Teraz jest 13 maja 2024, 14:08




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sty 2008, 09:53 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
NaszeMiasto.pl > Zawiercie > Lokalne > Szczekociny: Co będzie dalej z pałacem?

Cytuj:
Szczekociny: Co będzie dalej z pałacem?

W poprzedniej kadencji radni gminy Szczekociny podjęli decyzję o wydzierżawieniu na 30 lat zabytkowego pałacu prywatnemu inwestorowi. Powodem ich decyzji była chęć przywrócenia pałacowi dawnej świetności i jednocześnie brak możliwości finansowania remontu przez gminę. A budynek z każdym dniem niszczał.

Cały zespół pałacowo-parkowy jest niezwykle ważnym elementem historycznym i kulturalnym gminy - mówi Zbigniew Pasierbiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Szczekocinach. - Dlatego też, wszystkim mieszkańcom i radnym zależało na jego dalszym funkcjonowaniu. Niestety rozpoczęcie jakichkolwiek prac remontowych na tym obiekcie wiązało się ogromnymi kosztami, a w ówczesnych czasach gminy nie było na to stać. Podjęliśmy więc decyzję o wydzierżawieniu tego obiektu prywatnemu inwestorowi, który zobowiązał się go wyremontować i przygotować do prowadzenia działalności hotelarsko - gastronomiczno - konferencyjnej.

W 2003 roku w przetargu wyłoniono prywatnego inwestora, z którym podpisano umowę na odbudowę pałacu wraz z parkiem o powierzchni około 7 ha. Jednocześnie dzierżawca podpisując ją zobowiązał się w ciągu 4 lat od dnia przekazania budynku na przeprowadzenie jego renowacji oraz wykonanie konkretnych prac. Niestety terminu tego nie udało się dotrzymać.

- Podpisana przez inwestora i gminę umowa zawierała dokładnie określony termin zakończenia prac. Był to 25 lipca 2007 roku - mówi Stanisław Wójcik, burmistrz Szczekocin. - Po tym czasie musiałem powołać komisję, która oceniłaby stan realizacji tego przedsięwzięcia. Z przeprowadzonych przez nich badań i ustaleń jasno wynikało, że inwestor nie wywiązał się z istotnych warunków umowy. W związku z czym 3 października wysłałem do niego pismo z zapytaniem co dalej z planowanym działaniem i remontem? Niestety odpowiedzi nie otrzymałem i pod koniec listopada podjąłem decyzję o wypowiedzeniu warunków umowy dzierżawcy.

W ubiegły piątek, czyli 18 stycznia podpisano protokół odbioru zespołu pałacowo - parkowego od inwestora. Tym samym musiał on opuścić obiekt, który znów stał się własnością gminy.

- Umowa, którą podpisałem z gminą miała obowiązywać 29 lat i 11 miesięcy - informuje Marian K. - Przez ten czas miałem wykonać roboty renowacyjne obiektu oraz rozpocząć prowadzenie działalności. Niestety podpisałem umowę zawierającą luki prawne, o które później wnioskowałem, by zostały zmienione. Tak się jednak nie stało i umowa dzierżawy została wypowiedziana, a teraz ponoszę za to koszty. To znaczy, że jestem stratny nie tylko kilka milionów złotych, ale także włożoną pracę i zdrowie.

Częstochowski biznesmen w remont zespołu pałacowo - parkowego włożył 5,5 mln złotych. Przez kilka lat odrestaurował park, bramy wjazdowe i ogrodzenie. Udało mu się także odnowić ogrodzenie w pobliżu obiektu, poprawić drogi dojazdowe i ścieżki. Odnowił przyległe budynki.

Na wszystkie prace konserwatorskie uzyskałem zezwolenia od Konserwatora Zabytków - dodaje inwestor. - Prze kilka lat ciężko pracowałem przy tym, co dziś zostało mi zabrane, dlatego, też będę walczył o swoje. Bo uważam, że decyzja wydana przez burmistrza Szczekocin jest dla mnie krzywdząca.

O sprawie powiadomił miedzy innymi Prokuraturę Rejonową w Myszkowie, która na jego wniosek wszczęła postępowanie.

- Pod koniec ubiegłego roku wpłynęło do nas zawiadomienie Mariana K. o popełnieniu przez gminę Szczekociny przestępstwa. Od razu zajęliśmy się tą sprawą i przystąpiliśmy do przeprowadzenia wstępnych procedur. Jednakże nie dopatrzyliśmy się żadnych niezgodnych z prawem i karalnych działań gminy. Dlatego też 15 stycznia prokurator wydał decyzję o odstąpieniu od wszczęcia postępowania w tej sprawie - mówi Katarzyna Sacharczuk, zastępca prokuratora rejonowego w Myszkowie.
Monika Ziółkowska - POLSKA Dziennik Zachodni

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 sty 2008, 12:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Każdy kij ma dwa końce- jest umowa którą podpisały obie strony i jest inwestor który włożył duże pieniądze. Jeśli nie chodzi tylko o wykorzystanie okazji bo znalazł się inny chętny,który zapłaci gminie za to zrobił pan Marian K to droga do porozumienia stoi otworem. Inaczej będzie jak w Pilicy-ciągnący się latami proces i coraz bardziej rozsypujący się obiekt. Niech obie strony sporu jasno to sobie powiedzą i poszukają mądrzejszego rozwiązania.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 cze 2013, 09:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... 04a8,1,3,5


"Pałac w Szczekocinach na sprzedaż: Nikt nie wpłacił wadium

By wziąć udział w przetargu należało do 19 czerwca wpłacić wadium w wysokości 657 tysięcy złotych. Nikt jednak tego nie zrobił…

- W tej sytuacji będziemy musieli jeszcze raz ogłosić przetarg, a cena wywoławcza może być nawet do 40 proc. niższa niż pierwotnie zakładaliśmy - podkreśla burmistrz Szczekocin, Krzysztof Dobrzyniewicz.

Przypomnijmy, że Zespół Pałacowo-Parkowy jest położony w południowo-wschodniej części Szczekocin, tuż przy ulicy Senatorskiej.

Przetarg zaplanowano na 25 czerwca tego roku, a cena wywoławcza nieruchomości wynosi dokładnie 6 milionów 570 tysięcy złotych.

Wcześniej władze gminy Szczekociny, patrząc na budżet na 2013 rok, zakładały, że za pałac otrzymają co najmniej 3 miliony złotych. Jak wynika jednak z oceny rzeczoznawcy obiekt i teren wokół niego są warte właśnie około 6 milionów złotych.

Dla porównania pochodzący z końca XIX wieku pałac w Jastkowie w województwie lubelskim kosztuje 9 milionów 250 tysięcy złotych (dane pochodzą z agencji nieruchomości Emmerson - dop. red.), natomiast pałac w Zdunowie, w gminie Załuski niedaleko Warszawy to już wydatek rzędu 17 milionów złotych.

Pałac w Szczekocinach na sprzedaż: Historia obiektu

Te kwoty obejmują jednak tylko sam zakup pałacu, a trzeba liczyć się także m.in. z generalnym remontem i z wytycznymi konserwatora zabytków. Podobnie zresztą będzie w Szczekocinach. Przypomnijmy, że pałac w został tam wzniesiony w stylu wczesnoklasycystycznym około 1770 roku przez architekta Ferdynanda Naxa.

Pałac składa się z głównego korpusu oraz dwóch ćwierćkolistych arkadowych galerii, które łączą z nim dwie symetrycznie rozstawione oficyny z lat 70. XVIII wieku. Przez lata obiekt niszczał i dlatego w umowie sprzedaży Zespołu Pałacowo-Parkowego nabywca zostanie zobowiązany do rozpoczęcia prac remontowych w ciągu dwóch lat od nabycia nieruchomości i zakończenia rozpoczętych prac po pięciu latach od zakupu tego terenu. Kara umowna będzie wynosiła 15 tysięcy złotych za każdy miesiąc opóźnienia. "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 cze 2013, 10:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Nie wiedziałem że ten pałac w takim kiepskim stanie :| nie dziwie się że nie ma na to chętnych bo ile by tam jeszcze trzeba wpompować na remonty ...

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 20:57 

Dołączył(a): 09 cze 2013, 16:09
Posty: 4
Lokalizacja: Szczekociny
W środku odremontowane trochę jest,piwnice,schody na piętro i jeszcze coś ale nie pamiętam już,ale mimo wszystko to kropla w morzu:/ już 2 przetargi były i nic.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2014, 22:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2012, 21:06
Posty: 366
Zdjęcie pałacu z 2006 roku
Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Teraz jest 13 maja 2024, 14:08


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL