Teraz jest 29 mar 2024, 10:56




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 lut 2009, 15:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Mam zapytanie odnośnie mogiły(cmentarza) który znajduje się pomiędzy Pomrożycami a Skarżycami, co to za obiekt i z jakkich czasów pochodzi?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 lut 2009, 10:36 

Dołączył(a): 26 lis 2007, 13:10
Posty: 70
Lokalizacja: Zawiercie
Kojarzę w tamtych okolicach jedynie pojedynczą mogiłę żołnierza niemieckiego poległego w 1945 roku. Znajduje się w środku lasu w niewielkim wąwozie. Nie wiem w jakim stanie jest teraz ale kilka lat temu była zadbana.
Dominik


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2009, 19:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Dziękuje za info już myślałem że nikt nie jest w stanie na ten temat napisać.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 lut 2009, 20:56 
hej Mariusz 1 :), na mapce jest zaznaczona ta mogiła o której piszesz, ale faktycznie trudno znaleźć bliższe informacje o tym obiekcie, zapewne jest tak jak napisał Owiewka, ale z niektórych źródeł wynika, że może to być mogiła Polskich żołnierzy rozstrzeliwanych przez Niemców podczas wojny, ja akurat nigdy przy niej nie stanąłem (jeszcze) więc nie widziałem tej tablicy, trzeba zaufać Owiewce :)


Załączniki:
mogiła żołnierza
IMG_7980.JPG
IMG_7980.JPG [ 92 KiB | Przeglądane 10477 razy ]
Gora
  
 
PostNapisane: 13 lut 2009, 07:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Jakich polskich żołnierzy i z których źródeł to wynika?
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2009, 10:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jeżeli na krzyżu jest juz trójkolorowa wstążka i tabliczka PTTK, musowo na 5% jest to grób niemiecki.
W Pomrożycach była w czasie II WŚ placówka straży granicznej. Trochę sobie postrzelali do przemytników.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2009, 19:41 
hej U469, szukałem poprostu w necie przez wyszukiwarkę, stosując różne frazy, po wyświetleniu wyników na którychś tam nastych stronach, coś tam pisało o Polakach ale raczej źródła te nie są pewne ani wiarygodne, jednak też nic o tej mogile na jakiejś oficjalnej stronie nie znalazłem, więc tak jak napisałem, zaufam Owiewce :)
pozdrawiam


Gora
  
 
PostNapisane: 13 lut 2009, 22:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Będzie trochę nie na temat ale w temacie ;) Przeszukując internet trzeba traktować wyniki tylko jako impuls do wgłębienia się w dokumenty a nie jako źródło wiedzy.Wpiszcie w Google Elżbieta z Pilczy a na którejś stronie dostaniecie takie informacje:
Córka Ottona z Pilicy, po śmierci brata Jana :?: :?: :?: stała się spadkobierczynią olbrzymiego majątku. O jej rękę starał się Wiszel Czambor :?: :?: – prawdopodobnie też był on pierwszym mężem Elżbiety. Drugim jej mężem był Jenczyk z Hiczyna, któremu urodziła syna. :?: :?: :?: Trzecim mężem Elżbiety był Wincenty Granowski z którym miała pięcioro dzieci :?: Elżbieta była też trzecią z kolei żoną króla Władysława Jagiełły. Ślub ten odbył się w Sanoku w maju 1417 roku w tajemnicy :?: :?: :?: , gdyż szlachta polska nie chciała się zgodzić na to małżeństwo.
Kilka linijek a informacji bzdurnych lub wątpliwych masa. Niestety pójdą w świat bo umieszczone są na stronie z chętnie kopiowanymi przez młodzież "gotowcami".Plątanie Elżbiety-matki i Elżbiety-córki to już niestety "norma".Na kolejnej stronie autor wiedząc,że właścicielem Siedlca i Klimontowa był Otto z Pilczy pisze,że także jego córka była właścicielką miejscowości i ...królowa zapewne często w niej bywała a Otton pozbył się tych posiadłości zanim Elżbieta przyszła na świat :roll: Chęć "nobilitowania i patynowania" rodowodu odbiera trzeźwe spojrzenie. O zamku Bonerów na Smoleniu,który to Smoleń należeć miał do ogrodzienieckich włości tegoż rodu :roll: poczytać można w wydawnictwach uważających się za poważne a stąd taka "wiedza" trafia na kolejne strony internetowe i teraz roi się w necie od smoleńskich Bonerów a było odwrotnie to Ogrodzieniec należał do Pileckich. Na stronach uważanych przez autorów za poważne można przeczytać o tym,że właścicielami Pilicy byli Korycińscy.Pisać się de Pilcza Koryciński a być właścicielem Pilicy to dwie dosyć odległe sprawy a tu autor strony jedzie po bandzie i snuje wywody,z których wynika,że jego przodkowie,w jakiś tam tajemniczy sposób skrzyżowani są z którymiś z Korycińskich są więc potomkami Pileckich :roll: Prostowanie takich błędów to równoczesna walka z hydrą i z wiatrakami.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 lut 2009, 22:23 
ja internetowi prawie wogule nie ufam, poruszyłem sprawę mogiły i efektów wyszukiwania informacji o niej bardziej jako taką ciekawostkę, pisałem kiedyś Michałowi, że nawet w materiałach promocyjnych z różnych gmin jurajskich (szczególnie tych dofinansowywanych przez unię) robią takie błędy merytoryczne, że nawet nie ma co gadać, nie wiem czy ktokolwiek to sprawdza przed wydrukiem i puszczeniem w obieg, natrafiłem nieraz na informacje zupełnie sprzeczne z faktami, nie podam Ci teraz konkretnego przykładu bo już nie pamiętam, musiałbym poszperać a mam tego "trochę"
Alkosander, Ty jesteś wogule bardzo obyty w literaturze i faktach historycznych, fajnie piszesz, na mnie Twoje posty robią zawsze duże wrażenie, ze swoją wiedzą na te tematy jurajskie to Ci nawet do pięt nie dorastam :)
hehe :D


Gora
  
 
PostNapisane: 14 lut 2009, 07:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Wiele osób uważa,że jest ktoś kto czuwa nad merytoryczną stroną internetu :) Nie żartuję.Taki obraz wyłania się często z rozmów z osobami mającymi z nim sporadyczny kontakt. Jak to? To każdy może napisać co zechce i nikt tego nie kontroluje? :roll: Ktoś kto wychował się pod czujnym okiem cenzora nie może tego pojąć.
Pilicą i Pileckimi interesuję się od dawna więc na tym gruncie czuję się trochę pewniej.Im dalej jednak od źródeł Pilicy tym gorzej :) Trzeba lat żeby ogarnąć wszystko co jurajskie. Założę się,że ktoś nad błędami w moich postach załamuje ręce bo znajduje jakieś merytoryczne nieścisłości. Nie ma ludzi nieomylnych. :mrgreen: Zastanawia mnie jedno - jak to się dzieje,że "zła" wiedza rozchodzi się szybciej niż dobra? Może tu też działa matematyczna reguła ,że plus i minus dają razem minus?

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 lut 2009, 12:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
tomek dzięki za sugestię też niejednokrotnie szukałem w inter... na temat tej mogiły i nic kompletnie nie trafiłem. W przewodnikach Jurajskich nawet Zinkow nie wspomina o niej.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 lut 2009, 00:13 
tak z ciekawości zapytam, dlaczego ta mogiła aż tak Cię zainteresowała? faktycznie dałeś mi niezłą zagadkę, przewertowałem mnóstwo mojej półkowej literatury i nic nie znalazłem :shock: ze cztery godziny na to poświęciłem, tutaj trzeba chyba zapytać naszego Admina Michała


Gora
  
 
PostNapisane: 15 lut 2009, 09:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Dobre pytanie odpowiem wprost od jakiegoś już czasu interesuje mnie historia takich miejsc na Jurze, również je fotografuje.
Jeżeli znasz jeszcze podobne mało znane miejsca tego typu poproszę o informacje.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 lut 2009, 09:56 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
tomek gała napisał(a):
... tutaj trzeba chyba zapytać naszego Admina Michała

Niestety, historia to nie moja działka - pytać należy Młodego, Alkosandra, albo U469

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 05 sty 2020, 17:42 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Minęło już około 15 lat odkąd obiecałem sobie że odwiedzę to miejsce. Wielokrotnie mijałem Pomrożyce, ale zawsze było coś innego do załatwienia. Czas zbyt szybko ucieka.

Oto zdjęcie mogiły. Jest dziwna. Miejsce bardzo odległe od siedzib w wąwozie. Jeśli ktoś go zastrzelił to musiał strzelać z bardzo bliskiej odległości, może nawet egzekucja. Możliwe, że pochowany umarł tam z ran zostawiony przez uciekających Niemców. Samo miejsce mogiły jest nienaturalne i "sztuczne". Obok istnieje wiele miejsc na dokonanie łatwiejszego pochówku.


Załączniki:
mogia.jpg
mogia.jpg [ 129.95 KiB | Przeglądane 8182 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 10:56


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL