Teraz jest 26 wrz 2024, 23:12




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2007, 14:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Rzucam wszystko i jadę na resztkach paliwa do Skarżyc.
Okazuje się, że kościół ten mial trzy wieże. jadę robić pomiary i zdjęcia.
PS Nie biję piany, że bez mojej zgody miłośnik Skarżyc w necie umieścił moją mapę z widocznymi moimi oznaczeniami, których sensu i tak nie zna. Jest za to weselej.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2007, 15:22 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9191
Lokalizacja: Włodowice
Skąd takie rewelacje - nie podważam, pytam tylko?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 lip 2007, 19:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Po raz wtóry wyciągnąłem stary plan kościoła i jak to się czasem zdarza zauważyłem coś czego wcześniej nie widziałem.
To, że kościół ten ulegał wielokrotnie przeróbkom i przebudowie widoczne jest gołym okiem zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Najlepiej widać to na zewnętrznej ścianie kościoła. Na zdjęciu dolnym to nie tylko typowa jurajska ozdoba ale widoczny ślad po fundamencie przyklejonej i spełniającej różnorodne funkcje budowli będącej w przeszlości częścią kościoła. Odnośnie umieszczonej informacji związanej z historią kościoła w Skarżycach( taka sama w internecie) czy nie zastanawia nikogo brak logiki w tekście?


Załączniki:
PICT1627.JPG
PICT1627.JPG [ 105.86 KiB | Przeglądane 11050 razy ]
PICT1657.JPG
PICT1657.JPG [ 89.15 KiB | Przeglądane 11050 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2007, 09:16 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9191
Lokalizacja: Włodowice
Kilka fotek kościoła w Skarżycach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 lip 2007, 10:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Widoki piękne ale proponuję zajrzeć na http://www.skarzycemiro.republika.pl. Tam jest więcej informacji i odbiegają one znacznie od historii kościoła na jura.art. Drobna uwaga: informacje o wybudowaniu kościoła pochodzą z początków wieku XVII a w opisie do rysunku podaje się wiek XVI. Porównanie zdjęć i ryciny z tej strony to doskonały
przykład ilustrujący obecną wiedzę na temat jurajskich zabytków no i zachwyty trzeba lekko stonować. Druga uwaga odnośnie skarżyckiej strony( ciekawe stare fotografie )
niektóre interpretacje faktów np o szkole należy traktować lekko i przyjemnie no i poprawić nazwisko "Piłsudzki".
Wreszcie pułkownik Adam von Heppen owszem był oficerem królewskim ale pruskim
i został właścicielem Skarżyc po 1795 roku kiedy to pojawił się Nowy Śląsk a
Heppen został starostą siewiersko -lelowskim. Poza tym idea strony się podoba a historia
kościoła tam przedstawiona ( tylko od strony historii architektury) jest bliższa mojej wersji.
Rycina ta ma się nijak do opisów powszechnych nie tylko na stronach internetowych o wybudowaniu kościoła przylegającego do XIII wiecznej wieży sądowej.Autor strony wspomina o pożarze kościoła ale bez podania daty( chyba że mi to umknęło).
Temat aż prosi się o stare archiwalne fotografie
W opisie na stronce, którą polecam pisze się o wysokim strzelistym dachu( do wysokości wieży) a na rysunku ten dach jest "płaski". Być może mowa jest jak zwykle o początkach kościoła a rycina z XIX wieku?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2007, 18:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
W pierwszej połowie XIX wieku od strony frontowej przed wieżą były dwie drewniane dzwonnice, które na trwale były związane z dwoma zewnętrznymi "narożami" ówczesnej wieży.Wysokość ich wynosiła ok 8 metrów.
Jedna ze ścian dzwonnicy zamykała kruchtę znajdującą się po prawej stronie wieży.
Filary znajdujące się po obu stronach nawy głównej różnią się od współczesnych tym, że posiadały tylko pojedyńcze wypusty w rzucie poziomym ( obecnie widać wszędzie po dwa "wypusty").
Ambona znajdowała się na tym samym filarze przymocowana do "wypustu"( obecnie między dwoma wypustami). Wejście na nią znajdowało się na zewnątrz filara od strony nawy głównej(obecnie wenątrz filara).
Aby prześledzić zmiany w architekturze sakralnej niestety nie wystarczy jeden rysunek czy rycina. Wygląd kaplic uległ również przeobrażeniom np. ilość okien ale juz w połowie XIX wieku obie kaplice miały jednolitą budowę i kształt( kaplica z lewej strony miała tylko jedno okno)
Prawdopodobnie kaplica znajdująca się z lewej strony ołtarza została na nowa postawiona w obecnym kształcie po kolejnym pożarze kościoła w pierwszej połowie XIX wieku.
Nauczeni przykrym doświadczeniem właściciele Skarżyc ubezpieczyli budowlę na wypadek kolejnego pożaru. Kolejne późniejsze przeróbki wynikały prawdopodobnie z uwagi na słabą wytrzymałość pierwotnej konstrukcji murów. Jest to jedyny kościół sprzed XIX wieku nie posiadający zewnętrznych wzmocnień ścian nośnych. Prawdopodobnie z tego powodu należy przypuszczać, że przed 1904 rokiem wzmocniono filary i dodatkowo pojawiły się ankry łączące je ze ścianami zewnętrznymi. Podobne ankry są widoczne na ścianach kościoła w Kromołowie, który remontowano i rozbudowano przed 1910 rokiem.
W wytwarzaniu ankrów budowlanych specjalizowała się między innymi odlewnia Krawczyka w Zawierciu.
Przypadek zmian architektonicznych tego kościoła jest doskonałym przyczynkiem w dyskusji o zabytkach nie tylko jurajskich ( rekonstruować albo zachować to co z nich zostało). Swojego rodzaju paradoksem można nazwać fakt umieszczenia tabliczki przez konserwatora zabytków akurat na najmłodszej części kościoła- rekonstrukcji średniowiecznej wieży. Kolejne przeróbki to poprawianie "defektów" architektonicznych zarówno estetycznych jak również w zakresie sztuki budowlanej- z pożytkiem dla zabytkowej budowli.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2008, 21:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jestem po kolejnej dyskusji "troszku zmenczony". Obietnica jest rzeczą świętą.
Forumowicze dzielą tych co mają "pomysla" na ożywienie jurajskich riun na tych co mogą i na tych co nie powinni tym się bawić.
Miejsca związane z historią znane mi sprzed 30 lat to nie te same , które znane są mlodym milośnikom Jury. Niektorych miejsc dzisiaj nie mogę poznać . I pomyśleć,że kiedyś znalazłem się w czołówce krajoznawców Polski ( dzisiaj byłoby to o wiele trudniejsze).
Przy tzw rekonstrukcjach obiektów potrzebna jest zarówno wiedza jak i wyobraźnia.
Ryzyko błędu nic nie kosztuje, zwłaszcza jak gawiedź będzie zadowolona.Ostatnia rekonstrukcja wieży kościoła w Skarżycach oparta jest na wiedzy o tym, że pierwszy kościół w Skarżycach powstał w "sąsiedztwie" średniowiecznej wieży sądowej( ile tam patyny nałożono przy błogosławieństwie WKZ).
Kto dzisiaj pamięta, że slowo "wieża" oznaczało również średniowieczny dwór rycerski- szlachecki.
Nie wspomnę o innych bardziej poważnych błędach dotyczących najstarszych dokumentów
związanych ze Skarżycami. Znawcy średniowiecza tutaj się nie pojawiają a szkoda.
Byłem w niedzielę na Górze Birów . Moje obserwacje i opinie, jak również przypadkowych turystów, przy innej okazji. Tylko na pozór to jest bez związku.Bez wiedzy o tych malo znaczących i mniej znanych miejscach trudno poznać przeszlośc miejscowości, które stały się swojego rodzaju relikwiami chociażby historycznymi Jury z uwagi na ich atrakcyjność.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2008, 08:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2007, 12:04
Posty: 67
Lokalizacja: Głowno
Ja przepraszam że zadam to pytanie w tym wątku. Nie ma ono bezpośredniego związku z Kościołem w Skarżycach, ale ma związek ze Skarżycami oraz stroną jaka podał mlody.
Niestety nie znam dobrze jury i wszytskich obiektów i zabytków i pewnie długo znac nie będę aby poznawać po fotce tak od razu. Dlatego zwracam się z pytaniem do Was. Proszę powiedzcie mi jaki zamek przedstawiają fotki podane w tym miejscu http://www.skarzycemiro.republika.pl./ (dział Turystyka - Ostańce na mapie - po lewej stronie strony :) ) i są ukryte pod kropkami znajdującymi się pod Okiennikiem Dużym. Te dwie kropki po lewej i prawej stronie czerwonego szlaku. Mam przy sobie mapę jury wyd Compass i kurcze tam nie ma zaznaczonego zamku w tym miejscu. Czy może mi na wzrok padło 8) :oops:

_________________
"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - ks. Jan Twardowski

Pozdrawia Goździk
http://picasaweb.google.com/Gozdziki/Zamki
http://www.bikebrother.com/biker/mariusz123


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2008, 08:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6914
Lokalizacja: Śląsk
Podzamcze


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2008, 09:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2007, 12:04
Posty: 67
Lokalizacja: Głowno
Dzięki bardzo. Ale jakoś blisko Skarżyc zaznaczony został.

_________________
"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - ks. Jan Twardowski

Pozdrawia Goździk
http://picasaweb.google.com/Gozdziki/Zamki
http://www.bikebrother.com/biker/mariusz123


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2008, 10:01 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9191
Lokalizacja: Włodowice
Mapkę na tej stronie traktuj jako poglądową...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 sty 2008, 10:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2007, 12:04
Posty: 67
Lokalizacja: Głowno
Oki teraz już tak będę ja traktował.
Byłem w zeszłym sezonie noo nie w zeszłym tylko w 2006 w okolicach Skarżyc i nie widziałem tego obiektu a jak dziś wszedłem na tą strone i zobaczyłem tak blisko Skarżyc zaznaczony ten zamek to mi się aż ciepło zrobiło, że go nie widziałem :lol:

_________________
"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - ks. Jan Twardowski

Pozdrawia Goździk
http://picasaweb.google.com/Gozdziki/Zamki
http://www.bikebrother.com/biker/mariusz123


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2009, 20:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Większość miłośników zabytków ,oglądając współcześnie relikty przeszłości, może odnieść wrażenie, że wyglądały one tak zawsze. Poniżej fragment skanu z widokiem kościoła w Skarżycach. Wszystkie trzy kopuły wyglądały podobnie.


Załączniki:
Kopuła 2.jpg
Kopuła 2.jpg [ 44.62 KiB | Przeglądane 8928 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2009, 08:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2006, 07:27
Posty: 167
Lokalizacja: Zawiercie
Natrafiłem na pocztówkę kościoła w Skarżycach z 1900r. Przód kościoła rożni się całkowicie od obecnego wyglądu. Czy pierwotnie ten kościół tak wyglądał ?


Załączniki:
Skarzyce.1900.jpg
Skarzyce.1900.jpg [ 57.24 KiB | Przeglądane 8551 razy ]
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 cze 2009, 10:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Na stronce o Skarżycach jest podobny widok ale w małej rozdzielczości z podpisem , że kościół tak wyglądał przed 1800 rokiem. Ale mam co do tego wątpliwości. Zmiany chociażby w wyglądzie zewnętrznym ilustruje foto tej samej ściany z oknami. Patrząc na nią można samemu wywnioskować, które ślady są najstarsze a które najmłodsze.
Skarżyce w czasie I WŚ znajdowały się linii ognia walk. Nikt nie utrwalił na foto strat i zniszczeń np na kościele w Gieble. Poniżej wygląd wieży kościoła w Żarkach po zakończeniu I WŚ. Na stronkach internetowych można odszukać wzmiankę o rozebraniu jej przez Austriaków.
Faktycznie została ona zniszczona w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego.


Załączniki:
4 Żar.JPG
4 Żar.JPG [ 31.53 KiB | Przeglądane 8502 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 26 wrz 2024, 23:12


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL