Teraz jest 29 mar 2024, 11:56




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 maja 2020, 12:50 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
To kto wg. Ciebie lokował Włodowice - Łokietek czy Jan?
Kazimierz wcale tyle kasy nie miał: oszczędzał na wojnach (bo ich unikał), lokował nowe wsie i miasta które po okresie wolnizny płaciły podatki i co najważniejsze dawał dobry przykład: do tego co postawił królewskim sumptem możni dodali swoje...
ps. Jacques de Molay został stracony w poniedziałek 18 marca. Pechowy "piątek trzynastego" miał miejsce 13 października 1307 gdy Filip IV wydał rozkaz aresztowania Templariuszy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 13:00 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tak, masz rację pomyliłem 13 piątek z momentem rzucenia klątwy, a ta padła ze stosu w 1314.
Jeżeli któryś z tych dwóch miał ulokować Włodowice, to tylko Jan i to około właśnie 1327.
Łokietkowi nie zależało na osłabianiu Mstowa.
A jeśli chodzi o Kazimierza, to był częstym gościem na węgierskim dworze i to nie bez powodu.
Karol Robert Kapet - król Węgier od 1310 początkowo nie sprzyjał Łokietkowi, ale po 1314 sytuacja uległa zmianie, a w 1320 poślubił siostrę Kazimierza

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 13:41 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
"Wszystkie" źródła podają że Włodowicom prawa miejskie nadał Łokietek...
Rybak napisał(a):
Łokietkowi nie zależało na osłabianiu Mstowa.

Czemu od razu osłabił - dał w zamian co innego

A Kazimierz to z Budy pieniądze przywoził? Czyżby tam nadpłynność mieli? :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 13:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Gdyby tak było pewnie nie zaciągałby pożyczek,nawet od bogatych żydów,co wtedy kościołowi się nie podobało.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 14:14 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@Marianowski - pożyczanie było wtedy rzeczą normalną. Nawet wiele lat później Zygmunt Stary zapożyczył się na zrobienie weseliska
@smar - chyba to napisałeś intuicyjnie :!: Węgry po zajęciu Dalmacji w 1322 posiadały "nadpłynność".
W zamian? Co w zamian? Lokacja podnosiła prestiż władcy i osłabiała miasta sąsiednie

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 17:54 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
W zamian? Co w zamian? Lokacja podnosiła prestiż władcy i osłabiała miasta sąsiednie

W zamian za Włodowice dał Komorniki i Skarżyce
Rybak napisał(a):
@Marianowski - pożyczanie było wtedy rzeczą normalną. Nawet wiele lat później Zygmunt Stary zapożyczył się na zrobienie weseliska

Ale wiemy że zapożyczał się u Żydów natomiast nie wiedziałem że u Węgrów (co oczywiście nie znaczy że tak nie było ale czy mógłbyś podać jakieś źródło?)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 18:07 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nie mam pewności, ale Kazimierz koronę uzyskał za kasę. Ogromną. Właśnie to policzyłem. Była to suma odpowiadająca:
Albo 4000 koni, albo 150 000 baranów, albo 17 000 mieczy, albo ponad 6000 łanów.20 000 kop groszy praskich. Myślisz, że tatuś tyle uciułał?
Oprócz tego przelew nastąpił w obecności wujka.
A zapomniałbym. Jan oddał klucz sławkowski po dwóch latach okupacji, a ziemię wieluńską po ośmiu.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 18:46 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybaku - ja proszę Cię o źródło jednej Twojej rewelacji a Ty w odpowiedzi serwujesz mi trzy... nowe rewelacje bez podania źródła :wink:
Kazimierz był koronowany w kilka tygodni po śmierci Łokietka co wskazuje na to, że korona należała mu się jak psu buda! Między śmiercią ojca a koronacją na pewno nie był w Budzie po pieniądze (choć jak ustaliliśmy wcześniej podobno ówczesny węgierski system bankowy cierpiał na nadpłynność i nie miał komu pożyczać gotówki w związku z czym pożyczał każdemu niczym amerykańskie banki przed bańką na rynku nieruchomości :wink: ) Co więcej: był w Budzie nieco wcześniej by uwieść Klarę Zach i mocno sobie zszargać tym opinię. Wyjeżdżał stamtąd raczej w niesławie (i nie wiedziałem że z kieszeniami pełnymi "gotówki na łapówki" - ani człowiek nie czuje jak mu się rymuje :wink:; a'propos: komu tę łapówkę wg. Ciebie wcisnął?)
Jeszcze raz proszę - podsuń źródło tych wszystkich rewelacji albo kończymy dyskusję...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 19:01 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
I z tym będzie bieda, bo nie mam możliwości przeklejenia linków.
Spróbuję
http://www.zamki.name/kraje/wegry
Na styku chrześcijaństwa i islamu: Krucjaty i Cypr w latach 1191-1291
Reszta normalnie w necie, tylko trza wgryzać się dosłownie w każdą osobę i analizować związki
I jednak nie Buda tylko Timisoara i Wyszehrad :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Ostatnio edytowano 31 maja 2020, 19:04 przez Rybak, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 19:04 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Na styku chrześcijaństwa i islamu: Krucjaty i Cypr w latach 1191-1291

Wg. mnie daty trochę nie pasują... Ja też pasuję...

ps. Internet to dla mnie raczej szambo niż źródło :(


Ostatnio edytowano 31 maja 2020, 19:06 przez smar, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 19:06 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
A tak. Nie pasują bo dotyczą przodków Ludwika

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 19:08 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
I jednak nie Buda tylko Timisoara i Wyszehrad :mrgreen:

Czyli za chwilę będzie o Wladzie Palowniku :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 19:14 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Było już. Historia mój panie to ciąg przyczynowo-skutkowy. Nie znając dążeń i możliwości naszych przodków oraz ich reality nie da się wyciągać wniosków, ani wysuwać hipotez.
Jedno jest raczej pewne: Włodowice jeśli były lokowane przez Jana nie posiadały wałów, bram ani fos

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 19:26 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Jedno jest raczej pewne: Włodowice jeśli były lokowane przez Jana nie posiadały wałów, bram ani fos

Jeżeli były lokowane przez Łokietka również ich nie posiadały :mrgreen:
Rybak napisał(a):
Historia mój panie to ciąg przyczynowo-skutkowy. Nie znając dążeń i możliwości naszych przodków oraz ich reality nie da się wyciągać wniosków, ani wysuwać hipotez.

Właśnie: hipotez! Żeby sformułować hipotezę trzeba mieć jakieś podstawy. A jeżeli hipotezę poprzesz dowodami staje się teorią naukową


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 19:33 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No tak. Tylko, że do tej pory nikt nie ustalił kto Włodowice lokował, a głowili się nad tym lepsi od nas. Pozostaje zatem domniemanie.
Mówisz, że internet to szambo. Książka, którą Ci podsunąłem jest zacytowana w całości. Niestety literki są za małe, bym na swoim telefonie podał Tobie autora i rok. Przepraszam. Jak ta cała zaraza się skończy, to dopowiem resztę.
Oj. Gdyby Włodowice były lokowane przez Łokietka, to zapewniam Cię, że w 1327 roku zabezpieczałby się i zbudował jakieś fortalicium.
Dopisałem ważną rzecz. Historia Korony Polskiej ma dziurę między Wacławem II , a Łokietkiem.
Sprawdź ją , a oko Ci zbieleje

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 11:56


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL