Teraz jest 29 mar 2024, 07:55




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 13 maja 2014, 19:25 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Miko - a pewny jesteś, że to kawałek sklepienia a nie "obalony" kawałek muru?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 13 maja 2014, 20:09 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
Kurcze, faktycznie, nie patrzyłem na to wcześniej z takiej strony. Trzeba by na miejscu przyjrzeć się dokładnie układowi murów.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 13 maja 2014, 20:21 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bo mnie nie daje spokoju to okno...
Styl romański w Małopolsce kończy się w drugiej połowie XIII wieku. Nie wiem więc kto wpadł na pomysł Opolczyka albo Muskaty jako budowniczego zamku.
Poza tym jak ktoś wyjął okno, to powinien pozostać otwór....
Chyba, że wszystko to łgarstwo....
Bo drzwi - jak już wiemy - to lipa...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 08:16 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Nawet jeżeli to okno o "romańskim" kształcie pochodzi z Zamku - w co osobiście bardzo wątpię - to trudno na tej podstawie wyciągać wniosek, że Ostrężnik był budowany w stylu romańskim w XII lub XIII wieku.
Spójż na zdjęcie przedstawiające prezbiterium kościoła Sw. Zygmunta w Częstochowie. Jest to najstarsza część kościoła najprawdopodobniej z końca XIV wieku, oczywiście gotycka. Z takiego ujęcia to to nawet sprawia wrażenie gotyku ale ile tak naprawdę gotyckich elementów widzisz? Bo jest to prowincjonalny, prymitymny i bardzo "przyciężkawy" gotyk co szczególnie widać po przyporach. Nawet w piętnastowiecznych (oczywiście też gotyckich) częściach tego kościoła jak i przylegającego do niego dawnego klasztoru prędzej doszukasz się elementów wyglądających na romańskie niż typowo gotyckich. Kiedyś pół żartem pół serio skontatowałem, że styl określa się w oparciu o datę budowy a nie, że to cechy stylowe określają datę :mrgreen:
Reasumując twierdzę, że gotyckie jurajskie zamki były budowane tak jak w/w kościół Św. Zygmunta i nie doszukujmy się wnich klasycznego gotyku jak nie przymirzając w Malborku.


Załączniki:
swzygmunt.jpg
swzygmunt.jpg [ 29.96 KiB | Przeglądane 8962 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 18:06 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dzięki smar za trzeźwą refleksję i sorry, że sobie tak prywatnie spekuluję. Wszystko co napisałeś jest ok, ale jednak budowle świeckie i kościelne z tego okresu różniły się od siebie. Lipowiec np jest zamkiem gotyckim. Wieża jest datowana albo na Biskupa Prandotę albo późniejszego Muskatę. Też nie ma w niej elementów bardzo charakterystycznych dla stylu romańskiego czy gotyku. I też nie ma jednoznacznie podanej daty budowy...
Zastanawiam się z jakiego okresu pochodzą zdjęcia Ostrężnika dostępne w necie. Przypuszczam, że z lat 90-tych ubiegłego stulecia... i późniejsze. Przydałoby się zobaczyć coś wcześniejszego. Ten zamek jest od lat rozdeptywany..przez nie tylko turystów. Nie wspominając o budowniczych okolicznych chlewików...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 19:44 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Jeszcze raz obejrzałem dokładnie zdjęcie tego okna. I zauważyłem, że ono ma chyba 2 metry wysokości i z metr szerokości! W romańskim zamku to takie wymiary mogły mieć drzwi a nie okna! Nie wspominając o tym, że polski romański zamek to pojedyncza wieża najczęściej bez żadnych okien lub prostokątne nieprzesklepione pallatium - i tu szczerze mówiąc nie wiem jak było z oknami :oops: Muszę się podszkolić...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 20:06 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Z tego co ja pamiętam ze szkoły, to kraty w oknach pojawiają się w gotyku. Zakładając opóźnienia w stosunku do Europy i Twój częstochowski przykład, można by uznać, że łuk górny nie jest istotny w rozpoznaniu czasu. Ale datowanie wydaje się w tym kontekście późniejsze niż 1250 rok. Tylko po co taka ładna krata w strażnicy....
Muszę się kopnąć do Dąbrowna i znaleźć to okno.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 20:42 

Dołączył(a): 22 gru 2007, 23:57
Posty: 44
Lokalizacja: Częstochowa
Z tego co się doczytałem wynika, że zamek powstał w 2 poł. XIV w. Wiadomo więc jaki to styl. Niektórzy historycy mają wątpliwości czy zamek został ukończony. Jego obecny stan wskazuje, że tak najprawdopodobniej było. Zarówno drzwi i okno to inna bajka. Taka swojska klechda domowa z okolic Janowa i Złotego Potoku. Kilka lat temu robiłem na zamku zdjęcia. Jak znajdę coś ciekawego to umieszczę na forum.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 21:11 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Z tego co oficjalnie wiadomo, to zamek został zburzony w 1391 przez niejakiego Jogailę w wyprawie przeciw Opolczykowi. Ale grubość murów wskazuje co najmniej na Muskatę, a więc 1295. Pomijam hipotezy Heńka z Brodą przeciw Konradowi i Tatarów w 1241. Ale oczywiście czekam na każdą wiadomość . Z drzwiami już się nie wychylam, a okno ... diabli wiedzą...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 21:51 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Nie mógł zostać zburzony, raczej został nie dokończony i sam rozsypał się ze starości. Podczas badań nie natrafiono na ślady intensywnego osadnictwa. Poznajdywali troche potłuczonych garnków, jakieś drobne przedmioty metalowe i pryzmę obrobionych kamieni wapiennych przygotowanych jako budulec. Gdyby zamek został zburzony w czasie najazdu to podczas badań musiało by się znaleźć sporo militariów, a tam z tego co wiem była totalna lipa z takimi zabytkami ( i z innymi także).


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 21:59 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Zapominasz Imienniku, że nikt tego terenu archeologicznie nie badał. Kołodziejski bardzo się spieszył. Pryzmy kamieni to wg relacji tubylców materiał z rozbiórki zamku, a przeznaczony na chlewiki. Do tego należy dodać poszukiwaczy skarbów, i ekipy z wykrywaczami metali. Żaden z nich nie przyzna się do tego co znalazł, bo prawo polskie tego zabrania (znajdywania, nie przyznawania :mrgreen: ). Z tego co wiem, znaleziono grot kuszy... ale z jakiego okresu? chyba nie z tego co pod Siewierzem...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 14 maja 2014, 23:21 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Ale jakieś wykopy otworzył na podgrodziu, skoro nic w nich nie znalazł to jaki jest wniosek? Jeden grot wiosny nie czyni ; ) Przy budowie takiego zamku nie tylko takie rzeczy sie zawieruszyły w okolicy, ale gdyby zamek był zamieszkany to była by tam masa kości, odłamków ceramiki, polepy i innych przedmiotów.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 15 maja 2014, 07:18 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No nie wiem.. coś w tym jest...'Ja w każdym razie nie wierzę, że pryzmy kamieni na zamku uchowały się przez 6 wieków, podczas gdy dwory w Zdowie, Siedlcu, Mstowie zostały rozszabrowane do kamyczka... Idę szukać starych zdjęć... :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 15 maja 2014, 07:46 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
...Ja w każdym razie nie wierzę, że pryzmy kamieni na zamku uchowały się przez 6 wieków, podczas gdy dwory w Zdowie, Siedlcu, Mstowie zostały rozszabrowane do kamyczka...

To też sprawa odległości. Moim zdaniem z materiału "zamkowego" to można było te chatki i stodółki co poniżej zamku stały wybudować. Natomiast rozbiórka i transport materiału na budowę odległą o kilka kilometrów był już raczej nieopłacalny.

ps.
krzychu napisał(a):
Z tego co się doczytałem wynika, że zamek powstał w 2 poł. XIV w. Wiadomo więc jaki to styl.

smar napisał(a):
Kiedyś pół żartem pół serio skontatowałem, że styl określa się w oparciu o datę budowy a nie, że to cechy stylowe określają datę

A nie mówiłem :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ostręznik
PostNapisane: 15 maja 2014, 22:38 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
coś znalazłem... zdjęcie z 1958 albo 1959 roku


Załączniki:
ostr 1959 rok.png
ostr 1959 rok.png [ 286.54 KiB | Przeglądane 8748 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 07:55


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL