Teraz jest 13 maja 2024, 06:01




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 sie 2011, 21:20 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
Dzisiaj kolejna już,67 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

...a przecież to właśnie tu w okolicach Złotego Potoku stoczył 11 września 1944 swój bój oddział "Skała" Okręgu Krakowskiego AK dążąc na pomoc walczącej Warszawie.
http://www.kedyw.info/wiki/Ryszard_Nuszkiewicz,_Na_odsiecz_walcz%C4%85cej_Warszawie#.28Bitwa_pod_Z.C5.82otym_Potokiem_11.09.1944.29

Warto by również poruszyć wątek Częstochowy,która po upadku powstania stała się właściwie na pewien okres stolicą Polskiego Państwa Podziemnego o czym nie wszyscy zapewne wiedzą.

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2011, 08:17 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Jak dysponujesz wiedzą na ten temat to pisz - ja i zapewne wiele innych osób nie siedzących w tematyce chętnie poczytamy. Sam temat powstania jest kontrowersyjny i był taki od samego początku, ale to historia naszego państwa którą znać należy. Podczas ew. dyskusji proszę unikać dowołań do aktualnej polityki i wydarzeń.

Przy okazji pytanie troszkę poboczne - czy na Jurze były zrzuty Cichociemnych?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 sie 2011, 09:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2008, 14:16
Posty: 334
Lokalizacja: Pilica
Michale przewertowałem pobieżnie Jędrzej Tucholski "Cichociemni" i jest kilka jurajskich nazw: np. Placówka "Żbik" Koniecpol, pow. włoszczowski - skoczkowie "Wołk", "Drozd", "Alfa", "Azot". Są również zrzuty w okolicach Krakowa, ale bardziej północnych wschód od miasta. Trzeba by się przegryźć wnikliwie przez tą "Biblię Cichociemnych" dla zbadania tropu Jurajskich Cichociemnych.

_________________
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - http://www.sgfp.com.pl

"Fotografia - amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o kasę, a mistrz martwi się o światło" - Henri Cartier-Bresson


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 sie 2011, 16:11 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
Andrzej Wiktor Gała "Niepodległościowe Podziemie Zbrojne Częstochowy i okolic 1944-1956",Częstochowska Oficyna Wydawnicza,1993.

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2011, 06:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Widok rzędów krzyży na mogiłach tych dzieciaków niezmiennie wywołuje u mnie łzy w oczach - łzy wzruszenia i żalu. Żalu o to, że te, często jeszcze nastoletnie dziewczyny i chłopaki, w wieku zbliżonym do moich córek (dziś już często od nich młodszym), musiały tak szybko oddać życie. Coraz częściej też myślę, że oddać na darmo, niepotrzebnie. Oni powinni byli żyć, a nie umierać. Ktoś jednak posłał ich na barykady. Ktoś swą decyzją doprowadził do tego spustoszenia. Bo to nie była harcerska zabawa w podchody, to była wojna. Wróg strzelał prawdziwymi pociskami.

Całkiem niedawno, zaledwie parę lat temu, uświadomiłem sobie, że prawdziwa rzeź spotkała jednak ludność cywilną Warszawy. Czy te 180-200 tysięcy obywateli było gotowe umierać w tak strasznym upodleniu za cele, które postawiono powstańcom? Czy ktoś ich o to pytał?

W końcu: czy te cele były postawione w granicach rozsądku i realizmu politycznego i militarnego? Mam wątpliwości. A gdy są takie wątpliwości, to trzeba o tym rozmawiać. Dlatego bliższa jest mi postawa […], i jego prawdziwy patriotyzm, niż tych, którzy Polską, polską krwią i ofiarą wycierają sobie, za przeproszeniem, gęby w co drugim zdaniu, cynicznie wykorzystując te trudne, ale nasze wspólne sprawy, dla swoich partyjnych celów (to się nazywa "polityka historyczna"?). Mam tu na myśli również wypowiedzi polityków […] Zamiast rozważnie i mądrze dobierać słowa i argumenty w tej ważnej dyskusji, panowie posłowie [...] zdobywają się jedynie na głupawe pseudo-komentarze, świadczące już nie tyle o marnej jakości tego ich patriotyzmu, co o ich kulturze.

A szkoda, bo mądra dyskusja jest tak samo potrzebna jak w wielu innych sprawach dzielących dziś Polaków. Tylko trzeba dyskutować, a nie obrażać. Trzeba się otwierać, a nie zamykać w narodowo-katolickiej twierdzy.

Wreszcie, oddzielmy dwie sprawy: cześć dla bohaterskich Powstańców nie wyklucza trzeźwej oceny samego Powstania. Dotyczy to zresztą wielu innych powstań w naszej historii. Bohaterstwo żołnierzy nie powinno przymykać naszych oczu na tę drugą stronę bilansu, jaką była kolosalna ofiara zapłacona przez zwykłych Warszawiaków, wyniszczenie tego, co się z patosem określa jako "kwiat młodzieży", i elity tego społeczeństwa, czy totalne zniszczenie miasta. Za to wszystko Polska zapłaciła (a może nadal płaci?) kolosalną cenę. Czy zawołanie "Nigdy więcej powstań!" nie jest wezwaniem do prawdziwie patriotycznej pracy?


Mądry tekst pod,którym się podpisuję. W moim odczuciu zawarta w nim myśl dotyczy nie tylko powstań ale również całości ruchu oporu na ziemiach polskich w latach II wojny światowej. Wojna nie jest biało-czarna. Wojna jest wyłącznie szara.

p.s.Aby nie zostać posądzonym o upolitycznianie forum usunąłem z tekstu fragmenty odnoszące się do konkretnych osób i partii]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 sie 2011, 13:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Alkosandrze twój "nadintelektualizm" jest w tym temacie porażający.
Zaczynam wątpić w szczerość twoich intencji przy posługiwaniu się"ideologią" w temacie opieki nad pierwszo-wojennymi mogiłami a jeżeli się faktycznie utożsamiasz to dziwnie wybiórczo.
Cytowanie też wypowiedzi poselskiej wyrwane z kontekstu całej dyskusji też prowadzi na manowce.
Lepiej byłoby zacytować w temacie historycznym chociażby filozofa to wiadomo byłoby ,że robi to nie instrumentalnie pod publikę ale faktycznie ma w tym temacie oryginalne odrębne zdanie.
Wątków odnośnie powstańców warszawskich w ujęciu jurajskim jest sporo.
Wystarczy przejść się po zawierciańskim cmentarzu.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2011, 14:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Wątków odnośnie powstańców warszawskich w ujęciu jurajskim jest sporo
... nie tylko zawierciańskich ale i pilickich i to w szerszym niż wojskowym kontekście. Nauczony smutnym doświadczeniem z dyskusji o partyzantce na Jurze i tym wynikającym z powyższych postów, których autorzy dziwnie interpretują moją wypowiedź, daruję sobie udział w tworzeniu jedynej słusznej wersji historii.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 sie 2011, 15:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
mlody napisał(a):
...autorzy dziwnie interpretują moją wypowiedź, daruję sobie udział w tworzeniu jedynej słusznej wersji historii.

Nie dziwnie tylko wprost. Przy czym wyręczasz (powielasz) ideologów. Brakuje historycznego obiektywizmu. Nie piszę ,że pierwszy post był nie na temat wywołany przez Jurajczyka ( jurajskie przyczynki) a tylko czystą oceną wydarzeń z połowy XX wieku bynajmniej nie w ujęciu historycznym ale ideologicznym z poziomu początków XXI wieku.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2011, 19:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Brakuje historycznego obiektywizmu.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 sie 2011, 20:00 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Zamiast przepychać sie słownie napiszcie Drodzy Panowie coś więcej o tych śladach na okolicznych cmentarzach. Kogo macie na myśli? uchodźców z Wa-wy, szeregowych powstańców, czy może dowódców, pochodzili z tych stron, wyjechali po wojnie, zginęli w czasie PW i tu mają symboliczne lub przeniesione groby?

Młody co rozumiesz przez "historyczny obiektywizm"?
Ogólny zarys sytuacji jest chyba powszechnie znany - kolosalne braki w uzbrojeniu/wyposażeniu, brak możliwości i "chęci" faktycznego wsparcia PW przez Anglię o Sowietach nie mówiąc, rozdarcie i ostre konflikty w "polskim Londynie", czy wybicie ogromu polskiej inteligencji podczas II WŚ z PW łącznie?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 sie 2011, 21:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Młody co rozumiesz przez "historyczny obiektywizm"?
Ogólny zarys sytuacji jest chyba powszechnie znany - kolosalne braki w uzbrojeniu/wyposażeniu, brak możliwości i "chęci" faktycznego wsparcia PW przez Anglię o Sowietach nie mówiąc, rozdarcie i ostre konflikty w "polskim Londynie", czy wybicie ogromu polskiej inteligencji podczas II WŚ z PW łącznie?[/quote]
Pomijam uśmieszki z postu alkosandra.
Generalnie nie lubię pisać na tematy historyczne "rocznicowo". Bo jest to czas kiedy ci, którzy szanują tradycje pochylają się nad patosem( mniej lub bardziej słusznym). W grudniu "otegowałbym" post alkosandra. Z jurajskiego punktu czy nawet z punktu widzenia gminy Pilica powielać znane powszechnie nawet w Warszawie prawdy, to tak jakby się krzywić na opowiadanie o Jurze przez Warszawiaków. W przeciwieństwie do alkosandra ja się pochylam nad tymi , którzy nie myśleli o wielkiej polityce, gdzieś mieli ideologie przywódców ale w poczuciu obowiązku stanęli tam gdzie stanęli i robili to co robili, bo tak byli wychowani (bynajmniej nie przez polityków). I dlatego mam dla nich szacunek. Trudno mi omijać słowa , które w tym aspekcie mogłyby zabrzmieć patetycznie( np barykada) ale się staram.
Na cmentarzach między innymi jurajskich znajdują się groby powstańców warszawskich albo rodowitych jurajczyków, albo tych których losy powojenne( zniszczenie Warszawy) splotły się z powiatem chociażby zawierciańskim. Jeżeli wymienię znane mi nazwiska to i tak będzie to kropla w morzu.
Na cmentarzu w Porębie spoczywa dowódca oddziału Polskiej Armii Ludowej ( nie mylić z AL) brał udział w powstaniu, zmarł w Warszawie ale życzył sobie być pochowanym w Porębie. Nie jest to tak wypasiona mogiła jak na cmentarzu powązkowskim . Jeszcze do niedawna zarastała pokrzywami.Może nie czuł się godzien honorowej kwatery albo zwyczajnie dla niego nie było ważne spocząć w honorowej kwaterze w Warszawie. Zwyczajnie "otegował" tych co myśleli o nim tak jak myśleli i honory( patrz relacje pomiędzy PAL i AK)
Ponieważ przez wiele lat nie dane im było odczuć szacunku dla swoich zachowań to rodziny same upamiętniły to na ich grobach stosownymi inskrypcjami. Nie wiem czy w ten sposób chcieli upamiętnić ich czynne uczestnictwo w patosie czy w tragicznym zrywie. Ja się nad tym nie zastanawiam. Po prostu zatrzymuję się aby ich uszanować.
W ubiegłym roku jakiś facet trzęsącymi się rękoma ściskał ksero "gadzinówki" z 1944 roku, gdzie Niemcy pisali o ewakuacji ludności cywilnej z ogarniętej walkami Warszawy i ile milionów marek poświęcili na ten cel. Potem napisał tekst o tym, jak bawił się na jednej z zawierciańskich ulic z warszawskim sierotą.Tymczasem mało znany jest fakt pomocy udzielanej wywożonym z Warszawy
jej mieszkańcom w znacznie szerszym wymiarze, żeby nie napisać bardziej ludzkim w przeciwieństwie do zabawy słowami w poprzednich postach. Na stacji kolejowej w Łazach przy pomocy kolejarzy wykradano dzieci z bydlęcych wagonów a mieszkańcy przygarniali sieroty do swoich rodzin. T o było też zwyczajnie ludzkie.Za to też nie dawali medali. Ktoś uwiecznił te wydarzenia przy pomocy aparatu fotograficznego. Po latach posiadaczka fotografii też trzęsącymi się rękoma wręczyła ją jednemu z ocalonych. Facet w sile wieku na jej oczach w głębokiej ciszy potargał fotografię, jedyne tego rodzaju świadectwo jego warszawskiej tragedii ale jednocześnie dowód jego ocalenia. To też zachowanie zwyczajnie ludzkie. Zero patosu, zero wielkich słów a ideologię dzisiaj dopasujmy do tych historii. Nam jest o wiele łatwiej i to jest takie proste.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sie 2011, 06:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
W przeciwieństwie do alkosandra
:?: :?: :?:
Cytuj:
ja się pochylam nad tymi , którzy nie myśleli o wielkiej polityce, gdzieś mieli ideologie przywódców ale w poczuciu obowiązku stanęli tam gdzie stanęli i robili to co robili, bo tak byli wychowani (bynajmniej nie przez polityków). I dlatego mam dla nich szacunek.
Przeczytaj jeszcze raz mój post,tym razem ze zrozumieniem.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 sie 2011, 07:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Przeczytam jeszcze raz w grudniu.
I jeszcze chociaż to wątek o powstaniu to rozciągasz swoją wypowiedź na cały ruch oporu.
Tak jak różnorodny był ruch oporu tak również różne były motywy wstępowania do oddziałów partyzanckich. Te z poziomu patosu ale również z poziomu rodzinnych tragedii i nieszczęść
i nie tylko.
Właśnie wczoraj oglądałem w telewizorni film dokumentalny , facet powiedział że współczesne pokolenie nie rozumie tamtych czasów . Nie może sobie wyobrazić np., że w ciągu jednego dnia można zamordować 20 000 ludzi w obozie koncentracyjnym.
Byli tacy co walczyli też o swoją godność ale byli i tacy którzy głęboko skrywali swoją nienawiść ze zwykłego ludzkiego strachu. Dali temu upust w chwili wyzwolenia i to nie zawsze w sposób, który byśmy akceptowali.Byli też tacy, którzy kolaborowali. Jedni dla pieniędzy, drudzy z ludzkiego strachu a jeszcze inni ze zwykłej ludzkiej nienawiści do sąsiadów.
PS nie żałuje ,że nie zapisałem pierwszej wersji twojej wypowiedzi.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sie 2011, 07:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 321
Lokalizacja: Niegowonice
Gdy 1 sierpnia Jurajczyk założył ten temat ucieszyłem się, że może dowiem się czegoś ciekawego czy to na temat „jurajskich” uczestników powstania czy też pomocy, jaką uciekinierzy z Warszawy otrzymali od mieszkańców Jury. Niestety… dyskusja zeszła na zupełnie inny tor i w rezultacie nie znamy żadnych faktów, żadnych nazwisk czy też żadnych dat…

Kiedyś słyszałem, że w okolicach Miechowa i Krakowa, lokalne społeczności organizowały np. szpitale dla rannych mieszkańców stolicy. Pewnie podobnie było i tutaj, sądząc po wspomnianej przez młodego historii zdjęcia z Łaz. W takich szpitalach pewnie zdarzały się przypadki zgonów. Może więc np. w USC czy też archiwach parafialnych zachowały się jakieś wzmianki?

Ja również miałem w rodzinie krewnego, który zginął w powstaniu. Rodzina dowiedziała się o tym zupełnie niedawno dzięki stronie „straty.pl”


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sie 2011, 09:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
PS nie żałuje ,że nie zapisałem pierwszej wersji twojej wypowiedzi.
Bredzisz. Edycja postów jest uwidaczniana na forum. Pokaz mi taki zapis przy moich postach.
Cytuj:
Niestety… dyskusja zeszła na zupełnie inny tor i w rezultacie nie znamy żadnych faktów, żadnych nazwisk czy też żadnych dat…
Tak jak napisałem wcześniej sprawdziłem czy dyskusja jest możliwa i:
Cytuj:
Nauczony smutnym doświadczeniem z dyskusji o partyzantce na Jurze i tym wynikającym z powyższych postów, których autorzy dziwnie interpretują moją wypowiedź, daruję sobie udział w tworzeniu jedynej słusznej wersji historii.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 13 maja 2024, 06:01


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL