Teraz jest 13 maja 2024, 19:55




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 sty 2012, 14:39 

Dołączył(a): 17 sty 2012, 13:00
Posty: 3
Panie Michale odnośnie stawu Łakoty.
Tzw. "staw Łakoty" znajduje się w Zawierciu w dzielnicy Blanowice przy ul. Glinianej i nigdy nie znajdował się w miejscowości Rudniki, z którą tylko w niedalekiej odległości sąsiaduje. Dawniej staw był typowym stawem hodowlanym ryb. Rzeka Rak natomiast znajduje się przy samej miejscowości Rudniki tuż przy domach w miejscu tabliczki informującej o nazwie miejscowosci. Rzeka ta od zawsze jest granicą między ziemiami Blanowic i Rudnik tj. między dawną gm. Kromołów a Włodowice. Dawniej rzeka Rak to prawdopodobnie nic innego jak rzeka Blanówka. Po reformie administracyjnej w latach 1975-76 cały teren Blanowic wraz ze stawem został przyłączony do miasta Zawiercia jako jedna z dzielnic, jednocześnie staw pozostał w granicach administracyjnych pomniejszonego woj. Katowickiego a na rzece poprowadzono granicę woj. katowickiego i częstochowskiego. Cały teren wokół stawu od wielu pokoleń jest niezmiennie terenem prywatnym. Dawna nazwa tego miejsca to poprostu Blanowice młyn a obecnie Zawiercie ul. Gliniana. Odnośnie nazwy stawu to wywodzi się ona od nazwiska dawnego właściciela, pierwszego zawierciańskiego Posła po dozyskaniu niepodległości w 1919 r., zasłużonego dla miasta i dawnych powiatów Zawierciańskiego i Będzińskiego. Zajmuje on ważne miejsce wśród zasłużonych Zawiercian.
Tak więc podumowując nazwa używana właściwa to staw w Zawierciu Blanowicach przy ul. Glinianej, używana przez towarzystwa i miłośników Zawiercia i jego historii. Prosiłbym też Pana jeśli już Pan opisuje ten staw żeby robił to rzetelnie i używał właściwej prawidłowej nazwy, ponieważ potem wychodzą z tego absurdy., powielane przez innych.

Pozdrawiam :)

Temat, jako że dotyczy historii i podziału administracyjnego, wydzielony do osobnego wątku.
Pierwotna dyskusja dotyczyła postu: viewtopic.php?p=51702#p51702
/Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 14:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
Ja dziękuję za takie sprostowani, bo we wszystkich swoich notatkach ornitologicznych zawsze wpisywałem staw Rudniki :/ Na szczęście są jeszcze osoby które nas dokształcają i bardzo się cieszę z tego powodu. Człowiek uczy się przez całe życie. Dla mnie teren Zawiercia jeszcze nie został zbyt dobrze poznany, ale teren tego stawu w Blanowicach i rzeczki Rak urzekł mnie i to bardzo. Pozdrawiam i miło, że ktoś nas podgląda i reaguje jak coś namieszamy :)

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 15:03 

Dołączył(a): 28 paź 2005, 07:08
Posty: 812
Tomku254 mieszkam w Zawierciu od urodzenia i od zawsze mówiło się staw w Rudnikach. Zawiercie zaczyna się na wysokości cmentarza. Tam jest tablica z nazwą miejscowości. Wydaje mi się że to właśnie Twoja wypowiedz wprowadza zamęt. Przedstaw jakąś mapę z podziałem administracyjnym na poparcie swoich słów. Na chwile obecną to co piszesz jest dla przecietnego zawiercianina rzeczą z kosmosu ;). Bliżej z tamtąd do Rudnik jak Blanowic.
Pozdrawiam

_________________
Endomondo_Se_Bywam:) AllegroBiker


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 15:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2006, 14:10
Posty: 149
Lokalizacja: Zawiercie
Miki ubiegł mnie z odpowiedzią na tego posta bo miałem to samo napisac :) Gdybym powiedział do kogoś ze znajomych o stawie i źródełku z Blanowicach to by się każdy zaczął poważnie zastanawiać gdzie to jest, również od urodzenia mieszkam w Zawierciu i zawsze się mówiło o stawie w Rudnikach. Słyszałem natomiast o boisku w Blanowicach, ale z tym jestem w stanie prędziej się zgodzić.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 15:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 14:39
Posty: 346
Lokalizacja: Gliwice
Tomek254 ma rację.W załączeniu fragment mapki z geoportalu. Cienka czarna kreska to granica gmin. O ile pamiętam od ponad 30 lat jej położenie nie było zmieniane.
Dla mnie "od zawsze" staw był Stawem Łakoty - bez dodatku "w Rudnikach" czy "w Blanowicach"


Załączniki:
staw_lakoty.jpg
staw_lakoty.jpg [ 54.64 KiB | Przeglądane 13065 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 16:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Tomek254 napisał(a):
...
Tak więc podumowując nazwa używana właściwa to staw w Zawierciu Blanowicach przy ul. Glinianej, używana przez towarzystwa i miłośników Zawiercia i jego historii. Prosiłbym też Pana jeśli już Pan opisuje ten staw żeby robił to rzetelnie i używał właściwej prawidłowej nazwy, ponieważ potem wychodzą z tego absurdy., powielane przez innych.


Witam na forum.

Choć samego stawu nie opisuję to dziękuję za sprostowanie i zamieszczone informacje.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 16:37 

Dołączył(a): 17 sty 2012, 13:00
Posty: 3
Moja wypowiedz jest jak najbardziej prawidłowa i niepodwarzalna. Dla niedowiarków proponuje udać się do urzędu miasta i działu geodezji. Zawiercie i dzielnica Blanowice kończy się w miejscu znaku oznaczającym miejscowość Rudniki, w tym też miejscu zaczyna się gm. Włodowice a dawniej zaczynało sie woj. częstochowskie. Zawiercie jest młodym miastem w związku z czym jest w nim dużo luności tzw.napływowej nie do końca orientującej się w historii i podziałach administracyjnych miasta i jego dzielnic w kontekście obecnym i historycznym. Miejscowość Rudniki swój początek ma bardziej w kierunku obecnego pawilonu i terenów dalej w kierunku dawnego dworu koło szkoły w Rudnikach, z czasem miejscowość zaczęła rozwijać się wzdłuż drogi w kierunku do Blanowic i właśnie na wysokości obecnego znaku kończyły się jej granice. Staw i młyn Łakoty od zawsze znajdowały się w granicach Blanowic które były w gminie Kromołów od bardzo dawnych czasów i tak jak pisałem po reformie znalazły się w Zawierciu. obok znajduje się właśnie boisko Olimpii Blanowice gdzie kiedyś przebiegała główna droga do młyna blanowskiego przez tzw. Olędry. w pobliżu znajduje się basen sezonowy kąpielowy właśnie w dzielnicy Blanowice przy ul. Glinianej administrowany przez OSiR Zawiercie. Wszystkie te tereny są to tzw. blanowskie, miały one w przeszłosci swoje dokładniejsze nazwy tak jak np cmentarz znajduje się na tzw zalaszczu o ile dobrze pamietam, teren basenu to nic innego jak dawne pastwiska blanowskie. Dawniej ludność Zawiercia mówiła że idzie się poporostu na Łakote albo do młyna Blanowice. Wystraczy nawet spojrzeć na mapę Zawiercia chociaż ona też nie jest dokładna i widać gdzie leżą wyżej wymienione obiekty. W internecie jest taka mapa z dokładym podziałem administracyjnym Polski miast i gmin, można zobaczyć. I tak jak pisze nazwa włąściwa jest to staw Łakoty w Zawierciu Blanowicach i taka jest używana w książkach i innych pozycjach. Właśnie taka nie znajomość i powielanie prowadzi do absurdów. Dlatego są np takie organizacje jak TMZZ czy portal Dawne Zawiercie które ukazują historie i inne elemnty w sposób prawidłowy. Granice są granicami i nie ma znaczenia czy coś jest bliżej Blanowic czy Rudnik. Jeśli staw znajduje się w granicach Blanowic to włąśnie tam jest.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 16:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2006, 14:10
Posty: 149
Lokalizacja: Zawiercie
Dziękujemy za szczegółowe wyjaśnienie. Widać w tym przypadku jak sztywne podziały administracyjne i urzędowe nazewnictwo odnosi się do przyzwyczajeń wielu miejscowych.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 18:12 

Dołączył(a): 17 sty 2012, 13:00
Posty: 3
Tylko trzeba powiedzieć że wielu miejscowych nawet nie wie gdzie powstało Zawiercie. I tak jak pisałem wcześniej w Zawierciu jest mały procent ludności rdzennej. I ta ludność zawsze mówiła że się idzie na Łakote a nie do Rudnik. Istotne też jest to że Młyn i staw od zawsze znajdował się na gruntach Blanowic w gm. Kromołów i automatycznie włączono go do Zawiercia co jest bardzo zasadne. Trzeba też przypomnieć że obecna dzielnica Ręby to też grunta blanowskie i też zostały przyłączone do Zawiercia w roku 1965. Podobnie jak tzw. "Stawki" Holenderskiego. Notabene Holenderski i Łakota razem działali na rzecz rozwoju Zawiercia w organizacjach społecznych np Zawierciańskiej Radzie Szkolnej czy tym podobnych. Mało ludzi zna w dzisiejszych czasach historie swojego miasta, kiedyś były całkiem inne nazwy na dane częsci miasta, nie istniała dzielnica "Żabki" czy "Centrum". Rdzenna ludność to mieszkańcy dzisiejszego Kromołowa , Marciszowa czy Blanowic np., którzy wraz z rozwojem osady bo trzeba przypomnieć że miastem stało się dopiero w 1915 r. wcześniej będąc wsią w gm. Kromołów, będac najbliżej osiedlali sie w nim. Dzisiaj nie wszyscy wiedzą kim był np. Holenderski , Ks. Fr. Zientara, , Poseł Sowiński czy Łakota i co zrobili dla miasta i powiatu. Dlatego muszą istniec róznego typu stowarzyszenia przypominające lokalną historię, żeby społeczeństwo nie było wykorzenione i wiedziało co działo się tutaj kiedyś. Troche się rozpisałem :) ale po to żeby uzasadnić swoje wypowiedzi i żeby lokalni badacze osobliwości przyrody i historii nie popełniali błędów nazewniczych gdyż wprowadza to zamęt i potem zdarzają się pytania młodych ludzi którzy patrzą na mapę czy na właściwe nazwy pytająć" dlaczego mówi się basen w Rudnikach skoro on jest w Zawierciu , czy Blanowicach". Odpowiedź jest prosta tereny te które były polami uprawnymi, łąkami czy lasami były od zarania częścią Blanowic tak więc podział ten jest naturalny i niezmienny od bardzo dawna i nie jest sztuczny.

Pozdrawiam:):)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 20:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Ale się tomek254 wkurzył.
Czas na foto dziadka- właściciela młyna a pewnie i pierwszego zawierciańskiego posła na sejm.
Strumyki często zmieniały nazwy.
Spotkałem gdzieś nazwę żródełka Łakotnik.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 21:54 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Niektórzy rowerzyści powracający ze Strachów jadą przez Łakoty - to już jest nazwa potoczna i nikt młody nie wie że to był znany Zawiercianin.
Jeszcze spytam na koniec gdzie jest basen

_________________
TJ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2012, 00:19 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
jurasikprog napisał(a):
Jeszcze spytam na koniec gdzie jest basen


och dziękuję CI!!! też należę do grona wiedzących inaczej ;)

chociaż rodzinne opowieści o babci, która z wałkiem pogoniła komornika próbującego wyegzekwować podatek potwierdzają rozległość terenów blanowskich - ul. Strumień (gdzie mieszkali dziadkowie) należała do Blanowic, a potem pod Zawiercie i dziadek wtedy już zapłacił podatek do Zawiercia. Nie wszyscy blanowscy urzędnicy jak widać łatwo się z tym pogodzili ;)

temat nazewnictwa trochę mi przypomina Okiennik Skarżycki ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2012, 04:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
czatal napisał(a):
Nie wszyscy blanowscy urzędnicy jak widać łatwo się z tym pogodzili ;)

Jeżeli już to musieli to być urzędnicy kromołowscy,chociaż gwoli prawdzie histo przez krótki czas w "epoce gromadzkiej" w Blanowicach znajdowała się filia kromołowska.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2012, 11:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 14:39
Posty: 346
Lokalizacja: Gliwice
Cytuj:
Jeszcze spytam na koniec gdzie jest basen

Basen jest na terenie Blanowic, ale z mapki na Geoportalu wynika, że granica gminy biegnie potokiem Rak, czyli do Rudnik od basenu jest około 70 m. :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 21:10 

Dołączył(a): 28 sty 2013, 22:07
Posty: 4
dawidoruba napisał(a):
Ja dziękuję za takie sprostowani, bo we wszystkich swoich notatkach ornitologicznych zawsze wpisywałem staw Rudniki :/ Na szczęście są jeszcze osoby które nas dokształcają i bardzo się cieszę z tego powodu. Człowiek uczy się przez całe życie. Dla mnie teren Zawiercia jeszcze nie został zbyt dobrze poznany, ale teren tego stawu w Blanowicach i rzeczki Rak urzekł mnie i to bardzo. Pozdrawiam i miło, że ktoś nas podgląda i reaguje jak coś namieszamy :)

Witam,
Oczywiście stawy Łakoty - sam strumyk jest b. urokliwy (stare wierzby - idealne dla Dudka) jakieś 10 lat temu kolega widział tam bociana czarnego... (w przelocie?); polecam tereny wokół młynu Paulewicza (to trochę dalej w kierunku dawnej kolejki (obok młyna jest zachowane orginalne koło młyńskie) Co do przynależności Rudnik to należały one również do gminy Kromołów, gm. Rudniki i następnie gm. Blanowice; natomiast Rudniki wcale nie zaczynały osadnictwa od terenów przy dzisiejszym pawilonie - pierwsze domostwa powstawały na osi dzisiejszej ul. Górniczej z przebiegiem prawie takim jak dziś łacznie do terenów granicy z m. Zawiercie. Dwór z parkiem i czworakami powstał dopiero na początku XIX w. Przed jego budową istniał niewielki dworek drewniany w miejscu gdzie wybudowano remize OSP (na przeciw nie istniejącego dziś stawu). Teren po budowe remizy podarował własciciel dworu Taszycki (wybudował też szkołę w Rudnikach oraz ufundował pensję dla nauczyciela)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Teraz jest 13 maja 2024, 19:55


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL