Teraz jest 29 mar 2024, 07:43




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 kwi 2006, 16:41 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Gazeta.pl > Katowice > Aktualności > Kościół stoi na cmentarzysku

Kościół stoi na cmentarzysku - Katarzyna Piotrowiak 27-04-2006

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej remontowany jest kościół w Łanach Wielkich, wsi na terenie Żarnowca. Przy okazji tych prac archeolodzy dokonali cennych odkryć.

Kościół św. Wojciecha w Łanach Wielkich stoi na niewielkim wzniesieniu. Jest jedną z najstarszych ocalałych budowli sakralnych w naszym regionie. Został wzniesiony prawdopodobnie w XIV wieku, a jego fundatorką miała być Adelajda, żona króla Kazimierza Wielkiego.

Ponad 40 lat temu w prezbiterium i nawie świątyni odkryto stare polichromie. Malowidła prowizorycznie zabezpieczono, ale na ich porządne odnowienie stale brakowało pieniędzy. - Kościół ciągle stał odrapany, dlatego chcieliśmy to zmienić. Niestety nasza parafia była za biedna na takie ekstrawagancje - przypomina sobie Antoni Kozera, mieszkaniec wsi, którego spotkaliśmy w pobliżu świątyni. Kilka miesięcy temu parafia zdobyła wreszcie pieniądze. - Z funduszu unijnego dostaliśmy ponad 1,7 mln zł, 15 proc. potrzebnej kwoty dołożyła gmina Żarnowiec a 10 proc. Ministerstwo Kultury - objaśnia Grzegorz Matula, inżynier kontraktu i koordynator projektu. Katarzyna Dzienniak i Krystyna Białkiewicz, konserwatorki zatrudnione przy tym przedsięwzięciu, ustaliły już, że malowidła przedstawiają m.in. Sąd Ostateczny, św. Jerzego walczącego ze smokiem, Niebiańskie Jeruzalem, fragmenty cyklu Męki Pańskiej, a także drzewo męczeństwa dziesięciu tysięcy chrześcijan na górze Ararat. - To jedne z najcenniejszych gotyckich malowideł w Polsce - podkreślają. Polichromie zostały już oczyszczone i podklejone, jest jednak trochę ubytków. O tym, co i jak zostanie odnowione, zdecyduje specjalna komisja złożona z naukowców. - Polichromii gotyckiej nie można, ot tak odmalować. Nie możemy niczego zafałszować. Trzeba z nią postępować bardzo delikatnie, pokryć najwyżej suchym pigmentem - tłumaczą konserwatorki.

Prace przy odnawianiu polichromii mają potrwać jeszcze kilka miesięcy. Pieniędzy z Unii Europejskiej powinno też wystarczyć na inne prace - renowację organów, rzeźb oraz uporządkowanie otoczenia świątyni. Gdy do prac przystąpili tu niedawno archeolodzy, odkryli płytko pod ziemią szczątki 52 osób.

W kościele pojawi się również nowy kamienny ołtarz, który zastąpi neogotycki z początku XX wieku. Została już położona posadzka z piaskowca, ustawiono rzeźbione ławki. Odnowiony został również dach i ściany zewnętrzne. Sporo pracy jest jeszcze przy fundamentach. - Są liche i spękane. Żeby ocalić niewielki kościół przed katastrofą, trzeba co jakiś czas wstrzykiwać w fundamenty specjalny preparat, który utwardza grunt - tłumaczy Matula.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 07:43


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL