Teraz jest 29 mar 2024, 08:42




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 kwi 2020, 12:11 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mirów Polska napisał(a):
Jeśli dodać do tego dane dziedziczki Kotowic z płyty nagrobkowej na cmentarzu we Włodowicach:
Anna z Kietlińskich Rychłowska, zmarła 29 października 1892 w wieku 62 lat,
to przynajmniej końcówka istnienia dworu jakoś tam się powoli rysuje.



Ta płyta nagrobkowa istnieje do dziś??

krzysztof0102 napisał(a):
Na cmentarzu parafialnym pochowana została Dziedziczka Kotowic.Widziałem ten pomnik,znajdował się za wejściem na cmentarz z prawej strony.Z płytą opisową ,obwiedziony żeliwnym łańcuchem.W latach 80 został rozebrany a w miejscu tym dokonano innego pochówku.


Czy to była ta i została rozebrana?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2020, 20:24 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):
Nie wiem w którym roku Gorczyccy wprowadzili się do Kotowic, ale wynika z niego, że w 1854 roku mieszkali już tutaj na pewno.


sław Miro napisał(a):
Po roku 1861 Gorczyccy nadal mieszkają w Kotowicach, w 1862 roku rodzi im się tam syn Feliks Konstanty.


Z dokumentów z parafii włodowickiej do których dotarłem i które zamieściłem w poprzednich postach wynikało, że Józef i Konstancja Gorczyccy mieszkali w Dworze w Kotowicach na pewno w latach 1854-1862, tutaj urodziło im się kilkoro dzieci, tutaj niestety co najmniej dwoje im też zmarło, tutaj ich znajomi czy domownicy brali nawet ślub.

Na stronie Pani Piekarskiej znalazłem jednak wpis i notatkę, przepisaną z własnoręcznej notatki Konstancji z Nieszkowskich Gorczyckiej, w której zanotowała ona, iż w Kotowicach mieszkali w latach 1852-1862. Oznacza to, iż wyprowadzili się wkrótce po narodzinach syna Feliksa, w czerwcu 1862 roku prznieśli się do Dąbrowna. Czy chodzi o Dąbrowno położone w pobliskiej Kotowicom gminie Niegowa nie umiem odpowiedzieć na razie.
Z notatki wynika też, iż Gorczyccy przeprowadzali się dość często i 10-letni pobyt w Kotowicach jest najdłuższym ich pobytem w jednym miejscu.
Co ciekawe na liście jest kilka innych miejsc położonych w obszarze zainteresowania naszego Forum.

W załączeniu skan z przepisanej notatki Konstancji z Nieszkowskich Gorczyckiej, zamieszczam za zgoda Pani Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, znajduje się on też na stronie http://piekarscy.com.pl/?p=1639


Załączniki:
Konstancja Gorczycka, miejsca zamieszkania_Easy-Resize.com.jpg
Konstancja Gorczycka, miejsca zamieszkania_Easy-Resize.com.jpg [ 206.28 KiB | Przeglądane 7216 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2020, 23:25 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Osobiście nie sprawdzałem na cmentarzu, ale krzysztof0102 mówi właśnie o tej płycie - płycie Anny z Kietlińskich Rychłowskiej. Tzn. o jej rozebraniu, zniszczeniu. To samo powiedziała mi niedawni kolejna osoba z Kotowic, która płytę widziała, a potem widziała że jej już nie ma.
Zdjęcie płyty wykonał Edward Zamora w roku 1977, możliwe, że nawet gdzieś tu na forum było wklejone. Jeśli nie było, to - choć w jakości i formie niewielkiej, jest w książce "Łutowiec i Kotowice" (żółta książka, T 2), str. 217.

A w odniesieniu do zapisów Konstancji z Nieszkowskich Gorczyckiej
Dąbrowno - bardzo ciekawy dopisek wg mnie "w pasie granicznym"
Lgotka - na stronie www.piekarscy.com.pl jest wyjaśniona jako Lgotka w gm. Kroczyce
(chociaż... w pamięciowym przekazie z Antolki dodano mi niegdyś, że Gorczyccy byli właścicielami Lgotki - terenu "wcześniej niż obecna Lgota Gawronna" - blisko naszego Dąbrowna, ale to jedynie przekaz pokoleniowy).
Tomiszowice - na pewno nasze niegowskie, ale do wyjaśnienia u autorki strony pozostaje, czy odrębnie we wsi też, czy chodziło autorce wspomnień o Tomiszowice Szlacheckie (co wydaje się najbardziej oczywiste) - czyli dzisiejszą Antolkę.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2020, 00:56 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mirów Polska napisał(a):
Tomiszowice - na pewno nasze niegowskie, ale do wyjaśnienia u autorki strony pozostaje, czy odrębnie we wsi też, czy chodziło autorce wspomnień o Tomiszowice Szlacheckie (co wydaje się najbardziej oczywiste) - czyli dzisiejszą Antolkę.


Z notatek Konstancji Gorczyckiej wynika, iż mieszkała w Tomiszowicach w latach 1886-93, a więc już po śmierci męża Józefa Gorczyckiego (zmarł w 1880 r.)
Mieszkała wiec wtedy prawdopodobnie u swojego syna Franciszka i synowej Kazimiery (z Brzezińskich).
Franciszek Gorczycki zmarł w Częstochowie w 1902 roku, jego żona zmarła w 1909 roku i w akcie zgonu zapisane ma zapisane, że zmarła w "Tomiszowicach"


Załączniki:
akt zgonu, Kazimiera Gorczycka, wdowa po Franciszku Gorczyckim, zm. 28 marca 1909 r., Tomiszowice.jpg
akt zgonu, Kazimiera Gorczycka, wdowa po Franciszku Gorczyckim, zm. 28 marca 1909 r., Tomiszowice.jpg [ 184 KiB | Przeglądane 7192 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2020, 02:56 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mirów Polska napisał(a):
Lgotka - na stronie http://www.piekarscy.com.pl jest wyjaśniona jako Lgotka w gm. Kroczyce
(chociaż... w pamięciowym przekazie z Antolki dodano mi niegdyś, że Gorczyccy byli właścicielami Lgotki - terenu "wcześniej niż obecna Lgota Gawronna" - blisko naszego Dąbrowna, ale to jedynie przekaz pokoleniowy).

Jak wynika z notatki zamieszczonej w 1875 roku w Gazecie Kieleckiej - chodzi o miejscowość położoną w parafii Staromieście.


Załączniki:
Lgota, parafia Staromieście, Gorczycki Franciszek, G.Kiel. 48, 1875, cz.1.jpg
Lgota, parafia Staromieście, Gorczycki Franciszek, G.Kiel. 48, 1875, cz.1.jpg [ 57.92 KiB | Przeglądane 7186 razy ]
Lgota, parafia Staromieście, Gorczycki Franciszek, G.Kiel. 48, 1875, cz.2.jpg
Lgota, parafia Staromieście, Gorczycki Franciszek, G.Kiel. 48, 1875, cz.2.jpg [ 15.4 KiB | Przeglądane 7186 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2020, 01:39 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Artykuł z 1857 roku, dużo na temat bogactw naturalnych Kotowic, ostatnie zdanie na temat światłego dziedzica, pana Gorczyckiego.


Załączniki:
Kotowice, Ks.Św.2, 1857 r., cz.1.jpg
Kotowice, Ks.Św.2, 1857 r., cz.1.jpg [ 91.97 KiB | Przeglądane 7087 razy ]
Kotowice, Ks.Św.2, 1857 r., cz.2.jpg
Kotowice, Ks.Św.2, 1857 r., cz.2.jpg [ 56.28 KiB | Przeglądane 7087 razy ]
Kotowice, Ks.Św.2, 1857 r., cz.3.jpg
Kotowice, Ks.Św.2, 1857 r., cz.3.jpg [ 61.22 KiB | Przeglądane 7087 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2020, 22:16 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Nie było mnie dobę i przybyło tyle informacji. Jestem po wrażeniem. Rozmawiałem dziś z Panem Opałką z Kotowic. Rocznik 1934. Nie pamięta nic, tylko szczere pole rozparcelowane pod nowe domy. Za to babcia Pana Mirosława Głąba z Mirowa w 1923 wymieniała u Żydów żareckich marki na złotówki celem zakupu budynków folwarcznych w Kotowicach. Została oszukana i do zakupu nie doszło, ale oznacza to, że wtedy te zabudowania stanowiły jakąś wartość. Zgadza się usytuowanie folwarku. Dziś w tym miejscu znajduje się zakład wulkanizacyjny.


Zastanawiałem się w jakim stanie dwór w Kotowicach wyszedł z I wojny światowej, przecież wieś Kotowice (budynki) została zniszczona w stopniu znacznym.
Dotarłem niedawno do opracowania z 1918 roku "Zniszczenia wojenne w budowlach b.Królestwa Polskiego" i tam jest m.in. rozdział "Spis miejscowości w których jest 50% i więcej uszkodzonych budowli" i o ile wieś Kotowice się tam znalazła, ze zniszczeniem na poziomie 79% wszystkich budowli, o tyle dworu w Kotowicach w tym zestawieniu nie ma. W ogóle jedyny dwór z całego powiatu będzińskiego ze zniszczeniami co najmniej 50% budowli to "dwór w Górze Włodowickiej".
Poniżej fragmenty tej publikacji:


Załączniki:
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., strona tytułowa.jpg
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., strona tytułowa.jpg [ 75.1 KiB | Przeglądane 6947 razy ]
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone wsie, Uwaga.jpg
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone wsie, Uwaga.jpg [ 20.83 KiB | Przeglądane 6947 razy ]
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone wsie, cz.1.jpg
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone wsie, cz.1.jpg [ 70.65 KiB | Przeglądane 6947 razy ]
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone wsie, cz.2.jpg
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone wsie, cz.2.jpg [ 64.07 KiB | Przeglądane 6947 razy ]
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone dwory, uwaga.jpg
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone dwory, uwaga.jpg [ 38.08 KiB | Przeglądane 6947 razy ]
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone dwory, cz.1.jpg
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone dwory, cz.1.jpg [ 74.4 KiB | Przeglądane 6947 razy ]
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone dwory, cz.2.jpg
Zniszczenia_wojenne_w_ budowlach_b_Krolestwa_Polskiego, 1918 r., Zniszczone dwory, cz.2.jpg [ 88.58 KiB | Przeglądane 6947 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2020, 20:09 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Witam
Dziękuję za przyjęcie mnie do grona miłośników Jury.
Według moich informacji w 1790 roku w Kotowicach istniał dwór Szambelana J.K.M. Andrzeja Kiełczewskiego ,który mieszkał w nim wraz z żoną Zuzanną trzema córkami Magdaleną,Anną i Honoratą. W dworze mieszkała służba, wśród której były urodzone Maryanna Giżycka i Anna Żebrowska oraz urodzony Jan Ossowski.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2020, 21:43 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Połomianin napisał(a):
Witam
Dziękuję za przyjęcie mnie do grona miłośników Jury.
Według moich informacji w 1790 roku w Kotowicach istniał dwór Szambelana J.K.M. Andrzeja Kiełczewskiego ,który mieszkał w nim wraz z żoną Zuzanną trzema córkami Magdaleną,Anną i Honoratą. W dworze mieszkała służba, wśród której były urodzone Maryanna Giżycka i Anna Żebrowska oraz urodzony Jan Ossowski.

Wśród służących był też m.in. 18-letni Franciszek (twierdzący, iż nazywa się Głąbik), zmarł on w roku 1803, ale wcześniej (w 1799 roku) zdążył mu się urodzić syn Szymon, który w roku 1822 ożenił się i przeprowadził do Mirowa.


Załączniki:
Spis ludności, 1790, Kotowice, zabudowania dworskie, cz.1_Easy-Resize.jpg
Spis ludności, 1790, Kotowice, zabudowania dworskie, cz.1_Easy-Resize.jpg [ 219.39 KiB | Przeglądane 6615 razy ]
Spis ludności, 1790, Kotowice, zabudowania dworskie, cz.2_Easy-Resize.jpg
Spis ludności, 1790, Kotowice, zabudowania dworskie, cz.2_Easy-Resize.jpg [ 99.73 KiB | Przeglądane 6615 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2020, 21:55 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Jestem pod wrażeniem. Gdybym miał kapelusz to bym go zdjął. W domu pod nr 4. Mieszkali moi protoplasci.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2020, 22:33 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Połomianin napisał(a):
Jestem pod wrażeniem. Gdybym miał kapelusz to bym go zdjął. W domu pod nr 4. Mieszkali moi protoplasci.


Czyli jesteś z Labochów. Po Bartłomieju, Antonim czy Benedykcie?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2020, 22:38 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
A Marlenę Labochę z Żarek znasz?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 05:44 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Po Antonim ,który w 1817 roku wraz z żoną Łucją (z Góry0 i dziećmi przeniósł się do Czarnej Strugi,gdzie umiera w roku 1824.
W omawianym wpisie z 1790 roku jest błąd co do imienia ojca Antoniego. Otóż miał w rzeczywistości na imię Szymon a nie Florian.Czyżby wielebny ks. Ignacy się pomylił? We wpisie tym jest druga żona Agata (Dyja) ,która była w Kotowicach akuszerką. Pierwszą żona Szymona była Łucja (z d. Męcik) i ona była właśnie matką Antoniego.
Przenosiny to u nas chyba rodzinne bo ostatni w rodzie czyli mój ojciec wyniósł się (o zgrozo) z Jury do Gorzowa Wielkopolskiego ,gdzie przyszedłem na świat. Więc mam Jurę dla siebie tylko w sezonie ogórkowym. Co nie przeszkadza mi Ją kochać. Odwiedzam Kotowice często...wiem, że sołtys i radny wsi Kotowice ma dokładnie takie samo nazwisko jak ja,choć człowieka nie widziałem na oczy. Tutaj na zachodzie to nazwisko jest bardzo rzadkie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 05:51 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
W swoich poszukiwaniach nie natrafiłem na Marlenę z Żarek, choć Żarki to kolejny rozdział mojej familii.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 12:40 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Połomianin napisał(a):
Po Antonim ,który w 1817 roku wraz z żoną Łucją (z Góry0 i dziećmi przeniósł się do Czarnej Strugi,gdzie umiera w roku 1824.
W omawianym wpisie z 1790 roku jest błąd co do imienia ojca Antoniego. Otóż miał w rzeczywistości na imię Szymon a nie Florian.Czyżby wielebny ks. Ignacy się pomylił? We wpisie tym jest druga żona Agata (Dyja) ,która była w Kotowicach akuszerką. Pierwszą żona Szymona była Łucja (z d. Męcik) i ona była właśnie matką Antoniego.
Przenosiny to u nas chyba rodzinne bo ostatni w rodzie czyli mój ojciec wyniósł się (o zgrozo) z Jury do Gorzowa Wielkopolskiego ,gdzie przyszedłem na świat. Więc mam Jurę dla siebie tylko w sezonie ogórkowym. Co nie przeszkadza mi Ją kochać. Odwiedzam Kotowice często...wiem, że sołtys i radny wsi Kotowice ma dokładnie takie samo nazwisko jak ja,choć człowieka nie widziałem na oczy. Tutaj na zachodzie to nazwisko jest bardzo rzadkie.

A masz może akt urodzenia Antoniego? Urodzony był w 1775 roku?
Skąd wiesz że Agata Dyja (Labocha) była akuszerką?
Skąd pochodziła Łucja Męcik? Gdzie był ślub?


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 08:42


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL