Teraz jest 28 kwi 2024, 10:55




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 maja 2021, 15:58 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
Dziękuję za zamieszczenie informacji.
Ogólnie małe gospodarstwa, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę ukształtowanie terenu i gleby to różowo nie było. Po podziałach w II pokoleniu zostawały maleństwa....

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 maja 2021, 22:01 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 186
Powiedziałbym nawet, że to pierwsza publikacja danych z tych tabel w ogóle :D , bo wprawdzie na pewno tabele tworzono, przepisywano, sporządzano odpisy, przekazywano sołtysom, ale nic nie wiem, by je gdzieś publikowano. Tych dwóch, jak i kilku innych z obecnej gminy Niegowa, to w ogóle miało nigdzie nie być. Archiwum z nimi zostało zniszczone w Warszawie w czasie II wś i na tym śledztwo się kończy. Ich znalezienie to przypadek. Ktoś kiedyś musiał je włożyć do zbioru dokumentów KW (co nie jest regułą) a potem przez lata nikt ich stamtąd nie wyjął. No i jeszcze ten zbiór musiał dotrwać do naszych czasów i trafić poprzez wiele innych sądów do SR w Myszkowie. Np. z tego co mi powiedziano, nie ma ani jednej dawnej KW o tytule Trzebniów. - zgubiły się i nie ma. Ostatni zapis na grzbiecie teczki - zbioru dokumentów - pochodzi z czasów, gdy Postaszowice i Gorzków były w powiecie zawierciańskim.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2021, 09:16 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mirów Polska napisał(a):
Tabela uwłaszczeniowa wsi Postaszowice

Tabela Likwidacyjna wsi Postaszowice położonej w Guberni Radomskiej, Powiecie Olkuskim, Okręgu Lelowskim, w gminie Niegowa i wchodzącej w skład dóbr głównych Postaszowice i Gorzków należących do T. Makulskiego. Do wsi stosuje się przepisy ukazu z 19 lutego/2 marca 1864 r. o Komisji Likwidacyjnej, a we właściwości miejscowej – wieś podlega pod Olkuską Komisję do spraw włościańskich.


A te dokumenty sporządzone są po polsku czy po rosyjsku?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2021, 11:17 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 186
W oryginale po rosyjsku (podobnie jak tabele Mirowa i Kotowic, które też są w zbiorze dokumentów, ale Folwarku Kotowice-Mirów). Przy okazji małe poprawki do części "uzupełnienie w sprawie serwitutów" z Gorzkowa:

Uzupełnienie w sprawie serwitutów. Zgodnie z dobrowolną umową z dnia 16 października 1872 r., potwierdzoną postanowieniem obecnej guberni piotrkowskiej w sprawach włościańskich, od 19 stycznia 1873 r. wszystkie gospodarstwa wsi Gorzków wymienione w działach I i II w tabeli likwidacyjnej, w zamian za rezygnację z serwitutów, otrzymują od właściciela majątku Postaszowice G. Zarenkiewicza 91 mórg i 230 prętów ziemi po wyrąbanym lesie w miejscach o nazwie “Kliny” i 3 morgi leżące na zachód od Kępy, całość powierzchni 94 morgi 230 prętów. Powierzchnia ta graniczy od północy z polami włościan wsi Gorzków i polami Abrama Weksztajna, ze wschodu z polami wsi Postaszowice, z południa z drogą oddzielającą las Damiak powyżej Kępy, dalej prosto lasem od oznaczonej drogi przez łąki, do oznaczonych włościańskich pól i na zachód polami wsi Gorzków. W wyniku tego przydział ziemi dla włościan zwiększył się o 94 morgi 230 prętów.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2021, 18:42 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Temat przeze mnie mocno zaniedbany :(
Mieszkałem praktycznie w okolicy przez prawie dwa lata, a nie zainteresowałem sie nim.
Chodzi o dwór w Kroczycach.
Wątek zaistniał na Straznikach Czasu, ale jakoś utknął.
Może ktoś z Was będzie wiedzieć coś więcej
http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic. ... 16&t=17973

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 paź 2021, 06:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
5 sekund i wyświetla się położenie dworu a nawet karczma.


Załączniki:
kroczyce dwór 2.jpg
kroczyce dwór 2.jpg [ 62.69 KiB | Przeglądane 7243 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2021, 07:17 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
O ! :shock:
Dzięki wielkie.
A z którego roku pochodzi ów fragment planu?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 paź 2021, 21:15 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Oczywiście spokojnie poczekam na odpowiedź młodego, ale zajrzałem w międzyczasie do planu Janowa z roku 1866 i wydaje mi się, że stylistyka jest identyczna. Chyba, że wtedy wszystkich uczono pisać wg jednego wzoru

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 lis 2021, 20:57 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 186
Poniżej współcześnie wytworzone graficznie mapy, które przedstawiają dobra ziemskie Postaszowice-Gorzków w latach jak opisano (ich rozdzielenie na Postaszowice i na Gorzków nastąpiło w 1875 r.). Źródłem tych grafik są mapy ww dóbr w księdze wieczystej i zbiorach dokumentów majątku Postaszowice-Gorzków w SR w Myszkowie.


Załączniki:
Gorzków E3.jpg
Gorzków E3.jpg [ 119.82 KiB | Przeglądane 6874 razy ]
Postaszowice E3.jpg
Postaszowice E3.jpg [ 158.73 KiB | Przeglądane 6874 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2021, 21:56 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Fantastyczne :!:
Gruby Szacun za te mapy.
O ile o folwarku w Postaszowicach wiedziałem, ale po drakach z obecnym gospodarzem miejsca nie ośmieliłem się obejść terenu od tyłu, to umiejscowienie folwarku w Gorzkowie mnie ciut zaskoczyło. Już teraz rozumiem skąd się wzięły - wymarłe dziś - sady po prawej stronie od skrzyżowania w stronę Niegowej.
Dziękuję :!:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 gru 2021, 20:54 

Dołączył(a): 25 sty 2010, 18:55
Posty: 16
Lokalizacja: Częstochowa
Też przeglądałem księgi dóbr Postaszowice - Gorzków.
Świetnie zrobiona jest mapa tych dóbr na podstawie starej mapy załączonej do księgi. Rewelacyjna robota.
Na tej mapie napisano, że to jest szkic do książki o wsi Brzeziny. Zatem czy ta mapa ukaże się w książce o Brzezinach? Ale o jakie Brzeziny chodzi?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2021, 14:26 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 186
Godzimir napisał(a):
Świetnie zrobiona jest mapa tych dóbr na podstawie starej mapy załączonej do księgi. Rewelacyjna robota.

O, jak taką pochwałę pokażę pani grafik, to kto wie, może jeszcze jakieś następne mapy będzie robić :D
Mapa będzie dodatkiem do książki na odrębnej kartce A3 (gdzieś tak marzec-kwiecień 2022). Brzeziny - te w gminie Niegowa, które widać na mapie jako część dóbr Postaszowice, pod nazwą Kolonia Dąbrowy i Kolonia Brzeziny. Teraz to jedna wieś Brzeziny, niemal wyludniona już, składająca się z dwóch kolonii. Te kolonie nie mają oficjalnych nazw własnych, mają potoczne "górna", "dolna", albo "te" i "tamte" - zależy kto gdzie mieszka.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2021, 20:34 

Dołączył(a): 25 sty 2010, 18:55
Posty: 16
Lokalizacja: Częstochowa
Nie wiem czy udało Ci się zajrzeć do ksiąg wieczystych ziemi wydzielonej z dóbr Postaszowice i Gorzków (nr rep hip 88). Ja ich nie widziałem, a tam też mogły się zachować jakieś mapy. Podaję nazwy i numery tych ksiąg, bo one również powinny się znajdować w SR Myszków:
Kolonia Gorzków Nr 1 - rep hip 19i
Kolonia Gorzków Nr 2 - rep hip 19k
Kolonia Postaszowice Nr 1 - rep hip 93/13 (liczba 13 jest mniejsza i jest zapisana u góry)
Kolonia Postaszowice Nr 2 - rep hip 93/14 (liczba 14 jest mniejsza i jest zapisana u góry)
Kolonia Postaszowice Nr 3 - rep hip 93/15 (liczba 15 jest mniejsza i jest zapisana u góry)
Świetnie, że piszesz książkę. Warto takie informacje publikować. Daj znać jak już się ukaże wraz z informacją, gdzie będzie do nabycia.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2021, 21:22 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 186
Przeglądałem te dot. Kolonii Postaszowice Nr 1 (nie ma tam map), Nr 2 i Nr 3 - mają mapy. We wszystkich tych koloniach są też listy pierwszych nabywców działek. To wszystko będzie na formacie A5 w książce.
Natomiast dalszych losów Gorzkowa nie ustalałem na razie, bo to poza zakresem książki już, ale niewykluczone, że do tego kiedyś wrócę, chyba, że wcześniej ktoś to już zrobi.

Z porównania obrębów geodezyjnych współczesnych wynika, że Gorzków Stary to grunty oddane włościanom podczas uwłaszczenia, a Gorzków Nowy, to to, co pozostało przy dworze-folwarku po uwłaszczeniu. Czemu tamtą część nazwano "Stary" i jak bardzo stary, tego nie wiem.

Natomiast ciekawe jest to, że przy kolejnych podziałach Postaszowic, wprowadzono też pojęcia (nazwy terenowe) Sitówka i Zagórze - jako części tych dóbr. Jednak nie naniesiono miejsc o takich nazwach na mapy, które są zachowane.
Ok, dam znać.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2021, 15:26 

Dołączył(a): 25 sty 2010, 18:55
Posty: 16
Lokalizacja: Częstochowa
Gorzków Stary i Gorzków Nowy to jest ta sama historia co z Broniszewem Starym i Broniszewem Nowym w gminie Mykanów w powiecie częstochowskim. Broniszew Stary nazywał się do uwłaszczenia w 1864 r. i w jakiś czas później tylko Broniszew. Po uwłaszczeniu na ziemi, która pozostała przy majątku utworzono folwark. Jak wynika ze starej mapy poza zabudowaniami folwarcznymi innych budynków na tej ziemi nie było. Po koniec XIX w. i na początku XX w. folwark ten był parcelowany i rozsprzedawany po kawałku chłopom, którzy budowali się na nabytych parcelach. Wtedy też zaczęto używać nazwy Nowy Broniszew i Stary Broniszew. Nowy Broniszew to miejscowość powstała po parcelacji gruntów folwarcznych na przełomie XIX i XX w., a Stary Broniszew to wieś, która istniała już od dawna, gdzie zabudowa istniała jeszcze przed uwłaszczeniem.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 28 kwi 2024, 10:55


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL