Teraz jest 29 mar 2024, 09:34




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lut 2020, 19:54 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Przejrzałem "Katalog zabytków sztuki w Polsce" tom VI zeszyt 9 powiat myszkowski. W opisie kościoła ani słowa o podziemiach (widocznie wejścia do nich w 1962r nie było) i tylko jedna interesująca dla nas wzmianka - w 1930r "odnawiany" był ołtarz główny. Co prawda daty niezbyt pasują (cztery lata przesunięcia) ale gdyby je "ponaciągać" i to odnowienie polegałoby m. in. na wymianie figur na nowe to te "stare" ewentualnie mogłyby zostać zdeponowane w krypcie po czym wejście do krypt przykryła nowa posadzka. Hipoteza warunkowa i bardzo naciągana ale jeżeli "plotka" o figurach w krypcie miałaby być prawdą to kto wie...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2020, 22:54 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Znalazłem na stronie gminy niegowa informację że obecny kościół budowano na planie starego kościoła a ten
Cytuj:
drewniany kościółek wiejski był zbudowany w kształcie rotundy. Posiadał małą kruchtę z głównym wejściem od strony zachodniej. Obok niej nieco głębiej istniało zewnętrzne wejście do zakrystii, która była umieszczona od strony północnej. Kościółek posiadał podziemia do których schodziło się wejściem zewnętrznym umieszczonym od strony wschodniej.

Więc podziemia są.Tylko nie ma wejść
Co do kamienia przyznał racje Mirów Polska ten kamień nie jest młyński ale tez nie jest tarczą herbową Myszkowskich.na tym kamieniu są jakieś zatarte napisy.niestety więcej nie mogłem zrobić bo proboszcz się nie zgodził twierdząc ze to stary,zwykły według niego nagrobek.Nie ma też żadnych okienek i kanalików,które mogły być istotne w sprawie podziemi.Również na stronie gminy jest informacje że
Cytuj:
Rekonsekracja kościoła odbyła się w 1596 roku.
,czyli prawdopodobnie jakieś figury mogły być zdjęte.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2020, 23:06 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o drewnianym kościele na planie rotundy :?: Ale jeżeli chodzi o historię sztuki jestem tylko pasjonatem a nie ekspertem... więc :? Podobnie pierwszy raz słyszę o kryptach pod drewnianym kościołem :?: (patrz wyżej :wink: )
To że pod kościołem są krypty nie ulega wątpliwości bo (bardziej :wink: ) wiarygodne źródła (od gminy Niegowa :wink: ) to stwierdzają (patrz moje poprzednie posty) Pozostaje kwestia czy dzisiaj istnieje jakieś dostępne wejście do tych krypt i jaką wartość ma informacja o ewentualnym schowaniu w nich jakichś "figur"
ps. teraz sobie przypomniałem że Kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty w parafii św. Salwatora w Krakowie jest drewniana i zbliżona do okrągłej ale mimo wszystko tylko ośmioboczna...


Ostatnio edytowano 22 lut 2020, 23:11 przez smar, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2020, 23:07 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
smar napisał(a):
Przejrzałem "Katalog zabytków sztuki w Polsce" tom VI zeszyt 9 powiat myszkowski. W opisie kościoła ani słowa o podziemiach (widocznie wejścia do nich w 1962r nie było) i tylko jedna interesująca dla nas wzmianka - w 1930r "odnawiany" był ołtarz główny. Co prawda daty niezbyt pasują (cztery lata przesunięcia) ale gdyby je "ponaciągać" i to odnowienie polegałoby m. in. na wymianie figur na nowe to te "stare" ewentualnie mogłyby zostać zdeponowane w krypcie po czym wejście do krypt przykryła nowa posadzka. Hipoteza warunkowa i bardzo naciągana ale jeżeli "plotka" o figurach w krypcie miałaby być prawdą to kto wie...

Co do twojej hipotezy smar może być prawdopodobna.Usłyszalem też informację, że jedno z wejść mogło być przed Ogrójcem


Załączniki:
Tył kościoła z Ogrójcem
PL_Niegowa_St_Nicholas'_Church_Back_Stairs.jpg
PL_Niegowa_St_Nicholas'_Church_Back_Stairs.jpg [ 12.91 KiB | Przeglądane 12733 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2020, 23:25 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
smar napisał(a):
A kiedy w parafii sprawował posługę wspomniany przez Ciebie X. Sawicki?

X.Emilian Sawicki sprawował posługę od ok.1976 do ok.1995 lub 1997. Daty są dla mnie nie pewne ustalilem je tylko na podstawie krótkich informacji i domysłów. Więc za ewentualne wprowadzenie w błąd przepraszam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 09:31 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
W takim razie "schowanie" figur (jeżeli takowe było...) musiałoby mieć miejsce w samych początkach jego działalności. Później tego typu "działanie" powinno być konsultowane z inspektoratem ochrony zabytków chociaż różnie mogło być (patrz jeden z moich wcześniejszych postów) Generalnie to czasy nam współczesne więc powinno być jeszcze sporo świadków tamtych wydarzeń. Popytaj wśród pokolenia 50+ :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 14:09 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
A kto był wtedy kościelnym? Żyje? Może żyje jego żona...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 20:18 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Tekst na stronie UG nie ma źródła ani autora, co w sumie nie dziwi.
Wg mnie jest podobny do tekstu ks. Borka z roku 1936, ale ma różnice ("Kronika", karty 63-70). Przede wszystkim, wg ks. Borka kościół obecny to trzeci i pod nim są podziemia. Ślady kościoła drugiego (murowanego) są zachowane w obecnym kościele (część ścian) i jego ogrodzenie odkopano. Ogrodzenie nie jest zachowane, jest w innym miejscu, przesunięte na zachód. Bo też i niwelowano wzgórze w miejscu tego ogrodzenia za czasów ks. Borka. I to pod nim, pod drugim kościołem, były (i są) jedne z dwóch podziemi - te pierwsze, najpierw powstałe.
O tym, że drugi kościół (murowany, nie drewniany) mógł mieć kształt rotundy, wnioskował ksiądz na podstawie odkopanych śladów jego ogrodzenia oraz na podstawie fragmentów jego zachowanych ścian do chwili obecnej zachowanych w sumie.
Natomiast pierwszy kościół, ten drewniany, to tylko przypuszczenie i nie ma przy nim wzmianki o żadnych podziemiach.
Herb Myszkowskich miał właśnie zatartą treść na okrągłym kamieniu, więc kto wie czy Cię w konia "niegowianin" nie zrobiono :-D.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 21:32 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Niegowianin napisał(a):
Cytuj:
Rekonsekracja kościoła odbyła się w 1596 roku.
,czyli prawdopodobnie jakieś figury mogły być zdjęte.

Rzeczywiście znalazłem wzmiankę "1571 sprofanowany, przed 1596 rekonsekrowany" ale akurat z tą rekonsekracją żadnego "zdjęcia" figur bym nie wiązał.
Nie potrafię znaleźć na czym polegała profanacja - czyżby służył wtedy reformatom?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 12:40 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Potrzeba jest uporządkować daty i informacje dotyczące kościoła i jego losów.
Na jednej ze stron niepowiązanych z UG Niegowa znalazłem informację że
Cytuj:
Kościół Parafialny w Niegowie prawdopodobnie istniał już w XII wieku, mimo, ze pierwsze wzmianki o jego istnieniu odnajdujemy dopiero w 1306 roku, przy pierwszych zapiskach o wsi Niegowa.

To informacja dotyczy prawdopodobnie pierwszego kościoła,który został spalony przez Bp.Jana Muskatę.
Drugi kościół musiał zostać zbudowany po tym roku bowiem
Cytuj:
W 1440 r. w Niegowej stał już kościół murowany, obok niego dobrze uposażona prebenda.
oraz
Cytuj:
Wczesny kościół w Niegowej prawdopodobnie był znacznie mniejszy i prawdopodobnie składał się z obecnego prezbiterium i zakrystii od strony południowej (obecny składzik). Nawa, wieża, obecna zakrystia, południowa kruchta zostały dobudowane później, zapewne w XVI w.

Drugi przebudowano w obecny,a ten był remontowany m.in. w latach 1923-1926,1930,ok.1980-1984 i ok.1999
Popytałem trochę mojego taty to powiedział ze kościół był odnawiany w stanie wojennym.W "Kościele Katolickim wobec stanu wojennego na ziemi myszkowskiej",znalazłem informacje o tym że władza ludowa proponowała X.Sawickiemu remont Kościoła w zamian za nie wtrącanie się w życie gminy.
O kamieniu wspomne tylko że chciałem w obecności X.Ręczaka zmierzyć wymiary tego kamienia,a proboszcz wymigał się wspomnianą przeze mnie już wymówką.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 15:26 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Rybak napisał(a):
A kto był wtedy kościelnym? Żyje? Może żyje jego żona...

"Rybak" prawdopodobnie mógł to być Gromada z Tomiszowic ale nie jestem pewien.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 16:48 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Najwięcej do powiedzenia w sprawie ewentualnych podziemi, ich wyglądu, tego co w nich się znajduje, zamurowanych i dostępnych wejść do nich, itd. miałby do powiedzenia Ksiądz Emeryt Emilian Sawicki.
Obawiam się jednak, że rozmową na ten temat nie będzie zainteresowany.
Myślę jednak że warto podjąć takie próby, z racji wieku, a zwłaszcza sprawowanej w przeszłości funkcji jego wiedza może być unikalna.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 17:06 

Dołączył(a): 13 lut 2020, 09:56
Posty: 60
Lokalizacja: Niegowa
Slaw miro probowałem,ale jak zauważyłeś nie był zainteresowany,powiedział tylko żebym szedł do obecnego proboszcza , a X.Reczak wymiguje się archiwizacją ksiąg co dla mnie jest bezsensem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 17:12 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Ksiądz Wiśniewski w "Diecezja częstochowska : opis historyczny kościołów i zabytków w dekanatach: będzińskim, dąbrowskim, sączowskim, zawierckim i żarneckim oraz parafji Olsztyn" pisząc o kościele niegowskim wspomina o "dwóch pomnikach" Lochmanów, dziedziców Mzurowa. Obie płyty pochodziły z XIX wieku, dziś są już niewidoczne, być może zamurowane/zatynkowane zostały przy okazji któregoś z remontów.
Jeśli pomniki/płyty powstawały zaraz po śmierci osób, którym są poświęcone to dzieli je około 40 lat, Leopolda bowiem zmarła w 1829 roku, a Jan Lochman w 1871.
I o ile na płycie Jana Lochmana miał być umieszczony krótki napis o tym kiedy zmarł, ile żył plus krótka modlitwa, o tyle na płycie poświęconej Leopoldzie pojawia się formuła "Tu spoczywają zwłoki...".
Nie wiem na ile ta formuła może być brana dosłownie, czy "tu" oznaczało pobliski cmentarz, czy też możliwa jest hipoteza, iż "tu" oznaczało wnętrze kościoła/podziemia/katakumby. Nie wiem nawet czy w trzeciej dekadzie XIX wieku pochówki osób "cywilnych" odbywać się jeszcze mogły poza cmentarzami.
Może ktoś z was zna obowiązujące w Królestwie Kongresowym w tym zakresie przepisy i praktykę w latach dwudziestych XIX wieku?


Załączniki:
płyty nagrobne Lochmanów.jpg
płyty nagrobne Lochmanów.jpg [ 66.06 KiB | Przeglądane 12502 razy ]


Ostatnio edytowano 24 lut 2020, 17:14 przez sław Miro, łącznie edytowano 1 raz
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2020, 17:13 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Niegowianin napisał(a):
Slaw miro probowałem,ale jak zauważyłeś nie był zainteresowany,powiedział tylko żebym szedł do obecnego proboszcza , a X.Reczak wymiguje się archiwizacją ksiąg co dla mnie jest bezsensem.


Też próbuję, ale słabo to widzę :(


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 09:34


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL