Teraz jest 28 mar 2024, 11:54




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 14 gru 2019, 17:16 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Fajna relacja, miło się czytało/oglądało.
Jura ze względu na morfologię oferuje tak kolosalne zróżnicowanie, mozaikę
mikroklimatów i siedlisk roślinnych i to największy po zabytkach walor naszego regionu.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 17 lip 2020, 22:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Popołudnie wolne miałem to na Sokole mnie poniosło,w sumie bez jakiegoś zamierzonego celu,zwyczajnie połazić,zobaczyć co nieco.Ponieważ już późne popołudnie przypomniałem sobie że jeszcze nie jadłem :mrgreen: ,więc spóźnione śniadanie,nie na trawie ale na polanie przygotowanej pod tych co lubią posiedzieć w lesie,ognicho rozpalić czy trochę pobalangować.Kawał placu z ławkami i ławami,tablice informują że to również pole biwakowe,oraz że teren monitorowany,więc może przetrwa w obecnej formie.Na zdjęciu mały fragment,w rzeczywistości samych ław z miejscami do siedzenia chyba ponad dycha plus kilka palenisk na bazie studziennej dreny.
Załącznik:
DSC_0798-1000x749.JPG
DSC_0798-1000x749.JPG [ 183.92 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Napojony i najedzony ruszam w kierunku G.Donica,spod gajówki sąsiadującej z opisanym wyżej placem wiedzie przyjemny leśny dukt przez las sosnowy,miejscami wycięty jak na hodowle desek przystało,ale po chwili robi się dziko i jeszcze bardziej bo wita rezerwat między Donicą a Karzełkiem.Tu ścieżki nowe wydeptane bo miejscami poległe buki barykady na ścieżkach tworzą.
Załącznik:
DSC_0807-1000x749.JPG
DSC_0807-1000x749.JPG [ 242.57 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Fajnie tu i dziko,sporo starych sosen umiera,chyba smukłe buki powoli wyścig do słońca wygrywają przerastając iglaste konkurentki,tym samym skazując je na powolną śmierć.Trzy naprawdę wysokie sosny już w agonii,bez kory.Jakby naturalne zadość uczynienie za to co poza rezerwatami wyczyniają.
Załącznik:
DSC_0806-1000x749.JPG
DSC_0806-1000x749.JPG [ 285.55 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

W rezerwacie między Donicą a Puchaczem piaszczystą dolinkę porasta bór sosnowy w runie cały krzewinkami jagodowymi zarośnięty,gęsto.Wygląda pięknie,ponieważ to rezerwat hodowcy desek mu darowali,kto chce zobaczyć ładny bór sosnowy to tu jest okazja.
Załącznik:
DSC_0811-1000x749.JPG
DSC_0811-1000x749.JPG [ 240.36 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Jagód w tym roku obfitość.
Załącznik:
DSC_0809-1000x749.JPG
DSC_0809-1000x749.JPG [ 171.16 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Dalej ścieżką na wschód by dotrzeć do miejsca gdzie J.Maurycego,chyba najlepiej strzeżona na Sokolich żelaznymi drzwiczkami w głębi niskiego korytarzyka.
Załącznik:
DSC_0814-1000x749.JPG
DSC_0814-1000x749.JPG [ 228.54 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Odwiedziłem też dwa schroniska w G.Puchacz.Pierwsze to chyba Królicze,a drugie chyba Schronisko pod Nyżą w Puchaczu.Fachowcy poprawcie jeśli się mylę.
Załącznik:
DSC_0827-1000x749.JPG
DSC_0827-1000x749.JPG [ 256.8 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Załącznik:
DSC_0835-1000x749.JPG
DSC_0835-1000x749.JPG [ 285.37 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Niestety słabo wyraźna ścieżka się urywa więc zawróciłem do SOGu,zresztą i tak przegiąłem.
Brzegiem szlaku wzdłuż Puchacza ktoś utworzył Drogę Krzyżową,taka ciekawostka,tu akurat stacja XII.Anwi i Krzara szukają sakralnych odniesień na Jurze,ale chyba nie w tym stylu?
Załącznik:
DSC_0843-1000x749.JPG
DSC_0843-1000x749.JPG [ 216.8 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Sporo martwych drzew w okolicy Puchacza,jedno umiera drugie w pełni życia.Rekordowo wielka huba,zdjęcie nie oddaje gabarytów,brak odniesienia pozostaje uwierzyć to co piszę :wink:
Załącznik:
DSC_0840-1000x749.JPG
DSC_0840-1000x749.JPG [ 246.24 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Prawie szczyt Pustelnicy,jest tam jasno,widno,mnóstwo światła więc zamiast buczynowego skromnego runa sporo samosiejek przeróżnych,sporo młodziutkich klonowatych,chyba jawory. Ciekawe kto tu zwycięży wyścig do światła,ciekawe czy starczy życia by się przekonać.
Załącznik:
DSC_0847-1000x749.JPG
DSC_0847-1000x749.JPG [ 246.66 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Po drodze na północny stok góry mijam starego kumpla,leży tu uparcie,kiedyś kilkaset metrów stąd i wyżej niż teraz zwieńczał szczyt Pustelnicy.
Załącznik:
DSC_0852-1000x749.JPG
DSC_0852-1000x749.JPG [ 302.46 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

W końcu jest,jaskiniowe zagłębie Sokolich Gór,północne stoki góry.
Koralowa i ścieżka do J.Wszystkich Świętych.
Załącznik:
DSC_0857-1000x749.JPG
DSC_0857-1000x749.JPG [ 290.74 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Dalej ścieżką dydaktyczną po której zostały jedynie już nie tak agresywnie kolorowe jak na początku znaki na drzewach.
Załącznik:
DSC_0869-1000x749.JPG
DSC_0869-1000x749.JPG [ 190.29 KiB | Przeglądane 13389 razy ]

Ścieżka do J.Olsztyńskiej też ma ciut inny bieg,ten wygodniejszy wariant ogranicza powalony przez wiatr buk.
Załącznik:
DSC_0862-1000x749.JPG
DSC_0862-1000x749.JPG [ 276.21 KiB | Przeglądane 13386 razy ]

W jaskini wakacyjni jaskiniowcy urzędują więc odpuszczam,zajrzę innym razem.
Wracam na parking mijając wielu spacerowiczów,często jestem zaczepiany pytaniem jak dojść do jaskiń,niektórzy są z daleka i rozczarowani,w sumie do tych na Pustelnicy bez problemu doprowadzi mapa compasu itp.ale faktyczne poza szlakami które są świetnie oznaczone żadnego info w postaci tablicy na co się patrzy.Przy dzisiejszych możliwościach zamiast tablic które kulturalni inaczej i tak poprzewracają i zniszczą można stworzyć apki na smartfona które po dotarciu na miejsce dawałyby szczegółowe informacje.Moim zdaniem raz wydana kasa a dobrze.
Będąc w Sokolich trudno uwierzyć że to lato,jest nadal zielono jak wiosną.


Ostatnio edytowano 17 lip 2020, 22:44 przez Marianowski, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 17 lip 2020, 22:44 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dlaczego na forum nie ma możliwości "zalajkowania" :D
Nawet nie przypuszczasz jak bardzo Ci zazdroszczę. Tej bliskości i możności odkrywania na nowo tego co doskonale znasz.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 17 lip 2020, 23:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak napisał(a):
Dlaczego na forum nie ma możliwości "zalajkowania" :D

Dzięki :) ale chrzanić komercje


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 18 lip 2020, 06:20 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Sokole piękne są, niestety częściowo stały się deptakiem a było nie było to rezerwat...
Z jaskiniami sprawa jest "prosta" - formalnie jest zakaz wstępu, to i po co wiedzieć jak do nich dotrzeć? Oczywiście prawo sobie, życie sobie. Olsztyńska powinna zostać udostępniona w formie naturalnej (bez żadnych barierek, światełek, przewodnika, biletów itp.), jej już nic nie zaszkodzi a do otworu prowadzi ścieżka edukacyjna.

p.s.
Nie Sokole ale blisko - nie ma możliwości bezpośredniego przejścia z Lipówek na G. Zamkową. Zawsze chodziło się z przełęczy koło jaskini ścieżką między domami do rozstajów na ul. Botanicznej, teraz płot i zakaz wstępu. Zresztą parę działek obok też ogrodzono posesję siatką wysoko na zbocza Lipówek.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 18 lip 2020, 09:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Nie Sokole ale blisko - nie ma możliwości bezpośredniego przejścia z Lipówek na G. Zamkową. Zawsze chodziło się z przełęczy koło jaskini ścieżką między domami do rozstajów na ul. Botanicznej, teraz płot i zakaz wstępu. Zresztą parę działek obok też ogrodzono posesję siatką wysoko na zbocza Lipówek.

I co na to poradzimy,działki prywatne i tyle,że prywatne wiem z Geoportalu bo w gminie nie byłem.Widać że gminy dbałość o turystykę mają tylko w hasłach.Olsztyn,słonce Jury czy jakoś tak plus logo z amonitem wygląda pięknie,rzeczywistość nie koniecznie.Dla mnie od zawsze była to fajna opcja,jedna z wielu,powrotu z Sokolich do Olsztyna,dzięki Tobie wiem że to już kolejny raj utracony,szkoda,przykrość ogromna.Może wielki pan na Bobolicach to czemu nie maluczki w Olsztynie...d e m o k r a c j a,tylko że u nas jak zwykle to słowo nabrało wiele znaczeń.
Michał napisał(a):
Sokole piękne są, niestety częściowo stały się deptakiem a było nie było to rezerwat...
Z jaskiniami sprawa jest "prosta" - formalnie jest zakaz wstępu, to i po co wiedzieć jak do nich dotrzeć? Oczywiście prawo sobie, życie sobie. Olsztyńska powinna zostać udostępniona w formie naturalnej (bez żadnych barierek, światełek, przewodnika, biletów itp.), jej już nic nie zaszkodzi a do otworu prowadzi ścieżka edukacyjna.

Michał,racja,tak jest,prowadzi ścieżka edukacyjna,romby na drzewach nadal doskonale widzialne,ale na parkingu zero informacji że taka jest.Po tablicach tylko wspomnienie.Faktycznie,ludzie są wygodni,nawet trzymając mapę w ręku pytali jak trafić do Koralowej i Olsztyńskiej :) Trochę źle mnie zrozumiałeś,ludzi było mnóstwo,najwięcej na"promenadzie"z czarnym szlakiem(kumulacja),ciut dalej pusto.Rzadko kto zapuszcza się dalej jak 1,5km od parkingu idąc właśnie tą promenadą,ale uparcie chcą dotrzeć do tych jaskiń przy ścieżce,tylko słabo im to wychodzi,nie wiem,może zbyt pochopnie winę zwalam na brak porządnego oznakowania i informacji turystycznej.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 18 lip 2020, 10:12 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
Brzegiem szlaku wzdłuż Puchacza ktoś utworzył Drogę Krzyżową,taka ciekawostka,tu akurat stacja XII.

Dawniej drzewa były święte. Za takie potraktowanie dorodnego buka miejscowa, pogańska społeczność wrzuciłaby "artystę" do Jaskini Urwistej.
No ale to było dawniej.
Dzięki Marcin za kolejną, ciekawą fotorelację. Masz ode mnie "partyzanckiego" lajka :wink:
Jesteś naszymi oczami na Jurę :)
No i oczywiście na niebo gwiaździste nad nami.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 18 lip 2020, 19:02 

Dołączył(a): 16 lip 2010, 10:09
Posty: 103
Myślałam, że Góry Sokole znam już nie najgorzej, ale czegoś takiego się nie spodziewałam!Te stacje drogi krzyżowej jak sądzę musiały zostać wyryte dość dawno, ludzie kiedyś nie zdawali sobie sprawy, jaki to wandalizm.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 18 lip 2020, 19:29 

Dołączył(a): 19 sty 2017, 17:57
Posty: 15
Lokalizacja: Częstochowa
Jestem wierzący, staram się szanować symbole wszystkich religii. Przecież one są mocą dla wiernych, są im wsparciem w kluczowych chwilach życia. Życzyłbym sobie aby każdy autor tworząc takie symbole robił to mądrze z zachowaniem reguł, które obowiązują cywilizowanych ludzi. Trwałe okaleczanie drzew by uwiecznić religijny znak wg mnie należy napiętnować.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 18 lip 2020, 21:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
krzara napisał(a):
Jestem wierzący, staram się szanować symbole wszystkich religii. Przecież one są mocą dla wiernych, są im wsparciem w kluczowych chwilach życia. Życzyłbym sobie aby każdy autor tworząc takie symbole robił to mądrze z zachowaniem reguł, które obowiązują cywilizowanych ludzi. Trwałe okaleczanie drzew by uwiecznić religijny znak wg mnie należy napiętnować.

Krzara,kurcze muszę się chyba nauczyć inaczej pisać,nie wywoływałem Cie do tablicy :) Czytam Twój blog,i nawet czasem się nim wspomagam,widzisz,przypomniałem sobie Waszą akcję przy okazji i napisałem co napisałem ale nie jako zaczepkę lub wyrzut :) Mnie tłumaczyć się nie musisz,Ty i Koleżanka zawsze na mnie pozytywne wrażenie robicie.
Pozdrawiam Was Ziomy :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 20 lip 2020, 18:43 

Dołączył(a): 19 sty 2017, 17:57
Posty: 15
Lokalizacja: Częstochowa
Marianowski, szacun za to co robisz na forum. Mnie uczyć się Jury od Ciebie. Bogata ci ona i inspirująca.
Fakt, swym postem o karygodnym dziele w Sokolich Górach (stacje drogi krzyżowej nacięte na drzewach) wezwałeś mnie i anwi do tablicy. Stawiliśmy się, stając po stronie potępiających a nie podziwiających więcej niż ludzką głupotę.
PS
Jeśli napotkasz skałki na Jurze z obiektami sakralnymi, które nie są naniesione na naszej mapie to nie omieszkaj dać nam znać :D
Jurajskie skałki z obiektami sakralnymi


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 21 lip 2020, 10:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Pamiętam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 29 maja 2023, 14:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Cytuj:
Jurajski rezerwat przyrody Sokole Góry został powiększony

Obszar chroniony w ramach rezerwatu przyrody Sokole Góry został poszerzony o 7 ha. Zarządzenie RDOŚ w Katowicach w tej sprawie wejdzie na początku czerwca. Ponadto dla rezerwatu utworzona została otulina – strefa ochronna obejmująca przyległe tereny leśne. Jej powierzchnia wynosi prawie 350 ha.


Cały tekst:
https://www.gov.pl/web/rdos-katowice/ju ... owiekszony

Załącznik:
350306902_1421887615313518_1922466985353949753_n.jpg
350306902_1421887615313518_1922466985353949753_n.jpg [ 166.68 KiB | Przeglądane 2251 razy ]

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 29 cze 2023, 11:17 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
Odwiedziłem też dwa schroniska w G.Puchacz.Pierwsze to chyba Królicze,a drugie chyba Schronisko pod Nyżą w Puchaczu.Fachowcy poprawcie jeśli się mylę.

Wróciłem do Twojej relacji bo (podobnie jak inni Forumowicze) lubię oglądać Twoje sprawozdania a na dodatek właśnie byłem w Sokolich po już nie pamiętam ilu letniej przerwie...
I choć interesuję się jaskiniami to zabieram głos nie dlatego że czuję się "fachowcem"
Trudno powiedzieć jak nazywają się schroniska na fotkach bo nie są zbyt charakterystyczne. Możliwe że jedno z nich to Schronisko pod Nyżą ale na pewno na fotkach nie ma Schroniska Króliczego.

Zapewne kojarzysz taką charakterystyczną, wybitną skałę na północnym stoku Puchacza nazywaną "Wysoką Turnią" z otworami czterech schronisk w tym dwóch bardzo ładnie "mytych"?. Otóż lewy "myty" otwór to Jaskinia w Wysokiej Turni, prawy "myty" otwór to "Schronisko Boczne", wielka szczelina pośrodku u góry to "Schronisko Wysokie" a mała nora pośrodku na dole to... "Schronisko Królicze" właśnie ;)
A piszę o tym tylko dlatego że moim zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych uroczysk w całych Sokolich :D


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 02 lip 2023, 14:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Przeglądając kompa trafiłem na stare fotki Wysokiej Turni

Załącznik:
j_w_wys_turni.jpg
j_w_wys_turni.jpg [ 188.63 KiB | Przeglądane 1822 razy ]


Załącznik:
ss_wysokie_krolicze_boczne.jpg
ss_wysokie_krolicze_boczne.jpg [ 158.79 KiB | Przeglądane 1822 razy ]


Schronisko Królicze to oczywiście na drugiej fotce u dołu po lewej


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 11:54


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL