Teraz jest 07 cze 2024, 05:26




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lis 2006, 21:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sie 2006, 12:35
Posty: 165
Lokalizacja: Zawiercie
Czy nie zainteresowało was dlaczego w Związku Gmin Jurajskich znajdują się gminy które albo w ogóle na Jurze nie leżą albo tylko w znikomym procencie czyli tylko ocierają o ten region

GMINY NIE ZNAJDUJĄCE SIĘ NA JURZE

Gmina Koziegłowy – 0%
Gmina Poręba – 0%
Gmina Siewierz – 0%
Gmina Myszków – 0%
Gmina Bukowno – 0%

GMINY JEDYNIE OCIERAJĄCE SIĘ O JURĘ

Gmina Żarnowiec – na Jurze znajduje się tylko wieś Udórz
Gmina Irządze – na Jurze znajduję się tylko wieś Bodziejowice
Gmina Dąbrowa Górnicza – dzielnica Błędów
Gmina Poraj – wieś Choroń jedynie

Nie wiem jak przedstawia się sprawa z gminą Gołcza i gminą Sławków bo nie mogę znaleźć informacji ani tam nie byłem

_________________
" zwiększa sie świata majątek ale coraz bardziej znika człowiek "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2006, 21:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6898
Lokalizacja: Śląsk
obcy zagarniają Jurę :shock:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2006, 21:59 
Jeszcze jest gmina Lelów, ale też nie jest na Jurze tylko na Progu Lelowskim. Gmina Irządze też jest na Progu Lelowskim, a Zawiercie miasto znajduje sie geologicznie na utworach starszych od jury bo na triasie, zresztą miasto Zawiercie leży w Obniżeniu Górnowarciańskim.
Problem polega na odróżnieniu regionów geograficznych, historycznych i administracyjnych.
Jak mi dobrze wiadomo jeszcze nikt nie wytoczył konkretnej granicy "JURY", morfologicznie jednak podział na mezoregiony jest (Kondracki 1998)


Gora
  
 
PostNapisane: 23 lis 2006, 22:06 
O kolega się przebudził 8)


Gora
  
 
PostNapisane: 24 lis 2006, 08:33 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9172
Lokalizacja: Włodowice
Granice Jury są jasno określone we wspomnianej powyżej pozycji (Geografia Polski Mezoregiony fizyczno-geograficzne J.Kondracki PWN Warszawa 1994).

Natomiast w/g mnie większy sens ma działanie w silnych lokalnych stowarzyszeniach skupiających poszczególne gminy w ramach jakiś mniejszych regionów i integrujące je nadrzędne stowarzyszenie, które prezentuje ofertę całego regionu na targach, dba o zharmonizowanie projektów realizowanych w mniejszych jednostkach itd.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 lis 2006, 10:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sie 2006, 12:35
Posty: 165
Lokalizacja: Zawiercie
Myślałem że co do granicy Jury to nie ma wątpliwości że są tam gdzie utwory wapienne czyli nasze białe skałki zostały wypiętrzone przez ruchy górotwóru które zresztą w przyszłości spowodują że dzisiejsze pagórki zamienią się w góry przynajmniej tak mnie uczono na geografii w liceum.
Panie Michale czyżby pan sądził że bez tych paru gmin nasz region nie potrafił by sie dobrze promować ? przecież poza gminą Bukowno i Dabrowa Górnicza to są biedne gminy poza tym sama nazwa Związek Gmin Jurajskich jest już błedna bo te gminy które wymieniłem poprostu nie są juraskie

_________________
" zwiększa sie świata majątek ale coraz bardziej znika człowiek "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2006, 10:55 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Nie do końca zgodziłbym sie z wypowiedzią Michała że sens ma działanie tylko dużych silnych stowarzyszeń. Istnieją małe stowarzyszenia działające na terenie miejscowosci i robią bardzo duzo dobrego. Nie zbierają sie od czasu do czasu, tylko działaja na co dzień bo grupują sąsiadów. Zajmuja sie ochrona środowiska, rozwojem turystyki, prowadzą szkoły społeczne lub wspomagaja małe wiejskie szkoły. Zdobywaja fundusze i nawet jeżeli nie są to wielkie pieniądze, to są lepiej i efektywniej wykorzystywane, bo ludzie pracując dla swojej wsi poswięcaja swój prywatny czas, robia pewne rzeczy za darmo albo po kosztach. Np w gminie Alwernia jest kilka takich lokalnych stowarzyszeń i działają świetnie. Może tylko przydałoby sie porozumienie takich lokalnych stowarzyszeń, aby mogli sie wymieniać pomysłami i doswiadczeniami, ewentualnie wspólnie tworzyć duże projekty. Osobiscie bardziej jestem przekonany do stowarzyszeń tworzonych przez ludzi, a nie przez urzędy (co nie znaczy że jestem przeciwnikiem porozumień międzygminnych - jeżeli faktycznie ich dzialalność przynosi jakieś skutki poza spotkaniem sie urzędników raz na pół roku i wydaniem kalendarza).


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 lis 2006, 11:20 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9172
Lokalizacja: Włodowice
Mariusz napisał(a):
Nie do końca zgodziłbym sie z wypowiedzią Michała...

Może nie do końca precyzyjnie określiłem własne zdanie - chodziło właśnie dokładnie o to co napisałeś powyżej - mniejsze/lokalne jednostki (stowarzyszenia) wspierane i integrowane przez stowarzyszenie regionalne. Nie pisałem tam o dużych, ale o silnych, czyli prężnie działających organizacjach. To czy będą to st. działające w ramach jednej miejscowości/gminy czy też integrujące rozwój 2-3 okolicznych gmin jest już szczegółem, ale uzgodnienia międzygminne/międzypowiatowe (w ramach regionu jako całości) są konieczne.

Zawierciaczek napisał(a):
...Panie Michale czyżby pan sądził że bez tych paru gmin nasz region nie potrafił by sie dobrze promować...

Nie pisałem nic na ten temat, ale napiszę teraz - błędem było by izolowanie się od gmin położonych na Progu Lelowskim, mają one coś co zatracił już główny pas Jury.

Natomiast budowa geologiczna terenu określanego dziś jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to trochę bardziej skomplikowana sprawa, choć faktycznie można by przyjąć taki bardzo uproszczony schemat, że tam gdzie mamy wapienne skałki tam mamy Jurę (ale to naprawdę kolosalne uproszczenie)

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 lis 2006, 20:15 
Dla mnie osobiście Jura to skałki. Taki skrót myślowy. W sumie dla mnie Żarnowiec, Irządze to już "Za-jurze" - tam nic nie ma jeśli chodzi o jurajskość z mojego punktu widzenia.

Ale wszelkie Związki mają często nieco szerszy charakter. Ja nie mieszkam na Jurze i moje Czechowice-Dz należą do Euroregionu Beskidy. A jest to gmina typowo nizinna i z górami łączy nas bliski widok z okna jedynie.

Tak więc nie ma się co pienić, że i inne gminy przyległe weszły do Związku Gmin Jurajskich. Jeśli jakaś przyległa miejscowość jest jedynie bazą wypadową w skałki oferującą infrastrukturę komunikacyjną, która musi byc dograna z innymi bardziej skałkowymi gminami, to myślę, że taki związek jest właściwym forum na koordynowanie takich spraw.

Ciekawe dlaczego nie należy do ZGJ gmina Działoszyn? Przecież to Jura jak się patrzy. Kto był ten wie ;)


Gora
  
 
PostNapisane: 24 lis 2006, 20:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6898
Lokalizacja: Śląsk
trzeba się pienić, czystość rasowa Jurajczyków jest zagrożona :!:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2006, 23:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sie 2006, 12:35
Posty: 165
Lokalizacja: Zawiercie
Alferek - niezalogowany napisał(a):
Ale wszelkie Związki mają często nieco szerszy charakter. Ja nie mieszkam na Jurze i moje Czechowice-Dz należą do Euroregionu Beskidy. A jest to gmina typowo nizinna i z górami łączy nas bliski widok z okna jedynie.

Tak więc nie ma się co pienić, że i inne gminy przyległe weszły do Związku Gmin

Ciekawe dlaczego nie należy do ZGJ gmina Działoszyn? Przecież to Jura jak się patrzy. Kto był ten wie ;)

No więc jeśli mają szerszy charakter to dlaczego tylko parę z gmin z terenów okolicznych przyłączono do Związku i dlaczego jurajska gmina Działoszyn tu przez ciebie wymieniona nie weszła do Związku ? no bo po prostu to typowy polski bałagan - brak dokładności i totalne lekceważenie historii, kultury i geografii

_________________
" zwiększa sie świata majątek ale coraz bardziej znika człowiek "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2006, 13:52 
Witam!!!
O przynależności do Związku Gmin Jurajskich decydują poszczególne Gminy patrz rady gmin które od 1989 roku są niezależnymi i suwerennymi organizmami. Związek żadnej z gmin nie może wcielić w swoje stuktury lub zabronić przynależności. Do związku mogą należeć wszystkie gminy których chociażby fragment leży na geograficznym terenie Jury. Tak więc do związku mogą należeć tylko gminy jurajskie - żadne inne i to gmina decyduje czy do związku należeć, a nie związek Zgodnie z zapisem statutu Z.G.J. to dobrowolne stoważyszenie gmin z terenu Jury Krakowsko - Częstochowskiej. :) :) Robert N


Gora
  
 
PostNapisane: 28 lis 2006, 23:05 
Strasznie to mądre, ale nikt mnie nie przekona że gmina Irządze leży na Jurze. Prawda jest taka że każda gmina ciśnie w kierunku Jury właśnie.


Gora
  
 
PostNapisane: 29 lis 2006, 11:05 
Z gminą Irządze akurat nie ma problemu bo nie należy do Związku Gmin Jurajskich i tak naprawde wcale nie jest potrzebna w strukturach Związku. Sa natomiast typowo jurajskie gminy które z różnych przyczyn nie należą do związku (patrz polityka) jak np. Skała (Ojcowski Park Narodowy), Wolbrom (dolina Wodąca). Dopiero w 2006 roku dołączyła do związku jedna z najbardziej jurajskich gmin - Zabierzów - długo musieli się przekonywać do opłacalności wspólnej promocji. :) :) Robert N.


Gora
  
 
PostNapisane: 27 gru 2006, 09:23 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
częśc gmin, które nie leżą na Jurze znajduja sie na terenie PK Orlich Gniazd lub w jego otulinie np. Myszków, Żarnowiec, Irządze, Dąbrowa Górnicza. Być może dlatego uważają się one za gminy jurajskie. A pewnie mało kto z radnych gmin wie gdzie przebiega granica Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 07 cze 2024, 05:26


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL