Teraz jest 29 mar 2024, 06:35




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sie 2010, 22:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, 15:58
Posty: 138
Lokalizacja: Bydlin
Skoro piszecie o odpustowo- podwórkowej "pirotechnice" sprzed 20 lat (ja korki i kapiszony pamiętam mniej więcej z tego okresu) to można by jeszcze wspomnieć o saletrze pomieszanej z cukrem :-). Może nie ma to zbyt wiele wspólnego z odpustem, ale pamiętam że starsi koledzy całkiem niezłe fajerwerki i różne "petardy" potrafili z tego wytworzyć.

PS. Na tatarczucha zapraszam na odpust do Bydlina za tydzień (ale żeby się załapać, trzeba być z samego rana) :-)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2010, 23:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2009, 10:42
Posty: 1231
Lokalizacja: Klucze, Ryczowek
Dzisiaj jest odpust w Ryczówku więc też zapraszamy.Co do saletry połączonej z cukrem i zatkanej w zakrętce z "czystej: z dziurką zrobioną gwoździem to pamiętam jak dziś jak się puszczało takie bączki ;) Strzelało się jeszcze ze śrub brało się takie dwie śruby dwunastki i jedną nakrętkę. Nakrętkę nakręcało się tylko troszkę na gwint tak żeby była przestrzeń około 3mm między śrubami i w to miejsce wsypywało się siarkę zestruganą z zapałek. później się takie coś rzucało o ziemie i następował wystrzał :)
znalazłem fajny link, można powspominać ;)
http://muranowcity.w.interia.pl/info2.htm

_________________
http://www.oruba.pl
http://www.ryczowek.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 sie 2010, 10:15 

Dołączył(a): 08 lip 2010, 09:53
Posty: 70
Ja was zapraszam na odpust św. Idziego do Zrębic w gminie Olsztyn w dniu 5 września 2010r.
0odpust ten słynął i słynie nie tylko z korków i kapiszonów, obwarzanków czy tatarczucha ale na całym odpuście pachniało i pachnie kiszonymi ogórkami z beczki. wszyscy na odpust do świętego Idziego przyjeżdżali na ogóra z beki. A jeszcze czy pamiętacie słynne odpustowe cukierki robione z cukru i skrobi i zawijane w kolorowe papierki, oraz gry stolikowe w kolory i loterie każdy los wygrany a wygrana to gipsowe figury. Muszę wam powiedzieć, że największe odpusty i najbogatsze były na Jurze w Leśniowie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2010, 10:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
segregator napisał(a):
(...) Muszę wam powiedzieć, że największe odpusty i najbogatsze były na Jurze w Leśniowie.

Nadal są. W ostatnich latach na leśniowski odpust ludzie walą drzwiami i oknami, a i straganów przybywa. No i chyba od kilkunastu lat jest co roku ta sama karuzela :)

_________________
v3rt.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 sie 2010, 18:10 

Dołączył(a): 30 lis 2008, 13:23
Posty: 77
Lokalizacja: jura
Główne uroczystości odpustowe w Leśniowie odbywają się w święto Nawiedzenia św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę - 2 lipca oraz w niedzielę po tej dacie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2010, 12:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Kupiłem niedawno na aukcji widokówkę z lat siedemdziesiątych,oczywiście o jurajskiej tematyce. Treść korespondencji przypomniała mi o pewnej grze czy też zabawie z tamtych lat. Było to rodzaj „łańcuszka św. Antoniego”. Od znajomej osoby dostawało się kartkę pocztową z listą 5 adresatów. Do pierwszej osoby na liście należało wysłać kartkę pocztową. Do pięciu znajomych należało wysłać kartki z nową listą, na której opuszczało się pierwszego adresata,tego do którego wysłało się kartkę pocztowa a siebie dopisywało się na końcu listy. „Pocztówkowy szał/ Każdy z nas ich pięćset miał...”,o którym śpiewa Grzegorz Markowski to właśnie ta zabawa. Po jakimś czasie przychodziły pocztówki z najróżniejszych zakątków Polski a nawet Europy. Teoretycznie powinno ich być 3125. Praktycznie bywało kilkadziesiąt.


Załączniki:
skanuj0004.jpg
skanuj0004.jpg [ 67.38 KiB | Przeglądane 14418 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 paź 2010, 13:17 

Dołączył(a): 29 sie 2008, 12:01
Posty: 40
Lokalizacja: zawiercie
Szkoda, że obecnie praktycznie zamarło pisanie listów i pocztówek. Otrzymanie maili od nieznajomych (funkcja prześlij do.....) to już nie to samo.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2010, 14:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
to było działanie celowe, żeby zwiększyć sprzedaż znaczków pocztowych i ściągnać z rynku nic nie warty wtedy pieniądz :mrgreen:
To były darmowe korepetycje z geografii .Szukało się na mapach miejscowości ,z których przychodziły widokówki.Inna sprawa,że mapy były wyrobem ściśletajnowojennym.Te dostępne dla zwykłego śmiertelnika ze względów strategicznych były okrutnie niedokładne [fot.1- "Okolice Krakowa".1;200 000. Rok wyd.1972] Co ciekawe kandydat na wroga dysponował wówczas mapami dokładniejszymi [Fot.2 Army Map Service.1:250 000. Rok 1960] :mrgreen: Mam gdzieś zachomikowaną w zakamarkach szaf starą mapę graniowa Tatr z tych lat. Ręcznie skopiowana na kalce i powielana :shock: .
Cytuj:
Szkoda, że obecnie praktycznie zamarło pisanie listów i pocztówek.
Kiedyś to się ludzkości czkawką odbije.Jak wystawić na Allegro starego sms-a albo maila? :wink:


Załączniki:
fot.1.jpg
fot.1.jpg [ 80.88 KiB | Przeglądane 14408 razy ]
fot.2.jpg
fot.2.jpg [ 93.18 KiB | Przeglądane 14408 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 paź 2010, 21:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 14:39
Posty: 346
Lokalizacja: Gliwice
Cytuj:
Mam gdzieś zachomikowaną w zakamarkach szaf starą mapę graniowa Tatr z tych lat. Ręcznie skopiowana na kalce i powielana

Oj, przypomniały mi się młode lata - też kiedyś taką miałem, ale niestety zaginęła przy kolejnej przeprowadzce :(


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 08:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2007, 17:17
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
alkosander napisał(a):
„Pocztówkowy szał/ Każdy z nas ich pięćset miał...”,o którym śpiewa Grzegorz Markowski to właśnie ta zabawa.


"...Pocztówkowy szał
Każdy z nas ich pięćset miał
Zamiast nowej pary jeans
A w sobotnią noc
Był Luxemburg, chata, szkło
Jakże się chciało żyć!..."

Kolego drogi, moje to czasy. Ech... było ... (Komu to przeszkadzało ? ;-) )
Polemizuję : "co autor miał na mysli". Dla mnie mowa w tym fragmencie o pocztówkach - płytach, których kazdy z nas miał pięćset. Młodszym wyjasniam ze pocztówki to socjalistyczny ersatz czarnulek (winylów) :-(

_________________
Marek&Buddy&Wena
http://picasaweb.google.com/nitka.marek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 18:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Polemizuję : "co autor miał na myśli".
:) Mnie nie było stać na 500 pocztówek dźwiękowych więc wolę moje wyjaśnienie :mrgreen: Może kiedyś pan Markowski zawita na Jurę a wówczas zapytamy go o jego wersję :wink:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 paź 2010, 18:26 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Mam tą mapę, której fragment wkleił Alkosander (pierwsze zdjęcie). Pytanie jak według tego można było wędrować po Jurze. Poziom ogólności tej mapy jest wysoki ale przyjemnie na nią spojrzeć. Jest chyba z roku 1966, nie mam jej akurat pod ręką.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2020, 16:39 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Poniżej opis odpustu w Sieciechowicach wraz z rysunkami, zamieszczony w 1887 r. w tygodniku Kłosy.
Data na rysunku wskazuje, iż autor uczestniczył w odpuście rok wcześniej.


Załączniki:
odpust w Sieciechowicach, Kłosy 1155, 1887 r., cz.1.jpg
odpust w Sieciechowicach, Kłosy 1155, 1887 r., cz.1.jpg [ 52.49 KiB | Przeglądane 12714 razy ]
odpust w Sieciechowicach, Kłosy 1155, 1887 r., cz.2.jpg
odpust w Sieciechowicach, Kłosy 1155, 1887 r., cz.2.jpg [ 32.09 KiB | Przeglądane 12714 razy ]
Żebracy jarmarczni, odpust w Sieciechowicach, Kłosy 1155, 1887 r.,.jpg
Żebracy jarmarczni, odpust w Sieciechowicach, Kłosy 1155, 1887 r.,.jpg [ 67.49 KiB | Przeglądane 12714 razy ]
odpust w Sieciechowicach, Kłosy 1155, 1887 r., rysunek.jpg
odpust w Sieciechowicach, Kłosy 1155, 1887 r., rysunek.jpg [ 93.59 KiB | Przeglądane 12714 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 23:53 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Kilka zdań na temat odpustów w Częstochowie. Niezbyt pochlebnie o mieście, jego władzach i mieszkańcach. 1907 rok.


Załączniki:
Nowa Gazeta o Częstochowie, G.Cz.265, 1907.jpg
Nowa Gazeta o Częstochowie, G.Cz.265, 1907.jpg [ 93.1 KiB | Przeglądane 12198 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 13:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
sław Miro napisał(a):
Niezbyt pochlebnie o mieście, jego władzach i mieszkańcach. 1907 rok.

Daleko szukać,a np.Światowe Dni Młodzieży w 1991r.Ilość turystów i pielgrzymów wielokrotnie przekroczyła liczbę mieszkańców miasta.Ponieważ baza pielgrzymkowo-turystyczna była w powijakach sytuacje ratowało wojsko.Powstało przykładowo za sprawą WP wielkie obozowisko pod Biakłem z kuchnia polową ale warunki sanitarne na pewno do europejskich nie należały.To chyba wtedy szczyt wzgórza zwieńczył metalowy krzyż stojący do dzisiaj.
O chytrości i przebiegłości Medalików spod Jasnej Góry krążyły przeróżne opowieści jak choćby o ogórkach małosolnych rozdawanych podobno za darmo,ale gdy smakoszom pragnienie po ogórze doskwierało za słoną wodę z beki słono płacili :mrgreen:
Pewnie folklor cwaniacki kwitł tam w najlepsze...


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 06:35


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL