Teraz jest 16 cze 2024, 10:40




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 sie 2005, 20:01 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
Dzisiaj w końcu wybrałem się na zamek i niestety zgodnie z wiadomościami zastałem kraty. Co prawda o planach wiedziałem od dawna, ale co innego plany, a co innego realizacja. Już od jakiegoś czasu zamek w Mirowie jest zamkniety, są wstawione kraty, zamurowano przejście przez szczeline w dawnej wieży. Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie jedyne co może martwić to fakt że bardzo dużo do powiedzenia ma tam właściciel barów pod zamkiem, a człowiek to specyficzny :?


Załączniki:
mir_krata.jpg
mir_krata.jpg [ 42.63 KiB | Przeglądane 12245 razy ]

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 sie 2005, 21:12 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
Co jest grane ? Dlaczego pojawiły się kraty ? Powtórka z rozrywki z Bobolic ?
Michale, jeżeli możesz, rozwiń ten temat.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2005, 19:49 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
W dużym skrócie i uproszczeniu - zamek w Mirowie jest "przystosowywany do ruchu turystycznego" - co oznacza mozliwość, choć oczywiście nie konieczność, wprowadzenia opłat :( Na razie są prowadzone ogólne prace zabezpieczające, mam szczerą nadzieję żę nie skończy się to na miniaturze Ogrodzieńca. Zamek znajduje się na terenie wspólnoty gruntowej którą zarządza właśnie człowiek od barów, prace oczywiście prowadzone są pod nadzorem odpowiednich służb. Po weekendzie jak tylko będę miał możliwość porozmawiam z człowiekiem który 'siedzi w temacie' i postaram się wyciągnąć z niego trochę szczegółów.

Wszystko jedno czy opłaty będę czy nie ale prace w Mirowie kończą pewien etap w rozwoju turystyki na Jurze. Teraz niestety będzie z roku na rok bardziej cywilizowanie/komercyjnie/... czyli z perspektywy typowego wędrowca/miłosnika jurajskich szlaków coraz gorzej.

Sporo terenów jest już wykupionych, stopniowo coraz więcej będzie ich przechodzić w ręce prywatne ludzi zamiejscowych, co zapewne będzie oznaczać utrudnienia w swobodnym przemierzaniu Jury. Zresztą niedawno spotkałem się dwa razy z taka sytuacją - raz w okolicach Żerkowic/Piaseczna, a drugi w okolicach Zaborza - przejechać (rowerem) pozwolili, ale było w tonie spore niezadowolenie że ktoś ośmiela się pętać w bezpośrednim sąsiedztwie ich posiadłości :evil: Co ciekawe na mapach jest tam droga doprowadzająca do pól i wcale nie przejeżdzałem przez posesje, ale...

Z drugiej strony dla typowych przedstawicieli ruchu weekendowo-masowego wszystko idzie w jak najlepszym kierunku, a niestety ten typ turystyki dominuje na Jurze. A co by nie mówić właśnie w pieniądzach tej grupy jest szansa rozwoju regionu - tylko jakim kosztem :?: Choć cena jest znana wystarczy przejechać się w ciepłe niedzielne popołudnie do Olsztyna, Podzamcza, czy Ojcowa :|

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 sie 2005, 21:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Najlepiej wszystko zamknąć i pobierać opłaty od oglądania nawet z odległości 1 km. No cóż, zarówno Mirów jak i Bobolice znam na wylot więc nie będę musiał ich już odwiedzać w przyszłości. Ode mnie pseudobiznesmeni nie dostaną ani złotówki a całej Jury nie zagrodzą. Na szczęście są miejsca, które nie są opisane w przewodnikach i nie dojedzie się tam autobusem.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 sie 2005, 14:20 

Dołączył(a): 22 sie 2005, 13:44
Posty: 256
Lokalizacja: Okolice Łodzi
Hmm... Właśnie w weekend byłam w tych okolicach. Mirów faktycznie zakratowany. Ale od strony owej kraty jest taka łatwa do sforsowania skałka... :)
W środku nic się nie zmieniło. Ani śladu robót zabezpieczających czy jakichkolwiek.

Natomiast w Bobolicach ktoś miły zostawił drabinkę przy murze od strony lasu. W środku nie ma żadnego stróża. Są za to ławeczki. Czyżby jakaś impreza się szykowała? Bo prac remontowych też nie widać!

Pozdrawiam mocno! Zdobywczyni zamków nie do zdobycia! Ewa. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2006, 15:14 
Mialas racje z impreza. W sobote 26tego bylo tam wesele :]


Gora
  
 
PostNapisane: 04 wrz 2006, 21:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sie 2006, 12:35
Posty: 165
Lokalizacja: Zawiercie
No tak wyczuli interes, idzie komercja dowidzenia stara Juro

_________________
" zwiększa sie świata majątek ale coraz bardziej znika człowiek "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2006, 22:17 

Dołączył(a): 13 maja 2006, 09:22
Posty: 57
Lokalizacja: zabrze
Jak czytam co się dzieje z tym zamkiem to mnie krew zalewa. Czemu niektórzy ludzie nie mają wyobraźni? Już bym poszedł nawet na to aby te ruiny były płatne po 1zł od łebka, ale żeby zostały zachowane w niezmienionym stanie wraz z otoczeniem a wszelkie parszywe łapska poszły od tej budowli precz !!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2006, 19:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sie 2006, 12:35
Posty: 165
Lokalizacja: Zawiercie
Ja też tak bym chciał grillfan ale nasze państwo biedne woli wydawać na inne rzeczy... może jednak sie opamiętają i zostawią zamek w spokoju :roll:

_________________
" zwiększa sie świata majątek ale coraz bardziej znika człowiek "


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2006, 12:29 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
Z tego co wiem to krata pojawiła sie ponieważ część murów grozi zawaleniem. Jeżeli by komuś spadło na głowe trochę kamieni to odpowiadałby za to zarządca.
Gdyby chcieli pobierać opłatę za wstęp na zamek to już dawno by pobierali ponieważ krata istnieje juz od ponad pół roku.
Faktycznie wspólnota chciała zrobić interes na zamku w Mirowie grodząc go drewnianym ogrodzeniem, podobnie jak w Olsztynie.
Jednak na chwile obecną kiedy zamek zmienia właściciela nie ma to sensu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2006, 07:46 

Dołączył(a): 29 gru 2005, 08:09
Posty: 28
Lokalizacja: Zawiercie
Legenda o braciach na zamkach w Mirowie i Bobolicach powraca - niestety w komercyjnym wydaniu :(

Co do spadających skałek to świetna wymówka aby zamek okratować.
Zdecydowanie niebezpieczniejsze jest łażenie po skałkach niż zwiedzanie zamku w Mirowie. To może idąc takim tokiem myślenia należy zamknąć całą Jurę otoczyć wielkim murem ze stalowymi bramami... zaraz już to gdzieś widziałem. Ano tak przecież to Jurassic Park

Gdyby nie fakt, że jestem juroholikiem pewnie zmieniłbym klimat bo zaczyna się tu dziać coś niedobrego.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 wrz 2006, 22:50 
Cytuj:
Co do spadających skałek to świetna wymówka aby zamek okratować.

nie mnie osoądzać czy to prawda, czy nie. Kraty są i tyle.


Gora
  
 
PostNapisane: 12 wrz 2006, 22:54 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
Cytuj:
nie mnie osoądzać czy to prawda, czy nie. Kraty są i tyle.

nie podpisałem się.

Cóż, mnie też nie podoba się pomysł z kratami. W tym temacie należałoby się zwrócić do Wspólnoty Gminnej, albo do P. Laseckiego.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2006, 23:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2006, 11:53
Posty: 168
Lokalizacja: Z-cie
Szczerze mówiąc to źle się dzieje w Polsce, że takie dobra gminy są odsprzedawane prywatnym osobą, które mogą prawie wszystko zrobić sobie z takim zamkiem. To nie jest dobra polityka. Więcej na tym straci gmina niż zyska. Watpię w to aby taka osoba wydała wystarczającą ilośc pieniędzy na odnowienie tych zabytków. Wyda tylko tyle ile będzie musiała , aby dało się z tej inwestycji czerpać dochody. Bo przecież po co miałby ktoś kupować zamki, zwłaszcza w takim stanie ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2006, 22:35 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
W sprawie krat w Mirowie.
Z pewnych źródeł wiem, że naprawdę spadło tam parę fragmentów muru dlatego z polecenia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i za zgodą Konserwatora Zabytków ustawiono kratę.
Kiedy zamek przejmie nowy właściciel prawdopodobnie podniesiony zostanie mur wokół zamku w celu całkowitego zablokowania ruchu turystycznego oraz 100% bezpieczeństwa. Gdyby komuś kawał muru spadł na głowę to byłaby afera, ale swoją drogą przy takich środkach jakimi dysponują Panowie Laseccy możnaby chyba i zabezpieczyć zamek i udostępnić go częściowo turystom. A może się mylę.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 16 cze 2024, 10:40


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL