Teraz jest 06 cze 2024, 01:06




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sty 2008, 09:35 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9172
Lokalizacja: Włodowice
NaszeMiasto.pl > Zawiercie > Lokalne > Jurajskie magnesy

Cytuj:
Jurajskie magnesy

Studenci wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wykonali na zlecenie właścicieli zamków w Bobolicach oraz Mirowie, Jarosława i Dariusza Laseckich, projekty zagospodarowania sąsiadującego z zabytkami terenu. Jeżeli pomysły zostaną zrealizowane, to ten fragment Jury Krakowsko-Częstochowskiej będzie należał do najbardziej atrakcyjnych jej zakątków. Zyskają wszyscy, turyści i mieszkańcy, którzy będą mieć nowe miejsca pracy.

Bracia Laseccy wyszli z założenia, że same zamki nie są wystarczającym magnesem. Chodzi im przede wszystkim o zatrzymanie w tej okolicy turystów na dłużej. Bo jak dotychczas, przyjeżdżają na godzinę czy dwie i po obejrzeniu średniowiecznych warowni jadą dalej.

Pierwszym elementem infrastruktury będzie stylowa karczma z drewna i kamienia, której budowa rozpocznie się u stóp zamku w Bobolicach jeszcze w tym roku. Tego typu obiekt jest w planach także w Mirowie. Tam potrzebne są jednak jeszcze różnorodne pozwolenia i uzgodnienia.

Laseccy celowo nie zlecili wykonania projektu biuru projektowemu. Woleli postawić na świeże i kreatywne umysły studentów krakowskiej Politechniki. Tym bardziej, że mają do dyspozycji ponad 30 bardzo różnorodnych projektów. Powstawały one pod okiem prof. Wojciecha Kosińskiego. Najwyższe uznanie zyskały projekty Katarzyny Wierzbickiej i Agaty Zielińskiej.

- Różnorodność i kreatywność tych pomysłów powoduje, że trzeba bardzo intensywnie myśleć o całej rzeczy - mówi Jarosław Lasecki. - Pomysły świadczą o tym, że jest to niebywałe miejsce, które ma gigantyczny potencjał turystyczny, ponieważ rozbudza wyobraźnię. Jeżeli uda nam się zrekonstruować zamek w Bobolicach i przygotować zamek w Mirowie w taki sposób, aby ludzie mogli go zwiedzać, to ten teren będzie magnesem dla całej Jury i kołem zamachowym dla turystyki w regionie.

Studenci robili projekty w ramach semestralnego zaliczenia. Wiosną ma zostać rozpisany konkurs. Będzie on miał dużo węższe ramy i bardziej konkretne parametry, określone przez konserwatora zabytków, parki krajobrazowe, gminę i wszystkie akty prawne, które w Polsce obowiązują. J. Laseccy liczą, że Związek Gmin Jurajskich i Rada Gminy Niegowa, będą przychylne pomysłowi, bo to oznacza według nich nowe miejsca pracy, pobudzenie gospodarcze terenu.

Wtopione w krajobraz

Zamki w Mirowie i Bobolicach łączy unikalna skalna grzęda, którą turyści często spacerują z jednej warowni do drugiej. Dla starszych osób jest ona jednak za trudna. W planach są więc łatwe ścieżki po obu stronach grzędy, także dla rowerzystów. Do tego planowane są parkingi oraz budynki z miejscami noclegowymi. W projektach znalazły się też platformy widokowe, stadnina koni, staw, polana piknikowa na różnorodne imprezy, a nawet planetarium i centrum turystyczno-biznesowe. Wszystko jest wkomponowane w teren. Projektanci przewidzieli też dużo nowej zieleni, upiększającej naturalny krajobraz.

Krzysztof Suliga - POLSKA Dziennik Zachodni


I co o tak szerokich koncepcjach (podkreślam koncepcjach) zmian myślicie?
Niedawno spotkałem w Mirowie miłośnika zamków prowadzącego jedną z większych zamkowych stron w naszym necie który podzielił się pewnym ciekawym spostrzeżeniem - iż tego typu tekstami właściciele "sondują" jakie pomysły spotkają się ze zdecydowanym sprzeciwem...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Ostatnio edytowano 28 sty 2008, 11:57 przez Michał, łącznie edytowano 2 razy

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 10:57 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
coś nie tak z tym artykułem :? albo właściciel plącze się w zeznaniach, bo o ile pamiętam, gdzieś było o tym, że na terenach Laseckich również będą akcje ratowania muraw kserotermicznych... a tu "projektanci przewidzieli dużo nowej zieleni" co przeczy powyższemu i zasadzie eksponowania ciekawych skał i samych zamków. Natomiast o ścieżkach trochę wcześniej była mowa i jak dla mnie dobry pomysł (droga Bobolice-Mirów nawet dla rowerzysty nieprzyjemna nie tylko z racji dziur, ale też większego oddalenia od grzędy skalnej)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 11:40 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
Studenci zrobili projekty w ramach zaliczeń semestralnych...
Biuro projektowe trochę kosztuje...

Michale, masz dużo racji z tym sondowaniem.
Na początek pospolita rzecz - karczma.
Potem pojawi sie motel/hotel , pole golfowe, .......
Krok po kroku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 12:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6898
Lokalizacja: Śląsk
Murawy przecież chronią, Grzędę oczyścili, natomiast rozbudowa bazy turystycznej jest oczywista, chłopy nie po to inwestowali w zamki żeby żyć z biletów wstępu, dawny Mirów już nie wróci.

Jedna rzecz mnie ciekawi, wspomniana stadnina koni. Jak wiecie, zaraz obok zamku jest stadnina, właścicielem jest wójt gminy Niegowa, obiło mi się o uszy, że są tam jakieś tarcia, może zaczną podkładać sobie świnie i jeszcze parę lat Mirów zostanie po staremu :twisted:


Ostatnio edytowano 28 sty 2008, 12:22 przez Robert, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 12:04 

Dołączył(a): 14 kwi 2005, 23:41
Posty: 433
Lokalizacja: Górny Śląsk
ano, to se ne wrati


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 15:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2005, 07:16
Posty: 422
Lokalizacja: Klucze
MiCzel napisał(a):
Studenci zrobili projekty w ramach zaliczeń semestralnych...
Biuro projektowe trochę kosztuje...

Michale, masz dużo racji z tym sondowaniem.
Na początek pospolita rzecz - karczma.
Potem pojawi sie motel/hotel , pole golfowe, .......
Krok po kroku.


...pojawią się wreszcie dziani emeryci, oczywiście nie nasi, bo ceny będą zaporowe.
Grzęda niedostępna, matko... Może wyrównać, asfalt położyć, kolejkę linową zbudować? I miejsce traci swoją magię, bo moja wyobraźnia od razu się wyłącza w otoczeniu motelowo-odpustowym.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 18:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Masakra. Najgorsze jest to, że sponsorowany artykuł pod niebiosa wychwala działania Laseckich a rzeczywistość okaże się jeszcze gorsza niż obecnie. Krupówki chcą tam zrobić?

Jakim cudem zaliczenie semestralne miało być robione dla prywatnych osób? Czy Laseccy za projekt zapłacili? To powinien zbadać dociekliwy redaktor a nie być na usługach zleceniodawcy.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 19:19 

Dołączył(a): 16 gru 2006, 12:54
Posty: 40
Ja bym jeszcze zbudował Aqua Park jak w Ogrodziencu a dach jego pokrył tymi murawami kserotermicznymi, i wszyscy byliby zadowoleni, no ewentualnie można jeszcze wybudować sztolnie jurajskiego pstrąga i wpuścic aksolotle, ful wypas, mozna pomyśleć tez nad hodowlą surykatek i tapira malajskiego, no to by było na tyle.Pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 19:52 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Cytuj:
Ja bym jeszcze zbudował Aqua Park

nie wywołuj wilka... bo w planach ścieżki od północy było m.in. przystosowanie Jaskini Suchej do ruchu turystycznego (a co tam oglądać i w ogóle krótka, bo w końcowych partiach pochylnia)... czyżby taki mini-aquapark w Suchej w postaci zjeżdżalni do wody na dnie studni?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 20:39 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
A ja mam nadzieje że bracia L. zostawią w spokoju grzędę i nie zaczną budować jakiś idiotycznóch schodów, barierek, ławeczek, a może i łańcuchów. Dla mnie to wspaniałe miejsce do jazdy na rowerze oczywiście z racji tej trudności.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 21:50 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9172
Lokalizacja: Włodowice
Problematykę tego kto, gdzie i w ramach czego robi proponuję zostawić na boku.

Natomiast bardziej istotne dla nas są chyba przemiany samego krajobrazu i tu faktycznie może zmienić się sporo:

1.
Jeżeli mają powstać ścieżki to którędy poprowadzone i czym utwardzone?
- bezpośrednio pod skałami zniszczą odbiór przestrzeni,
- na granicy lasu znowu daleko od skał i trzeba by dodatkowych dojściówek,
- utwardzenie i wyrównanie szlaku na grzbiecie pociągnie za sobą nowe miejsca do odpoczynku i barierki na skałach (wszystkich?)

2.
Wprowadzanie roślinności upiększającej :shock:
po co? wystarczy przywrócić murawy i wyeksponować pojedyncze buki/graby na skałach.

3.
Dwie karczmy, dwa zamki, polana piknikowa, staw, konie, super hiper, tylko:
- kotlina w której położona jest Grzęda ma naprawdę ograniczoną pojemność, łatwo zrobić z tego połączenie Krupówek z Gubałówką,
- potrzebne są drogi dojazdowe, czyli poszerzamy istniejące 3 drogi, albo dodajemy kolejne (ze Zdowa, z Huciska - tą już w tamtym roku ktoś poszerzył i zdrowo rozjeździł)

Tak czy siak jak dla mnie to zostało już naprawdę mało czasu żeby nacieszyć się pół naturalną Grzędą :?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 sty 2008, 22:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Każdy kij ma dwa końce.Każdy człowiek też.Ciekawe jak sobie wyobrażają twórcy pomysłu i projektów rozwiązanie tego zagadnienia co przy tysiącach przyszłych spacerowiczów nie jest problemem błahym. Karczmy nie są problemem ale kanalizacja grzędy odpada. Toi-toi`e? W stylu jurajskim czyli pomalowane w imitację zamkowych murów? Trzeba do nich co jakiś czas dojechać ciężkim pojazdem więc pewnie doczekamy się niedługo asfaltu między zamkami... Ponuro to zaczyna wyglądać.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 sty 2008, 20:14 

Dołączył(a): 04 gru 2007, 14:42
Posty: 21
Lokalizacja: Kraków
Na terenie Jury znajduje się wiele rezerwatów, cały obszar jest parkiem krajobrazowym, dolinki jurajskie wpisane zostały do programu Natura 2000, której celem jest ochrona środowiska naturalnego, w tym:
1) obszary specjalnej ochrony ptaków (Special Protection Areas – SPA)
2) specjalne obszary ochrony siedlisk (Special Areas of Conservation – SAC)
W wielu miejscach dokonuje się aktywizacji regionu poprzez rozwój infrastruktury turystycznej, dostępność do szeroko pojętej rekreacji i wypoczynku. Niestety jak dotąd nie spotkałem się z jednoznacznym, skonsolidowanym planem dotyczącym całej Jury. Dlatego uważam, że chwała prywatnym przedsiębiorcom, którzy na własną rękę z pomocą Unii chcą zrealizować takie przedsięwzięcia. Od czegoś trzeba zacząć.

Fakt – im więcej pozostawi się terenu nienaruszonego tym lepiej dla natury i dla nas samych. Ale trzeba też wziąć pod uwagę, że jest to obszar bardzo atrakcyjny i prędzej czy później będzie trzeba go aktywizować. Najlepszym przykładem może być aktywizacja regionu dolina Loary. Przedsięwzięcie, które kosztowało Francję gigantyczne pieniądze zaowocowało ogromnym wzrostem popularności – rocznie przewija się tam setki tysięcy turystów. Nie będę pisał o tym jak do tego doprowadzili – kto ciekawy ten znajdzie. Chodzi głównie o to, żeby zmodernizować region, poprawiając infrastrukturę techniczną, udostępniając i równocześnie organizując dla ludzi różne atrakcje, wykorzystując środowisko naturalne i kulturowe.

Nikt mi nie wmówi, że na aktywizacji regionu Bobolice-Mirów skorzystają tylko P. Laseccy. Wiadomo, że mając największy wkład będą (że się tak wyrażę) najwięcej czerpać. Ale wraz ze wzrostem zainteresowania, ilością turystów (nie tylko ekstremalnych rowerzystów, lecz także tych „dziadków”) pojawi się większa ilość gotówki, co daje nowe możliwości dla lokalnych przedsiębiorców. Bary, sklepiki, rozwój agroturystyki, stacje napraw i wiele innych może powstać napędzane miejscową koniunkturą. A co za tym wszystkim idzie – nowe możliwości w zakresie ochrony środowiska, kolejne udostępnienia turystyczne itd. itp.

Ważne jest jednakże by nad podobnymi przedsięwzięciami zapanować a do tego niestety potrzebny jest wspomniany całościowy skonsolidowany plan dotyczący rozwoju regionalnego Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Niestety – bo jakoś nikt się nie kwapi go wykonać.

Jestem studentem WA PK ale jakoś przegapiłem ten projekt. Niemniej rozumiem dlaczego studenci (oprócz oczywistej KASY). W biurach projektowych pracują ludzie, którzy realizując zamówienie muszą się liczyć z wieloma postanowieniami dot. terenu, aktami prawnymi, ograniczeniami, zakazami, nakazami i innymi (sorki) duperelami. Studenci natomiast mogą sobie pozwolić na dużo więcej fantazji. Fakt – trzeba to potem realnie przemyśleć.
Pozostanie mieć nadzieje, że trzeźwość inwestorów i zrozumienie dobra publicznego weźmie górę nad chciwością i pędem za pieniądzem (o co bynajmniej nikogo nie podejrzewam :) )


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2008, 11:54 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
bardzo dużo trafnych uwag. Z prawie wszystkimi się zgadzam.
Zobaczymy co z tego wszystkiego wyniknie. Od pomysłu do realizacji daleka droga - jak wskazuje polska biurokracja.
Zespół Houk śpiewał kiedyś: "władza to pieniądz, a pieniądz to władza...". Z moich obserwacji wynika, że duże inwestycje realizowane na Jurze, na które nie zgadzają się samorządy, ekolodzy, NGO'sy itd. uzyskują dopiero poparcie u wojewody lub ministra. Obecnie J.L.Senator - już funkcji parlamentarnej nie piastuje w związku z czym koniunktura na razie troszkę spadła.

J.L. mówi o pracy dla ludzi - czy przeprowadzone zostaną szkolenia pod kątem obsługi turystycznej dla mieszkańców Mirowa i Bobolic?
J.L. mówi o bazie noclegowej - a co z agroturystyką? stawianie obiektów hotelowch obok Grzędy nijak się ma do historii i harmonii krajobrazu.
J.L. mówi o platformach widokowych - poco takowe na Grzędzie, która i tak wznosi sie ponad okolicę. Chyba dla wypatrywania pozostałych orlich gniazd :twisted:
o reszcie infrastruktury, kołach zamachowych już szkoda gadać.

Na marginesie chciałbym dodać, że Grzęda M-B leży na szlaku pieszym Orlich Gniazd. W rejestrze szlaków nizinnych naszego kraju ma nr 1 - ze względu na swoją atrakcyjność. Ponadto Szlak Orlich Gniazd razem z zamkiem Ogrodzieniec znalazły sie na 10 miejscu w plebiscycie 7 cudów Polski.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2008, 21:10 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9172
Lokalizacja: Włodowice
Polecam wypowiedzi pod bardzo zbliżonym tekstem / "przedrukiem" ??? na forum Gazety: http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... a=75383210, szkoda tylko że p. Lasecki (o ile to rzeczywista wypowiedź) nie napisze nic u nas...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 06 cze 2024, 01:06


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL