Teraz jest 29 mar 2024, 06:24




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 533 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 36  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 mar 2020, 20:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Dziura pojawi się bardzo szybko i nie mówię tu o wandalach. Pewnie pseudo-senator zaraz przerzuci odpowiedzialność na swoich przeciwników. Przepraszam - pseudoturystów :roll:
To, co dzieje się na południowej Jurze, zaczyna się dziać i na północy. Grodzenie, prywata.

Pytanie ogólne - czy jest opcja, żeby gościa zgłosić? Jakiś przepis na niegrodzenie ostoi/parku krajobrazowego?
Pytanie do zorientowanych - czy jest plan zagospodarowania przestrzennego dla Grzędy? Czy są ustawy krajobrazowe? Jak sytuacja ma się z grodzeniem pól, pastwisk, lasów?

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 mar 2020, 20:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
@sław Miro
Gdzie jest ten wątek na fb ?

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2020, 20:39 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Kill napisał(a):
@sław Miro
Gdzie jest ten wątek na fb ?

Nie mam fejsbuka, nie wiem.
Napisałem na forum, cytując wpis gościa, który wkleił fragment rozmowy z fejsbuka chyba.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2020, 20:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2008, 16:03
Posty: 715
Lokalizacja: Zawiercie
Całym sensem i atrakcją wycieczek do Mirowa był spacer szlakiem do Bobolic. Płot zabił w tym miejscu poczucie przestrzeni i naturalności, jest kompletnie bez sensu! Tak jakby właściciel zaślepiony chęcią posiadania chciał powiedzieć "moje". Dla mnie to jest skandal! Od dziecka jeździłem tam z rodziną, później ze swoimi dziećmi. Bardzo przykro patrzeć na to co się tam wyrabia!
Dobrze powiedziane- "słoma z butów" i to mocno używana!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2020, 20:52 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Marianowski. Masz pełną rację.
Niekorzystny (dla prawdziwego turysty) rozwój wydarzeń wokół Grzędy Mirowskiej i obu zamków (który w sumie można było przewidzieć) stanowi jaskrawy przykład konsekwentnego braku zainteresowania (ochrony, opieki, poszanowania) przez kolejne „czynniki rządowe” problemem ochrony różnorakich materialnych i przyrodniczych dóbr narodowych, celem zachowania ich dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Moim zdaniem, nasze Państwo winno bezwzględnie korzystać z możliwości przejmowania z rąk prywatnych takich dóbr w drodze usankcjonowanego prawnie pierwokupu i mieć na ten cel zabezpieczone środki. Niewątpliwie, w tym właśnie obszarze nasze Państwo działało i nadal działa zgodnie z dosadną opinią pewnego „klasyka”, nie nadającą się do zacytowania, ale odnoszącą się do „kamieni kupy”. W tym miejscu gryzę się w język. :evil:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2020, 20:57 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
markpm napisał(a):
Dziura pojawi się bardzo szybko i nie mówię tu o wandalach. Pewnie pseudo-senator zaraz przerzuci odpowiedzialność na swoich przeciwników. Przepraszam - pseudoturystów :roll:
To, co dzieje się na południowej Jurze, zaczyna się dziać i na północy. Grodzenie, prywata.

Pytanie ogólne - czy jest opcja, żeby gościa zgłosić? Jakiś przepis na niegrodzenie ostoi/parku krajobrazowego?
Pytanie do zorientowanych - czy jest plan zagospodarowania przestrzennego dla Grzędy? Czy są ustawy krajobrazowe? Jak sytuacja ma się z grodzeniem pól, pastwisk, lasów?


Można złożyć, również w formie elektronicznej, zapytanie do RDOŚ w Katowicach na podstawie art.8 "Ustawy o udostępnianiu informacji o srodowisku i jego ochronie..." z 3 października 2008 roku czy regionalny dyrektor ochrony środowiska zezwolił na realizację planu lub działań, mogących znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000.

Sam obszar Natura 2000 opisany jest w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, m.in. znajduje się taki zapis :
Art. 33. 1. Zabrania się, z zastrzeżeniem art. 34, podejmowania działań
mogących, osobno lub w połączeniu z innymi działaniami, znacząco negatywnie
oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000, w tym w szczególności:
1) pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt,
dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000 lub
2) wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar
Natura 2000, lub
3) pogorszyć integralność obszaru Natura 2000 lub jego powiązania z innymi
obszarami


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2020, 21:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Radek napisał(a):
Całym sensem i atrakcją wycieczek do Mirowa był spacer szlakiem do Bobolic. Płot zabił w tym miejscu poczucie przestrzeni i naturalności, jest kompletnie bez sensu

Dokładnie o to chodzi,nawet gdy jeszcze tego płotu nie było od jakiegoś czasu już mnie tam nie ciągnęło.
Marcin73 napisał(a):
Marianowski. Masz pełną rację.

Wyraziłem tylko swoje odczucia i nawet jeśli mam rację wcale się z tego nie cieszę.
Zwiedziłem niedawno mnóstwo zamków np.w Szkocji i tam gdzie własność prywatna jest świętością jakoś wszyscy rozumieją że ruiny to właśnie historia i nikt,żaden lord nie interpretuje jej po swojemu.Ruiny są utrzymywane w doskonałym stanie i bezpieczne na 100%,świetnie opowiadając o czasach świetności jak i klęski.Taka ciągle żywa i namacalna przestroga na przyszłość zapisana w posępnych niekompletnych murach.
U nas mamy pseudo elitę która nawet ruinę potrafi obrócić w tandetę wraz z otoczeniem...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2020, 22:48 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Moja naiwna nadzieja w pozytywną rolę Państwa do odegrania w tym konkretnym obszarze to właśnie efekt braku wiary w dobre intencje naszych "nowych uwłaszczonych elit". To efekt świadomości wielorakich i mających głębokie źródła cywilizacyjne różnic między realiami polskimi a choćby (przywołanymi przez Marianowskiego) szkockimi. Braku wiary w to, że Pan Lasecki mógłby choćby w niewielkim wymiarze stać się kimś takim jak kiedyś hrabia Władysław Zamoyski (choć bardzo chciałbym się mylić w tym co teraz piszę). Jesienią odbyłem z żoną i dzieciakami spacer grzędą mirowską. Towarzyszyło mi wtedy nieodparte przekonanie, że to ostatni taki spacer. Najwyraźniej intuicja mnie nie zawiodła. Ale (najpiękniejszy dla mnie) niezakłócony obraz tego miejsca z końca lat 70-tych i z lat 80-tych i tak pozostanie w mojej pamięci. :cry:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2020, 13:57 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Nie chce nic sugerować ; ) ale czy może TJ nie powinno zareagować w jakiś sposób ? To jest "przeginka" po całości. Strata dla kultury, fauny i krajobrazu.

Cytuj:
Można złożyć, również w formie elektronicznej, zapytanie do RDOŚ w Katowicach na podstawie art.8 "Ustawy o udostępnianiu informacji o srodowisku i jego ochronie..." z 3 października 2008 roku czy regionalny dyrektor ochrony środowiska zezwolił na realizację planu lub działań, mogących znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000.

Sam obszar Natura 2000 opisany jest w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, m.in. znajduje się taki zapis :
Art. 33. 1. Zabrania się, z zastrzeżeniem art. 34, podejmowania działań
mogących, osobno lub w połączeniu z innymi działaniami, znacząco negatywnie
oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000, w tym w szczególności:
1) pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt,
dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000 lub
2) wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar
Natura 2000, lub
3) pogorszyć integralność obszaru Natura 2000 lub jego powiązania z innymi
obszarami


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2020, 18:05 

Dołączył(a): 20 mar 2020, 06:05
Posty: 10
Też się zastanawiam czy dałoby się jakoś zaprotestować. Cały czas nie daje mi spokoju kto mu zezwolil na ogrodzenie tak rozległego terenu, skałek, szlaku? Przecież to część Szlaku Orlich Gniazd, Ostoi Kroczyckiej i tak po prostu można sobie tam wyrznac drzewa i postawić siatkę???


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2020, 18:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Szlak "udało" się już skasować z Grzędy :roll:

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 mar 2020, 19:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Basia7 napisał(a):
Też się zastanawiam czy dałoby się jakoś zaprotestować. Cały czas nie daje mi spokoju kto mu zezwolil na ogrodzenie tak rozległego terenu, skałek, szlaku? Przecież to część Szlaku Orlich Gniazd, Ostoi Kroczyckiej i tak po prostu można sobie tam wyrznac drzewa i postawić siatkę???

Z premedytacją to nie działa.Obecna klika rządząca ma gdzieś środowisko,odstrzał dzików jest OK według ich chorego ochrony zarażenia świn,ale czy gdy ktoś gada lub sugeruie że można chronić rzekę jak w uni juz jest nie tak???


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2020, 20:21 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Koszmarnie to wygląda. Brak słów. Nie stać Laseckiego na etat "grzędowego gajowego"??? Jedna osoba doglądająca koniec końców małego obszaru plus pewne bardzo proste zabezpieczenia uniemożliwiające wjazd jednośladów plus dbanie o czystość i to by wystarczyło. Uświadomienie odwiedzającym, że jest ktoś mający oko na ww. teren już mogłoby działać dyscyplinująco na odwiedzających.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2020, 21:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
markpm napisał(a):
Szlak "udało" się już skasować z Grzędy :roll:


A to od kiedy ? I jakim sposobem ? :evil:

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2020, 22:25 

Dołączył(a): 11 lut 2019, 20:20
Posty: 80
Lokalizacja: Biskupice
Wyszukane w BIP-ie Gminy Niegowa:
PROGNOZA ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO DO STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY NIEGOWA Warszawa 2017

"W najcenniejszym w gminie miejscu – okolicach zamków w Mirowie i Bobolicach, objętych obszarem Natura 2000 Ostoja Kroczycka – wyznaczono teren Zn, dla którego określono m.in. utrzymanie dominacji terenów otwartych z ochroną ciągłości ekosystemów w skali lokalnej i ponadlokalnej." - str. 73

"Tereny Zn wyznaczono w celu ochrony najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo siedlisk PK Orlich Gniazd i Ostoi Kroczyckiej – obszaru w okolicach zamków w Mirowie i Bobolicach. W terenach zakazuje się lokalizacji zabudowy i wskazuje utrzymanie dominacji terenów otwartych z ochroną ciągłości ekosystemów w skali lokalnej i ponadlokalnej." -str. 101 (podobnie - dalej na str. 103)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 533 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 36  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 06:24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL