Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Szlak Kultury Żydowskiej do liftingu (Żarki)
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=17&t=6915
Strona 1 z 1

Autor:  Michał [ 23 maja 2017, 18:00 ]
Tytuł:  Szlak Kultury Żydowskiej do liftingu (Żarki)

Cytuj:
Do połowy czerwca zostaną ustawione nowe tablice w ramach Szlaku Kultury Żydowskiej.

Tablice, z których do tej pory korzystali turyści już przestały pełnić swoją funkcję. Upływ czasu i warunki sprawiły, iż oznaczenie po 12 latach należy poddać wymianie.
- Kilka tygodni temu został złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinasowanie. Przyznano nam 6 000 zł z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego oraz blisko 4 000 zł z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach w konkursach dla organizacji pozarządowych - wyjaśnia Roman Hamerla, prezes Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej w Żarkach.
Tablice staną w siedmiu lokalizacjach w centrum miasteczka. Szlak Kultury Żydowskiej jest jedynym tego typu w województwie śląskim.

Żarki były od XVII wieku małym, ale wielonarodowym miastem, w którym splatały się dzieje i losy Polaków oraz mieszkańców pochodzenia niemieckiego, rosyjskiego, ale przede wszystkim żydowskiego. Obecnie Żarki, jako jedyne miasto w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały dawną synagogę (przebudowaną na dom kultury), kirkut oraz charakterystyczną zabudowę w centrum, które kiedyś stanowiło główne skupisko obywateli żydowskich. I właśnie m.in. przy tych obiektach będących zasobami dziedzictwa kulturowego staną oznaczenia.

źródło: materiały nadesłane przez p. Katarzynę Kulińską-Plutę, UMIG Żarki

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/