Gazeta.pl > Częstochowa > Aktualności >
Wielka wyprawa po Świętego Graala
Olga Trojak 22-06-2006
Piknik Rycerski pod zamkiem w Olsztynie w sobotę i niedzielę
Nie zdziwmy się, jeśli w weekend pod olsztyńskim zamkiem spotkamy rycerzy, damy dworu i inne postacie rodem ze średniowiecza, które będą szukać Świętego Graala. Odbędzie się tam dwudniowy Piknik Rycerski.
"Zawiadamiamy wszem i wobec Mości Panie i Panów i wszelaką Dziatwę, o Jarmarku Średniowiecznym w dniach 24 i 25, szóstego miesiąca Anno Domini 2006, na Podzamczu Olsztyńskiego Grodu, koło wioski Częstochowa. Dobrą zabawę zapewni Wam Rycerstwo polskie, biesiadowanie, potyczki sportowe, wyprawa po Świętego Graala, wieczorne pokazy ogni oraz wiele innych rodzinnych atrakcji" - tak rozpoczyna się specjalna księga zachęcająca do udziału w imprezie. Piknik, będący jednocześnie powitaniem lata, przygotowały Strategia.fm i Bractwo Rycerskie Kampania Najemna Taurus.
Rycerze przybędą do Olsztyna w piątek wieczorem i zaproszą chętnych na prawdziwe średniowieczne obozowisko. W sobotę rycerze dadzą najróżniejsze pokazy. W niedzielę zaś będą szukali Świętego Graala. Każdy może się do nich przyłączyć. Wpisowe kosztuje 20 zł. W cenie jest specjalna księga, która zawiera m.in. program imprezy, mapę zamku i błoń wokół niego oraz obowiązkowe - bo każdy uczestnik musi je znać - teksty, wśród nich np., "Bogurodzicę", "O zachowaniu się przy stole" czy "Statuty Kazimierza Wielkiego". Gdzie jest ukryty legendarny Graal i jak wygląda - tego nie wie nikt.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w godz. 12-20 trwał będzie też Średniowieczny Jarmark z atrakcjami. Są wśród nich: jadło i napitki - chleb ze smalcem, kiełbasa, kaszanka i żeberka z ognia, piwo na metry, miód z kufla; atrakcje dla dzieci - książęce dmuchane zamki, zjeżdżalnie, bungee, balony, wiatraczki i quady, bryczki, konie i kucyki, turnieje rekreacyjne, konkursy; pokazy zręcznościowe oraz średniowieczna muzyka, tańczące białogłowy i biesiada przy żywym ogniu.
Sobota:
godz. 12 - oficjalne przywitanie bractw "Chwała im, chwała"
godz. 13 - odprawa dowódców w obozie
godz. 13.30 - rozpoczęcie turnieju łuczniczego - część 1.
godz. 14-20 - przyjmowane są zapisy na niedzielną "Wyprawę po Świętego Graala"
godz. 14 - rozpoczęcie turnieju bojowego
godz. 14.30 - przerwa na ciepłą (s)trawę
godz. 15.30 - zapasy rycerskie - pokaz
godz. 16 - turniej łuczniczy - część 2.
godz. 17 - finał turnieju łuczniczego
godz. 18.30 - wielka bitwa
godz. 20.30 - przygotowanie rycerskiej uczty i wielkich ognisk
godz. 21 - wielka uczta rycerska przy żywym ogniu
godz. 21.50 - średniowieczny pokaz ogni
Niedziela:
godz. 12-13 - pokazy bojowe, finał turnieju bojowego
godz. 12-14 - zapisy na wielką "Wyprawę po Świętego Graala"
godz. 16 - turnieje Rino i inne konkurencje zręcznościowe
godz. 18 - Śpiewająca dziatwa - rodzinne karaoke (zapisy od godz. 14)
godz. 13-20 konkurencje sprawnościowe: rzuty podkową do wiadra, wyrzucanie drewnianego pala za siebie, turnieje rzędów, tzw. narty szwedzkie, konkurencja zręcznościowa pod nazwą "tania wódka", średniowieczne walki na równoważni, przeciąganie liny, skoki w workach, wbijanie gwoździ na czas
godz. 14-17 - wielka "Wyprawa po Świętego Graala": trening uczestników, przyjęcie na giermka, początek wyprawy, pasowanie na rycerza, ciąg dalszy wyprawy, chwalebny powrót z wyprawy, podsumowanie i uhonorowanie zwycięzców.