Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Przewodnik dla wspinaczy
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=36&t=6498
Strona 1 z 1

Autor:  czatal [ 10 kwi 2015, 08:43 ]
Tytuł:  Przewodnik dla wspinaczy

Wczoraj wpadło mi w ręce nowe wydawnictwo ZPKWŚ autorstwa Wojciecha Janeckiego zatytułowane Przewodnik dla wspinaczy
Pięknie wydany, na dobrym papierze, w trwałej twardej oprawie, z zewnątrz sam miód! Dodatkowo jest darmowy.
Z pozytywów to chyba tyle.

Przeglądam go od tyłu, jak gazetę, w koszulkę na okładce wsunięta jest mapa 1:80 000, na pierwszy rzut oka wydaje się trochę mało czytelna, porównuję ją do mapy Powiatu Zawierciańskigo (1:75000) i różnica jest wyraźna na niekorzyść tej z przewodnika.

Na mapie w miejscowości Smoleń znajduję nazwę Smoelń (na treść geodezyjną nałożone są treści związane z obszarem Natura 200, rezerwaty, wypas zwierząt itp.)

Później w treści przewodnika znajdę na str. 79 takie zdanie: "Mapa będąca załącznikiem do niniejszego przewodnika dla wspinaczy zawiera informacje dotyczące położenia obiektów jaskiniowych oraz schronisk skalnych na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd wraz z zaznaczonymi podejściami na podkładzie topograficznym".
Na mapie w tej skali nie da się tego zrobić, więc ich nie ma, są kropkami zaznaczone jaskinie i trójkątami rejony wspinaczkowe.

Dalej - bibliografia. Autor Przewodnika podaje w bibliografii między innymi Podzamcze Przewodnik Wspinaczkowy wydany przez Klub Sportów Ekstremalnych, szkoda, że pisząc swój przewodnik nie wzorował się na "Podzamczu" - przede wszystkim chodzi mi tutaj o czytelność planów dróg wspinaczkowych.

W Przewodniku znajdziemy zdjęcia skał i tabelki z informacjami o drogach wspinaczkowych (Nazwa, trudność, ubezpieczenie, uwagi). Same zdjęcia są małe więc mało czytelne, tylko kilka z nich ma czytelne numery przy kolorowych liniach oznaczających drogi (str. 11, 12 i 13), pozostałe mają coś na kształt białych kółek zasłoniętych przez kreski dróg - tak jakby grafikowi coś się posypało i poprawił tylko kilka pierwszych. Pewnie można założyć, że drogi numerujemy na zdjęciu od lewej do prawej ale szkoda, że tych numerów nie widać. W końcu to przewodnik dla wspinaczy.

Na str. 56 dowiadujemy się że Okiennik Wielki to "duża skała położona w Skarżycah", pisowania oryginalna, no i Okiennik leży na terenie wsi Piaseczno...

Powiecie, że się czepiam, ale jak można napisać po polsku zdanie "Skała o ekspozycji we wszystkich kierunkach oraz położenie na otwartej przestrzeni i drogi dochodzące do 15m sprawiają, że jest to popularne miejsce wśród wspinaczy"? (str. 47)

Na str. 39 Autor tak opisuje dojazd do skały Jastrzębnik: "Najłatwiej dotrzeć samochodem jadąc z Kroczyc w stronę Kostkowic. Za długim zakrętem drogi głównej na końcu zabudowań, droga biegnie przez las, gdzie po ok 600m należy zostawić samochód. Skała znajduje się po prawej stronie w lesie." Na szczęście wszystkie opisane w Przewodniku skały mają podane współrzędne dla GPS.

Na str 20 zupełnie nieczytelny plan Pielgrzyma pochodzący z z Rozporządzenia Dyrektora RDOŚ ;(


Na str 49 mamy literówkę brakło m - "przy ośrodku wypoczynkowy", str 47 "miejsce oprawiania wspinaczki skałkowej", str. 37 "na przeciwko" (ort.), str. 23 brakuje ogonków w "najlepiej dotrzeć jadąc droga wojewódzka z Żarek", str. 12 literówki "Teren otwarty w zakolu meandrującej Wart, sprawia, ż jest to niezwykle atrakcyjne miejsce.",

Sumując, gdyby zdjęcia i treść na zdjęciach były bardziej czytelne można by nie zwracać uwagi na drobne w końcu potknięcia Autora. Jeśli miał to być przewodnik dla wspinaczy to moim zdaniem się nie udało.

Załączniki:
spread (Kopiowanie).jpg
spread (Kopiowanie).jpg [ 121.8 KiB | Przeglądane 7061 razy ]
przewodnik male.JPG
przewodnik male.JPG [ 102.26 KiB | Przeglądane 7067 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/