Teraz jest 28 mar 2024, 12:08




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 cze 2020, 11:02 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Hallo! Mimo, że zaliczyłem ze 300 m wycieczki, jestem zadowolony. Był impuls na fajną jazdę po Jurze z celem przynajmniej spotkania się we Włodowicach. Zrobiłem sobie test baterii akumulatorowej w rowerze i przy rozsądnym gospodarowaniu energią (jazda bez lub tylko przy niższych poziomach wsparcia) wystarczyło na 127 km z Częstochowy Os. Północ do Włodowic p. lasy koło Dębowca (szuter), Poraj, Żarki, Mirów (droga rowerowa), Kotowice + mała pętla do Rzędkowic i z powrotem do Częstochowy p. Kotowice, Mirów (droga rowerowa), Żarki, Wysoką Lelowską, Zaborze, Biskupice i lasy Obniżenia Górnej Warty, Kręciwilk. W oczekiwaniu na zaginionych w lesie Rybaka i smara podjechałem jeszcze do Rzędkowic polnymi drogami od strony Morska. Po drodze były trudniejsze terenowo odcinki - najgorsze to szlak z Żarek Letniska p. Czarkę do Żarek. Po wycieczce zostało jakieś 15 - max. 20 % zapasu energii. Z poprzedniego dnia miałem jeszcze przejechane 5 km z pracy do domu. Czysty czas jazdy 6h 56 min. Efekt - przyjemne zmęczenie mimo gorąca i trudnej trasy po zakończeniu jazdy, dozowanie wysiłku stosownie do możliwości.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 11:55 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Jozin co to za sprzęt, jakiej pojemności aku i jaki silnik?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 12:08 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Rower przerobiony na elektryczny - Raleigh Odyssey z 2014 roku, trekkingowy, koła 28", konwersja na elektryczny w roku 2019 - silnik centralny Bafang 500 W. Jak zajrzę do pudełka, napiszę ci szczegóły odnośnie baterii akumulatorowe i inne detale. Na sterowniku trzy poziomy wsparcia, z ograniczeniem do 25 km/h (faktycznie to się waha - na większych przełożeniach mam wrażenie, że dochodzi do 28 km/h w zależności od nachylenia terenu), manetka gazu - jest wyjście, ale nie zakładałem, bo nie chciałem robić z roweru motoroweru.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 12:27 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
To 25 km/h chyba w zdecydowanej większości jest dość płynne, w rowerze żony też licznikowo częściej jest między 26 a 27km.

Interesuje mnie pojemność aku, bo ponad 120km po Jurze to dużo, nawet jak często wyłączałeś silnik. No chyba że tylko 1/3 trasy była na niskim trybie wsparcia reszta tylko o własnych mięśniach.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 15:46 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
smar napisał(a):
...a następnie na coś co przypominało wały :?: , obniżenia :?: ,kręgi :?: czyli "niewiadomoco" opisywane że znajduje się w lesie na wschód od Włodowic:
Załącznik:
Załącznik walyzmn.jpg nie jest już dostępny

Fotka spłaszcza obraz ale te "struktury" naprawdę się tam znajdują

Tytułem uzupełnienia:
tekst ze "Słownika Geograficznego..."
Załącznik:
slownik.jpg
slownik.jpg [ 14.79 KiB | Przeglądane 3615 razy ]

i obraz tego miejsca z Geoportalu:
Załącznik:
hipsometria.jpg
hipsometria.jpg [ 46.34 KiB | Przeglądane 3615 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 16:47 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Z jednej strony w czasach historycznych mógł dolinką od Głowiennej Góry płynąc stały ciek wodny, z drugiej ta struktura jest niewielka, z trzeciej lokalizacja w dolince otoczonej z 3 stron wyższymi skalistymi pagórkami nie jest najrozsądniejsza.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 17:11 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Michał napisał(a):
Z jednej strony w czasach historycznych mógł dolinką od Głowiennej Góry płynąc stały ciek wodny, z drugiej ta struktura jest niewielka, z trzeciej lokalizacja w dolince otoczonej z 3 stron wyższymi skalistymi pagórkami nie jest najrozsądniejsza.

Nie bardzo rozumiem czy odnosisz się do mnie (ja nazwałem to "niewiadomoco") czy do "Słownika"?
Zauważę tylko że wycinek mapy to jakieś 6 hektarów więc niezupełnie "niewielki"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 17:45 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Odnoszę się do obiektu przedstawionego na skanie LIDARu i powiązanego przez Was z nim cytatu ze Słownika.

Obiekt mogący mieć pochodzenie antropogeniczne (owal) na pow. ponad 1,3ha

Obrazek

Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 18:57 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
Wracając do tematu rowerowego: na te 127 km sporo przejechałem bez wsparcia, dużą część drogi na minimalnym wsparciu lub średnim (podjazdy), trasę wybrałem aż do Żarek Letniska właściwie po płaskim terenie, zerowałem sterownik na zjazdach - a tych sporo, więc też jakaś oszczędność, podjazdy zaliczałem ze wsparciem największego trybu (1) a nie np. (3) więc silnikowi było łatwiej, choć jechałem wolniej. W sumie jest dużo zależności - baterię równie dobrze mogłem rozładować po 60 - 70 km, uzyskując pewnie ładną średnią, ale tracąc zasięg. Średnia całodzienna wyszła 18,28 km/h. Tak czy owak uczciwie cisnąłem - pełna satysfakcja z trasy! Zaznaczam, że nie jestem żadnym kolarzem - sportowcem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 20:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bardzo żałuję, że nie przyjrzeliśmy się bliżej Górze Grdyń, choć mieliśmy taki zamiar. A jeśli chodzi o owal, to może faktycznie pod kątem strategicznym można by się czepiać, ale powiem Wam, że czułem się w jego środku bardzo przyjemnie. Wręcz błogo, mimo upału. Nie chciałem tego miejsca opuszczać, mimo że jeszcze chwilę wcześniej przeklinałem w duchu smara i jego przewodnictwo po manowcach.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 21:11 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Michał napisał(a):
Odnoszę się do obiektu przedstawionego na skanie LIDARu i powiązanego przez Was z nim cytatu ze Słownika.
Obiekt mogący mieć pochodzenie antropogeniczne (owal) na pow. ponad 1,3ha

Pisząc o 6 ha pisałem o powierzchni całego wycinka mapy który przedstawiłem. Poza owalem są tam widoczne (zarówno na mapie jak i w terenie) jeszcze te długie, rozciągnięte "ze wschodu na zachód" "mogiły". Uważam że to na co natknęliśmy się z Rybakiem można z dużym prawdopodobieństwem utożsamiać z tym "czymś" o czym pisał "Słownik" - to znaczy że informacja w słowniku nie jest wyssana z palca. Natomiast nie twierdziłem że w słowniku dokonano prawidłowej interpretacji tego jako grodzisko. Jeżeli jest to struktura antropogeniczna - o czym wcale nie jestem w 100% przekonany -to może równie dobrze być to jakiś krąg kultowy lub diabli wiedzą co. Drugi raz tylko zwracam uwagę że jeżeli by przyjąć - hipotetycznie - że owal jest grodziskiem to 1,3 ha wcale nie jest mało bo np. Gąszczyk ma 0,98 ha a Osiedle Wały bodajże 1,6 ha: czyli nasz owal powierzchnią od innych grodzisk nie odstaje


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 21:19 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Moim zdaniem może to być cmentarz. Ale stary. Np celtycki. Podobne kontrukcje są w całej Europie. Właśnie takie owalne.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 cze 2020, 22:14 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jeszcze w kontekście słownikowego opisu, który powiada o "kilku stajach".
Staja to miara powierzchni (1,2-1,5ha) i długości ( od 134m po prawie kilometr). Inaczej mówiąc słownik nie traktuje o miejscach przez nas tu poruszanych.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 06:24 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Jeszcze w kontekście słownikowego opisu, który powiada o "kilku stajach".
Staja to miara powierzchni (1,2-1,5ha) i długości ( od 134m po prawie kilometr). Inaczej mówiąc słownik nie traktuje o miejscach przez nas tu poruszanych.

Darujmy sobie staję jako miarę powierzchni bo tylko ktoś bez pojęcia mógłby napisać że coś jest w odległości np. "kilku hektarów" lub długie "na kilka morgów". Jeżeli przyjąć górną podaną przez Ciebie granicę to "Słownik" nie tylko nie opisuje omawianych struktur ale i żadnych innych na Ziemi - najbliższe takie na wschód od Włodowic są na Księżycu - gdy wschodzi - wokół krateru uderzeniowego Kopernik :mrgreen:
Przyjmij "staję statutową" równą 84 łokcie co da Ci długość stai rzędu 50m i wszystko się zgadza!
A przyjmując Twój punkt widzenia to jak Ty wyobrażasz sobie struktury opisane w "Słowniku"?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 06:29 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ależ smar! Ja - chyba niezręcznie - napisałem, że słownik musi się mylić. W kontekście odległości rzecz jasna. U Tolkiena np staja ma 4 kilometry :mrgreen:
Dałbyś radę zrzucić z lidara Grdyń ?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 12:08


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL