Teraz jest 29 mar 2024, 07:19




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lut 2007, 20:42 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Gazeta.pl > Częstochowa > Aktualności > Skarby przyrody będą pod unijną ochroną?

Skarby przyrody będą pod unijną ochroną? Eliza Kwiatkowska 2007-02-08

Jest szansa, by unijnym programem Natura 2000 objąć nie tylko rezerwat Szachownica w gminie Lipie. Ekolodzy ułożyli dodatkową listę, na której znalazły się trzy kolejne obszary z naszego regionu.
Program ma chronić obszary, na których występują zagrożone gatunki roślin i zwierząt (tzw. ostoje siedliskowe) lub ptaków (ostoje ptasie). Gdy trzy lata temu weszliśmy do Unii, polski rząd zgłosił Komisji Europejskiej listę takich terenów. Okazało się jednak, że została okrojona w stosunku do pierwotnej, szeroko konsultowanej wersji. Ucierpiał m.in. nasz region. Zniknęły aż cztery z pięciu ostoi: Olsztyńsko-Mirowska, Suchy Młyn nad Pilicą, Złotopotocka oraz Dolina Małej Panwi. Została tylko Szachownica w gminie Lipie.

- Decyzja rządu była dla nas niezrozumiała. Wśród wykreślonych miejsc były siedliska gatunków, które są w pierwszej kolejności chronione przez Unię Europejską - tłumaczy Jerzy Parusel, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, który uczestniczył w układaniu pierwotnej listy, a obecnie z zespołem naukowców dokumentuje dla Natury 2000 kolejne ostoje. Centrum stwierdziło m.in., że usunięcie Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej było kompromitacją Ministerstwa Środowiska. Występuje tam przytulia krakowska - endemit rosnący wyłącznie na wzgórzach w Olsztynie - którą na wniosek Polaków włączono do unijnego wykazu roślin chronionych.

Największe organizacje ekologiczne w Polsce stworzyły więc dodatkową listę (tzw. shadow list - listę cieni). Zgłosiły ją do Komisji Europejskiej, wytykając przy okazji błędy w rządowym wykazie. Na tej liście znalazły się trzy ostoje z naszego regionu: Olsztyńsko-Mirowska, Suchy Młyn nad Pilicą i Złotopotocka.

- Teraz obie listy czekają na weryfikację Komisji Europejskiej, która może je zatwierdzić, może odrzucić, może też włączyć własne propozycje - mówi Jolanata Prażuch, wojewódzka konserwatorka przyrody, która koordynuje program Natura 2000 na terenie województwa śląskiego.

Na wieści z Brukseli czekają gminy.

- Ja czekam z niecierpliwością, bo przecież Natura 2000 to nie tylko ograniczenia, ale i pieniądze - mówi Stanisław Sieja, wójt Lipia.

Faktycznie, Unia przewiduje dla gmin dodatkowe pieniądze na ochronę cennych obszarów. Z kolei dla rolników, którzy poniosą straty z powodu objęcia ich ziemi ochroną, hojne dopłaty.

Obaw nie kryje za to wójt Janowa Adam Markowski - Jestem za ochroną cennych terenów, ale w granicach rozsądku. Nie wiem, czy organizacje ekologiczne i instytucje, które będą musiały opiniować wszystkie inwestycje na terenach Natury 2000, nie będą przesadzać z ograniczeniami. Czy np. będę mógł połączyć dwie ścieżki rowerowe przy źródłach Wiercicy?

Ekolodzy liczą, że Komisja Europejska lada moment ogłosi ostateczną listę. - Do wydania decyzji wszystkie zgłoszone obszary podlegają ochronie tak, jakby były już oficjalnie włączone do programu - podkreśla Prażuch.

Ostoje siedliskowe w naszym regionie

? Szachownica. Położona w gminie Lipie, jest cenna ze względu na pięć jaskiń oddzielonych wyrobiskiem kamieniołomu (kiedyś stanowiły jeden obiekt). To jedno z największych zimowisk nietoperzy w kraju. Występują tu także cenny las dębowo-grabowy oraz murawy kserotermiczne ze stanowiskami storczyków. Teren jest objęty ochroną rezerwatu Szachownica.

? Ostoja Olsztyńsko-Mirowska. Leży na terenie Parku Orlich Gniazd, głównie w gminach Olsztyn i Mstów. Są tu dwa rezerwaty przyrody Zielona Góra i Sokole Góry. Ostoja obejmuje wzgórza wapienne z jaskiniami, ostańcami, studniami i lejami krasowymi. Zbocza porośnięte są grądami, buczynami, świetlistą dąbrową, murawami kserotermicznymi i naskalnymi. Występują tu rzadkie i zagrożone gatunki roślin i bezkręgowców, np. motyl modraszek telejus oraz przytulia krakowska - endemit występujący tylko w okolicy Olsztyna.

? Ostoja Złotopotocka. Leży w granicach Parku Orlich Gniazd, w gminie Janów. Obejmuje dolinę górnej Wiercicy oraz okoliczne wzgórza. Utworzono tu cztery rezerwaty przyrody: Bukową Kępę, Kaliszak, Ostrężnik i Parkowe. Są tu ostańce, jaskinie, ponory, leje, studnie krasowe. W dnie doliny Wiercicy rosną fragmenty lasów łęgowych, a przy źródłach endemit - warzucha polska.

? Suchy Młyn. Ostoja obejmuje fragment doliny Pilicy w gminach Koniecpol, Lelów i Szczekociny. Rzeka nie jest tu uregulowana i płynie w meandrującym korycie. Dolina jest zabagniona, a w wielu miejscach są starorzecza. Nad brzegami zachowały się resztki lasów łęgowych i nadrzecznych zarośli wierzbowych. Jest tu też stanowisko jednej z najrzadszych polskich roślin - języczki syberyjskiej.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 lut 2007, 12:47 
Cieszą się że są plany ochrony doliny Pilicy (ostoja suchy młyn) za pieniądze unijne, tylko szkoda że unia też dawała kasę na dewastację rzek czyli bardzo udaną regulację niewielkich i nie groźnych rzeczek dopływów Pilicy. Mam na myśli Krztynię, Żebrówką i Białkę Lelowską, sama Pilica przed Koniecpolem też oberwała. Dobrze że są na to pieniądze unijne, ale niech urzędnicy trochę przemyślą jak je wydać.


Gora
  
 
PostNapisane: 18 mar 2007, 21:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
wspaniale, dla przypomnienia- tak wygląda rezerwat przyrody Dolina Racławki


Załączniki:
1a.jpg
1a.jpg [ 235.57 KiB | Przeglądane 4803 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 07:19


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL