Teraz jest 29 mar 2024, 10:47




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lip 2007, 07:39 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Gazeta.pl > Częstochowa > Aktualności > Unia ochroni Złoty Potok i Olsztyn

Unia ochroni Złoty Potok i Olsztyn Eliza Kwiatkowska 2007-07-13

Jest prawie pewne, że przytulia krakowska z Olsztyna i warzucha polska ze Złotego Potoka znajdą się pod unijną ochroną. Resort środowiska lada moment zgłosi te obszary Komisji Europejskiej. - Czekaliśmy na to trzy lata - oddychają z ulgą ekolodzy
Europejska sieć ekologiczna Natura 2000 chroni obszary, na których występują zagrożone gatunki roślin i zwierząt (tzw. ostoje siedliskowe) oraz ptaków (tzw. ostoje ptasie). Gdy trzy lata temu weszliśmy do Unii, polski rząd zgłosił Komisji Europejskiej listę takich terenów u nas. Ekolodzy ją sprawdzili i... ostro oprotestowali: okazała się znacznie krótsza, niż jej pierwotna wersja, którą resort środowiska wcześniej z nimi konsultował. "Zieloni" stwierdzili, że dokument jest kompromitacją ministerstwa i podawali przykład: usunięcie z wykazu podczęstochowskiej Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej, gdzie rośnie endemit przytulia krakowska. Dodatkowego smaczku nadawał sprawie fakt, że wcześniej to właśnie polski rząd zabiegał o włączenie tej roślinki do grona gatunków chronionych przez Unię. Z listy zniknęły też podczęstochowskie Ostoja Złotopotocka i Dolina Małej Panwi; została tylko Szachownica w gminie Lipie. Dla ekologów decyzja była niezrozumiała, bo wykreślono siedliska, które powinny wejść do Natury 2000 priorytetowo. Największe organizacje ekologiczne stworzyły więc dodatkową listę - m.in. z Ostojami Olsztyńsko-Mirowską i Złotopotocką - i same zgłosiły ją do Komisji Europejskiej.

Unijni fachowcy też uznali, że Polska zgłosiła za mało ostoi. Jeśli chodzi o siedliskowe, jesteśmy na szarym końcu Unii Europejskiej, bo pokrywają one nieco ponad 4 proc. powierzchni kraju. Jeśli zaś chodzi o ptasie - nie zbliżamy się nawet do unijnej średniej. Nie pomogło uzupełnienie listy o kolejne obszary: Komisja Europejska za naruszenie unijnej dyrektywy w zakresie ostoi ptasich już postawiła Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości.

Niewykluczone, że lada moment trafimy tam również za ostoje siedliskowe. Resort środowiska zadeklarował, owszem, że uzupełni je do marca i rzeczywiście zgłosił 63 ostoje. Ponieważ to wciąż za mało, lada moment ma wysłać propozycje 26 kolejnych obszarów, wśród nich Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej i Złotopotockiej.

- Otrzymaliśmy tę listę do konsultacji. Niestety, nie mogliśmy jej przeanalizować, bo dostaliśmy ją 3 lipca z prośbą skonsultowania do 2 lipca - mówi Marta Majka Wiśniewska z organizacji WWF Polska. - To trochę niepoważne traktowanie nas przez ministerstwo. Myślę, że pośpiech jest wywołany tym, że resort spodziewa się ostrej reakcji Komisji Europejskiej. Ale nawet lista 26 obszarów nas nie uratuje. Komisja spodziewa się, że zgłoszone przez rząd tereny będą się niemal w stu procentach pokrywały z propozycjami ekologów. Nie rozumiemy, dlaczego ministerstwo zgłasza na raty obszary, które i tak muszą być objęte unijną ochroną.

- My też dostaliśmy listę z opóźnieniem. Odpisaliśmy ministrowi, że skonsultujemy ją w realnym terminie - mówi Paweł Pawlaczyk z Klubu Przyrodników. - I zgłosiliśmy premierowi skargę na postępowanie ministerstwa. Tego, że najdalej we wrześniu trafimy przed Trybunał Sprawiedliwości, jestem pewny. Na szczęście na liście 26 ostoi wreszcie znalazły się te, które po prostu muszą być objęte ochroną. Czekaliśmy na to trzy lata, ale lepiej późno niż wcale.

Jolanta Prażuch, wojewódzki konserwator przyrody, przypomina, że do wydania decyzji przez Komisję Europejską wszystkie zgłoszone obszary podlegają ochronie tak, jakby były już oficjalnie włączone do sieci.

Podczęstochowskie ostoje siedliskowe

Szachownica w gminie Lipie - cenna ze względu na pięć jaskiń oddzielonych wyrobiskiem kamieniołomu (kiedyś stanowiły jeden obiekt). To jedno z największych w kraju zimowisk nietoperzy. Występują tu także: cenny las dębowo-grabowy oraz murawy kserotermiczne ze stanowiskami storczyków. Teren jest objęty ochroną rezerwatu Szachownica.

Ostoja Olsztyńsko-Mirowska na obszarze Parku Orlich Gniazd, głównie w gminach Olsztyn i Mstów. Są tu dwa rezerwaty przyrody - Zielona Góra i Sokole Góry. Ostoja obejmuje wzgórza wapienne z jaskiniami, ostańcami, studniami i lejami krasowymi. Zbocza porośnięte są grądami, buczynami, świetlistą dąbrową, murawami kserotermicznymi i naskalnymi. Występują tu rzadkie i zagrożone gatunki roślin i bezkręgowców, np. motyl modraszek telejus oraz przytulia krakowska - endemit występujący tylko w okolicy Olsztyna.

Ostoja Złotopotocka w granicach Parku Orlich Gniazd, w gminie Janów. Obejmuje dolinę górnej Wiercicy oraz okoliczne wzgórza. Utworzono tu cztery rezerwaty przyrody: Bukową Kępę, Kaliszak, Ostrężnik i Parkowe. Znajdziemy tam ostańce, jaskinie, ponory, leje i studnie krasowe. W dnie doliny Wiercicy rosną fragmenty lasów łęgowych, a przy źródłach endemit - warzucha polska.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 lip 2007, 20:16 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
jakieś dwa tygodnie temu Rada Gminy Niegowa negatywnie zaopiniowała niegowski fragment ostoi złotopotockiej


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 lip 2007, 21:05 

Dołączył(a): 04 mar 2007, 21:42
Posty: 29
Lokalizacja: POZNAŃ
Witam,
czy ktoś ma rysunek lub zdjęcie chronionych roślin? Warzucha polska i przytulia krakowska - jesli nie bedę wiedział jak to wygląda, to jest szansa, ze podepcze przez przypadek.
Ja znalazłem tylko adres :
http://www.przyroda.katowice.pl/przytul ... owska.html
ale za kazdym razem pokazuje sie ten sam obrazek, obojetnie czy szukam warzuchy czy przytulii.
Dalej moje umiejętności nie sięgają. Jeśli ktoś z PT czytających potrafi pomóc - będę wdzięczny.

_________________
myślenie nie boli, ale nieprzyzwyczajonych męczy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2007, 21:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
warzucha

http://www.kosinscy.pl/katalog/_zdj_200 ... 019004.JPG

przytulia

http://www.atlas-roslin.pl/foto/am-am-C426a.htm


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2007, 11:19 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
Cytuj:
jakieś dwa tygodnie temu Rada Gminy Niegowa negatywnie zaopiniowała niegowski fragment ostoi złotopotockiej


Rada Gminy Janów również zaopiniowała negatywnie

poniżej przytulia (na 90%), jednak nie w okresie kwitnienia


Załączniki:
przytulia krakowska 1.jpg [235.66 KiB]
Pobrane 1191 razy
prztulia krakowska.jpg
prztulia krakowska.jpg [ 187.16 KiB | Przeglądane 5524 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Teraz jest 29 mar 2024, 10:47


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL