Teraz jest 16 cze 2024, 09:52




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 lip 2008, 06:44 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
Gazeta.pl > Częstochowa > Aktualności > Traktory niszczą las, ale zgodnie z prawem

Cytuj:
Traktory niszczą las, ale zgodnie z prawem
Eliza Kwiatkowska, 2008-07-30

Przyrodnicy podnieśli alarm: - Leśnicy dewastują jedno z piękniejszych miejsc Jury. W porośniętych stuletnim lasem bukowym Górach Gorzkowskich trwa wycinka setek drzew. A to przecież teren projektowanych rezerwatu i parku narodowego oraz chroniona unijnym prawem ostoja złotopotocka


- Tak wyglądają teraz Góry Gorzkowskie: przewrócone i połamane drzewa, sterty pościnanych gałęzi, zryty traktorami stok... Krajobraz jak po bitwie. A raczej jak w czasie bitwy, bo wycinka jeszcze się nie skończyła, o czym świadczą czerwone kropki na pniach przeznaczonych pod topór - alarmuje wzburzony przyrodnik Jerzy Zygmunt.

Kilka dni temu wspólnie z Krzysztofem Mazurkiewiczem ze stowarzyszenia "Przytulia" odwiedził jeden z piękniejszych zakątków Jury - pasmo wapiennych wzgórz w gminie Janów. Porasta je stuletni las bukowy kilku rodzajów. Jeden z nich to chroniona unijnym prawem buczyna storczykowa, w której występuje wiele rzadkich gatunków roślin, m.in. buławnik mieczolistny i kokorycz wątła. To teren projektowanych rezerwatu i Jurajskiego Parku Narodowego. Dodatkowo chroniony w ramach programu Natura 2000 jako fragment ostoi złotopotockiej.

- Niestety, piękno terenu nie powstrzymało leśników przed zniszczeniem cennej buczyny - denerwuje się Mazurkiewicz. - Wycinka trwa przede wszystkim na południowych zboczach, czyli tam, gdzie rośnie buczyna storczykowa. Pod topór idą co prawda wybrane dęby, sosny i buki, ale zniszczenia, jakie temu towarzyszą, są ogromne. Traktory wjeżdżają w każdy zakamarek lasu po ścięte drzewa. Wyciągając je, dewastują runo i ściółkę.

Leśnicy tłumaczyli ekologom, że wycinka jest konieczna. - To zwykła trzebież zgodna z planem urządzenia lasu - twierdzi nadleśniczy Marian Grzanka.

Nie przekonał ekologów.

- Nasi leśnicy już dawno zapomnieli, że najmniej szkodliwą dla środowiska porą na pozyskiwanie drewna jest zima. Gleba wtedy jest zmarznięta, rośliny zielne zakończyły swój żywot, ptaki odleciały do ciepłych krajów, a zwierzęta zasnęły w kryjówkach - argumentuje Zygmunt. - Zapomnieli też, że każdy zwalony pień można wyciągnąć z lasu za pomocą pociągowego konia i zostawić to miejsce w mało zmienionej formie. Tak robią na przykład w Tatrach. Ale złotopotockie nadleśnictwo sprawia wrażenie, jakby przed powstaniem rezerwatu i parku chciało jak najszybciej wyciąć jak najwięcej drzew.

Nadleśniczy odpowiada, że nie używa koni, bo ich po prostu nie ma: - Nasz sprzęt jednak, choć ciężki, jest przystosowany do pracy w terenie. Poza tym nie podjeżdżamy nim pod każde wycinany pień. Organizujemy to tak, by chronić przyrodę, bo drzewa przeciągamy na linach do ciągnika. Co zaś do pracy tylko zimą, to nie możemy sobie na nią pozwolić. Przecież musimy się dostosować do odbiorców drewna, którzy chcą je mieć przez cały rok.

"Przytulia" zwróci się do wojewody śląskiego oraz ministra środowiska o natychmiastowe wstrzymanie wycinki. Ale czy to coś da, skoro konserwator przyrody województwa nie widzi problemu i nie zamierza leśników kontrolować? - Wprawdzie nie znam tej konkretnej sytuacji, ale zawsze traktuję takie sygnały bardzo ostrożnie, bo w większości się nie potwierdzają - mówi Jolanata Prażuch. - Leśnicy nie muszą uzgadniać ze mną wycinki. Mają swój plan urządzenia lasu uwzględniający także ochronę przyrody.

Konserwator nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kiedy Góry Gorzkowskie staną się rezerwatem: - Dopiero co wojewoda powołał nowy rezerwat. Który będzie następny? Jeszcze nie wiemy, nie ustaliliśmy priorytetów.

Mazurkiewicz obawia się, że wkrótce teren pod Janowem zostanie tak zniszczony, że nie będzie już czego chronić.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 lip 2008, 07:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
..musimy się dostosować do odbiorców drewna
To zdanie w tekście wyjaśnia stanowisko nadleśnictwa. Cała reszta argumentów to bajkopisarstwo.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 lip 2008, 07:26 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
Następny ekolog idealista się znalazł. Polecam Panu Mazurkiiwczowi kontrolę zachodniej części Gór. Tam w wąwozie za domami leży pełno śmieci. Efekt będzie większy dla przyrody, choć mniej medialny. Niech tłumaczy mieszkańcom aby nie wywozili śmieci do lasu. Taka praca od podstaw. Do leśników mam zaufanie. Dzięki nim mamy w Polsce piękne lasy.

_________________
Rafał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2008, 11:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
W okolicach Złotego Potoku i Janowa piękne i stare lasy mamy dzięki hrabiemu Raczyńskiemu. Gospodarką leśną niestety, jak słusznie zauważył Alkosander rządzi komercja. Normą jest też inna sytuacja, terenów po wycinkach coraz częściej się nie sprząta, sterty gałęzi leżą i gniją. Czym innym jest też dokonywanie zniszczeń przez ludzi wyrzucających śmieci do lasu, to kwestia szeroko pojętej kultury życia. Fakt niszczenia terenu przez tych, którzy mają go poniekąd chronić ma zupełnie inny wymiar i ciężar gatunkowy. Niestety bez pomocy mediów napiętnowanie takich praktyk nie było by możliwe, a piętnować według mnie należy.
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 16 cze 2024, 09:52


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL