Teraz jest 27 kwi 2024, 18:02




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 05 lis 2023, 11:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
W ramach z ostatniej chwili ,sezon jaby nadal w pełni,rosną maślaki na które sezon przynajmniej teoretycznie już dawno się skończył,nie ma ich jakoś bardzo wiele ale wytępują regularnie.Prym wiodą podgrzybki,małe i duże a nawet wielkie,co ciekawe wszystkie wolne od robactwa.
Wczorajszy spacer po jesiennym lesie dał taki plon,całkiem sporo jak na dwoje zbierających.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 284.25 KiB | Przeglądane 1163 razy ]

Celem były zieleniatki ale te baaardzo nielicznie się trafiają.Skoro teraz podgrzybki rządzą to pewnie proporcjonalnie zieleniatki grudzień urozmaicą w zacnych ilosciach.
Bonusem wczrorajszym był taki rzadko"u mnie" spotykany osobnik.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 329.8 KiB | Przeglądane 1163 razy ]

Kralówka,wytępuje w bardzo wielu odmianach,według wieści internetowych wytypowałem"ramaria rubripermanens"polskiej nazwy najwyraźniej grzyb ten się nie dorobił.Wujek gugle tak tłumaczy jego łacinskie imię:
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 43.12 KiB | Przeglądane 1163 razy ]

Bardzo adekwatnie do rzeczywitego wyglądu więc chyba raczej się nie pomyliłem,ale jestem otwarty na uwagi czy sprostowania...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 06 lis 2023, 13:10 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 631
Lokalizacja: Dupice
Czy to nie jakaś anomalia pogodowa? Listopad a jeszcze liście na drzewach w większości i pełna paleta barw plus grzybki???


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 06 lis 2023, 15:07 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9165
Lokalizacja: Włodowice
W sobotę zrobiliśmy po spotkaniu z Panem Laseckim szybką rundę po północnych zboczach Wielkiej Góry i było nic. Słownie NIC... Ale tam faktycznie blisko drogi i może wykoszone?

@Maćko - jak dla mnie takie "anomalie" mogą być, byle by wiosna była cieplejsza niż tegoroczna.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 07 lis 2023, 20:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Maćko napisał(a):
Czy to nie jakaś anomalia pogodowa? Listopad a jeszcze liście na drzewach w większości i pełna paleta barw plus grzybki???

Grzyby w listopadzie anmalią nie są,a dawno temu w atlasie grzybów przeczytałem że niema dwóch jednakowych sezonów,tak twierdził mykolog piszący wstęp do tej książki.Nie będę brnął w szczegóły ale ogólnie ogarniając temat naukowiec miał racje ale nie ulega wątpliwosci że conajmniej trochę dziwne że wciąż znajduje grzyby typowe dla lata i początku ciepłej jesieni jak choćby ta dzisiejsza kania.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 233.31 KiB | Przeglądane 1090 razy ]

Michał napisał(a):
W sobotę zrobiliśmy po spotkaniu z Panem Laseckim szybką rundę po północnych zboczach Wielkiej Góry i było nic. Słownie NIC... Ale tam faktycznie blisko drogi i może wykoszone?

@Maćko - jak dla mnie takie "anomalie" mogą być, byle by wiosna była cieplejsza niż tegoroczna.

Taki właśnie dziwny ten sezon,grzybów na Jurze jest mało i potrzeba szczęscia albo dobrej znajomosci miejsc. :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 09 lis 2023, 21:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Dzień jest już krótki ale i tak udało się zaliczyć krótkie grzybobranie .W lesie nazywanym wysokim trudno cokolwiek znaleźć,postanowiłem więc poszukać ich w młodnikach,
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 164.37 KiB | Przeglądane 1052 razy ]

i na łąkach międzyleśnych.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 142.87 KiB | Przeglądane 1052 razy ]

Łąki to Ostrówek Dolny na szeroko,a młodniki znacznie niżej i dalej...
Plan na łąki to Rydze,zawsze tu bywały jesienią,niestety w tym sezonie jest inaczej,tylko trzy znalazłem.Kanie trafiałem tam co rusz,większość nie spełniające wymogów kulinarnych ale o świeże jakoś trudno nie było.
Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 243.79 KiB | Przeglądane 1052 razy ]

Na kanie w tym roku jest jakiś wyjątkowy urodzaj,wystarczy tylko odwiedzić typowe dla tych grzybów stanowiska by coś na kolację znaleźć...
Jesienny krajobraz Ostrówka dopełniają purchawki które dokonały już corocznego cyklu zapewniając ciągłość gatunku.
Jeden z takich okazów,miejscami naprawdę dużo spotyka się takich pucharów.
Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 260.73 KiB | Przeglądane 1052 razy ]

Między młodymi sosenkami jest inaczej.W młodnikach,wśród gęstych choinek jest dość ciepło przy gruncie,szczególnie w dni słoneczne takie jak dziś.Ciepło i mokro więc i młodych grzybów warto szukać.
Najłatwiej o podgrzybki.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 287.7 KiB | Przeglądane 1052 razy ]

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 206.22 KiB | Przeglądane 1052 razy ]

Trafiają się maślaki te zwyczajne i bardziej wyjątkowo pstre w gwarze Huban nazywane.Szczerze to nie znam nikogo nazywającego te piękne grzyby maślakami pstrymi.
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 242.4 KiB | Przeglądane 1052 razy ]

Między sosenkami dopełnieniem są borówki brusznice,miejscami dość licznie owocują.
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 238.59 KiB | Przeglądane 1052 razy ]

Trening dla oczu,świeże powietrze,odprężenie i piękna słoneczna aura.Zważone wędkarską wagą przywiezione grzybki odchyliły wskazówkę niemal do trzech kilogramów...
Wiem że prognozy wróżą inaczej ale jak dla mnie taka jesień niech trwa i trwa...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 16 lis 2023, 17:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Grzybów wciąż dużo lecz nie wszędzie,gdy miejsce sprzyja w rosną stadnie jak te podgrzybki.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 282.29 KiB | Przeglądane 1008 razy ]

Hubany nieliczne ale jednak.
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 237.23 KiB | Przeglądane 1008 razy ]

Dzień był bardzo mokry więc łatwo nie było,nie deszcz przeszkadzał ale wszędobylskie kropelki wody na igłach młodego niskiego lasu.
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 143.82 KiB | Przeglądane 1008 razy ]

Mając dość wilgoci zmiana środwiska co owocuje zieleniatkami,głównie siwą odmianą.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 319.99 KiB | Przeglądane 1008 razy ]

Dzisiejsze grzybobranie zajęło mnie około 1,5godz,taki szybki wypad po zajęciach z takim skutkiem
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 237.79 KiB | Przeglądane 1008 razy ]

Koniec szarego dnia pięknie zaskoczył zakończeniem,bardzo miło się wracało pomimo że pod górę.
Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 261.68 KiB | Przeglądane 1008 razy ]

Pod żółtymi modrzewiami da się jeszcze spotkać takie maślaki modrzewiowe.
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 319.96 KiB | Przeglądane 1008 razy ]

Ile jeszcze niespodzianek objawi ten sezon :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 20 lis 2023, 16:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Takie kwiatuszki w lesie rosną :shock:
Załącznik:
exif.jpg
exif.jpg [ 120.48 KiB | Przeglądane 961 razy ]

Trudno uwierzyć więc taki screen z"obrabiarki"wraz z exif'em dla uwiarygodnienia daty.W Polsce później borowika nie trafiłem,a dziś trzy, dwa malutkie nie zfocone.
Grzyby październikowe(siwki) i innych po trochu,przez godzinę z małym hakiem tyle znalazłem :)
Załącznik:
DSC_1938.JPG
DSC_1938.JPG [ 192.02 KiB | Przeglądane 961 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 20 lis 2023, 16:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
W niedzielę na piaskowni koło Bukowna były jeszcze zieleniatki, ale zbieranie w śniegu nie jest przyjemne.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 21 lis 2023, 08:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
...ale zbieranie w śniegu nie jest przyjemne.

To prawda,obecnie jednak na pogodę nie patrzę,nadarza się okazja choćby na godzinke w lesie to jadę korzystając z faktu że jestem na miejscu,zwyczajnie cieszę się tym.Lepsze to nawet gdy pada niż siedzieć samemu w domu do 17-18-tej.
W niedziele plany byłyb na wspólny wypad,niestety pogoda jednak była fatalna nawet na spacer.
Robert napisał(a):
W niedzielę na piaskowni koło Bukowna były jeszcze zieleniatki...

Piszesz o tej piaskowni kolo Olkusza :?: Blisko raczej nie masz,chociaż i mnie się nieraz zdarzało jeździć pod Działoszyn. Tam na piasku to zielone zbieracie czy też te siwki?.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 21 lis 2023, 13:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
Zielone, teraz mam 25 km, są też miejsca bliżej, ale mniej grzybów.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 22 lis 2023, 17:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Robert napisał(a):
Zielone, teraz mam 25 km, są też miejsca bliżej, ale mniej grzybów.

Dwadzieścia pięć kilometrów to blisko,blisko ogólnie do bardzo fajnej okolicy.

Dzisiaj tak wyglądał las.
Załącznik:
1-1.jpg
1-1.jpg [ 289.2 KiB | Przeglądane 882 razy ]

Serwował zamrożone grzyby.
Załącznik:
4-1.jpg
4-1.jpg [ 179.69 KiB | Przeglądane 882 razy ]

Załącznik:
3-1.jpg
3-1.jpg [ 191.43 KiB | Przeglądane 882 razy ]

Dłonie marzły niemal do utraty czucia w opuszkach,za to grzybów rekordowo dużo,z radochy zapomniałem zfocić reklamówke pełną plus zrywke.
W lesie cisza,zero ludzi,czy samochodów parkujących przy leśnych duktach,w sumie fajnie ale jednak zimno bo przy powolnym szukaniu zieleniatek za mało ruchu by się rozgrzać.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 13 gru 2023, 17:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Wo!ny dzień dzisiaj miałem,a że rzeki wody zbyt wiele niosą by wigilijnego szczupca szukać no to do lasu.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 308.48 KiB | Przeglądane 538 razy ]

Las dość ciemny,śniegu miejscami leży trochę przez co jest chłodniej niż sugerowana temperatura z aplikacji,ale ogólnie fajnie i cicho.
Las żyje i nadal darzy grzybami
Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 203.93 KiB | Przeglądane 538 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 268.25 KiB | Przeglądane 538 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 230.2 KiB | Przeglądane 538 razy ]

Najwięcej jest"przebiśniegów"które absolutnie nie nadają się do kuchni,nawet kolor wskazuje że nie grzeszą świeżością.
Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 235.78 KiB | Przeglądane 538 razy ]

Podsumowanie spaceru.
Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 256.52 KiB | Przeglądane 538 razy ]

Ciekawe ile jeszcze tegoroczny sezon na jesienne grzyby potrwa :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 13 gru 2023, 18:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6892
Lokalizacja: Śląsk
Co to za trujaki zbierałeś?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 13 gru 2023, 18:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Te co zwykle ostatnio,zielone i siwe.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 13 gru 2023, 21:06 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Zdarzało mi się zieleniatki zbierać na początku listopada ale żeby w grudniu i to po pierwszych śniegach... :shock:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Teraz jest 27 kwi 2024, 18:02


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL