Teraz jest 29 mar 2024, 06:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 16 wrz 2020, 21:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2015, 11:28
Posty: 183
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Widzieliśmy. Myślałam, że to zmiana pogody. Masakra :cry:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 16 wrz 2020, 21:07 

Dołączył(a): 11 wrz 2013, 10:22
Posty: 90
Nadal płonie. Jeśli dym idzie w Twoją stronę, albo czuć cokolwiek - zdecydowanie pozamykać, nikt nie ma pojęcia, co się tam pali.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 16 wrz 2020, 21:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Katarzyna_m napisał(a):
A grzyby, owszem, zbiera się, ale na razie w ilościach detalicznych, bo bez wychodzenia za ogrodzenie działki.

O proszę. :) Obszarnikom zawsze łatwiej :mrgreen: a tak poważnie fajnie tam masz.
Katarzyna_m napisał(a):
Jeśli przez to okno spoglądasz na południe i widzisz czarną chmurę, to niestety nie wróży ona deszczu

Patrzę na gęste na zachodzie.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 17 wrz 2020, 08:07 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Grzybów ilości astronomiczne i wcale nie takie bardzo robaczywe.
Nad rzekami kani ogrom, a na piaszczystym garbie między ujściem Liswarty i Wartą maślaków można by pół bagażnika w samochodzie nazbierać.

Poniżej fotki z wczorajszego krótkiego wyjścia na Wielkiej Górze k/Mirowa, pół siatki bez specjalnego poszukiwania, pod koniec już się nie schylałem bo za dużo na raz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 17 wrz 2020, 10:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Jest obfitość,tam gdzie zbieram kanie już trzy dni temu były suszone,nawet te małe specjalnie nie rosną,trochę się rozwiną i się suszą.Szkoda,bo to czyste i "szybkie"grzyby,znaczy nie potrzebują specjalnych ceregieli by je spożyć z smakiem.
Michał napisał(a):
pół siatki bez specjalnego poszukiwania, pod koniec już się nie schylałem bo za dużo na raz.

Dlatego zbieram tylko prawdziwki :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 21 wrz 2020, 18:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Wrzesień w lesie zawsze piękny szczególnie przy takiej wyżowej pogodzie.
Jest jednak bardzo sucho,stąd grzyby nie specjalnej urody,zamiast rosnąć schną i pękają.
Załącznik:
DSC_0857.JPG
DSC_0857.JPG [ 251.67 KiB | Przeglądane 8610 razy ]

Kanie często się spotyka,niestety przypominają zwiędnięte kwiaty.
Załącznik:
DSC_0858.JPG
DSC_0858.JPG [ 167.5 KiB | Przeglądane 8610 razy ]

Jednak zdarzają się i takie rodzynki,widać chcą zaistnieć ale deszczu brak.
Załącznik:
DSC_0855.JPG
DSC_0855.JPG [ 187.59 KiB | Przeglądane 8610 razy ]

Do lasu powoli wkracza kolorowa jesień.
Załącznik:
DSC_0872.JPG
DSC_0872.JPG [ 266.42 KiB | Przeglądane 8610 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 27 wrz 2020, 16:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Wczoraj zapukał do mnie sąsiad,gość z grzybiarskiej ekstraklasy,oczywiscie nie z pustą ręką ale zawiódł się bo procentów nie łykam gdy przyjmuję leki.Zaklnął,wychylił za moje zdrowie i zaprosił nas do siebie na "kalafiora z lasu".Szmaciak gałęziasty,nazw ludowych ma wiele,smak oryginalny,jakby grzyb przyrządzony z orzechami,pycha.Zostałem również wyprowadzony z błędu,to co do tej pory uważałem za ten gatunek nim nie jest.Już kiedyś wkleiłem na Forum tego zmyłera i mylnie podpisałem.
Załącznik:
DSC_0868.JPG
DSC_0868.JPG [ 176.65 KiB | Przeglądane 8523 razy ]

Szmaciaki rosną tylko i wyłącznie na drewnie sosnowym bądź jeszcze żywym drzewie,ale zawsze sośnie,inne w grę nie wchodzi.O smacznym osobliwym grzybie tak pisze wiki,ale w necie innych wieści wiele.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Siedzu%C5%84_sosnowy
W lesie sporo czasu spędziłem w piątek,Gorąco i sucho było,więc grzyby w dziwnej suchotnikowej formie.
Załącznik:
DSC_0872.JPG
DSC_0872.JPG [ 227.29 KiB | Przeglądane 8523 razy ]

Załącznik:
DSC_0874.JPG
DSC_0874.JPG [ 228.09 KiB | Przeglądane 8523 razy ]

Rozmiar słuszny ale jakby zatrzymane w rozwoju.Jednak jest nadzieja gdy patrzy się na takie malce.
Załącznik:
DSC_0860.JPG
DSC_0860.JPG [ 193.62 KiB | Przeglądane 8523 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 30 wrz 2020, 12:02 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Na Skałkach Morskich są już opieńki w całkiem sporej ilości, innych grzybów (jadalnych) mało.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 01 paź 2020, 16:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Ponury i mokry dzień nie zniechęcił mnie by wyskoczyć do lasu.Przyznam że nakręcił mnie wpis Michała o pojawieniu się opieniek,ale głównym punktem programu miały być maślaki.Miały być,ale jest takie powiedzonko że gdy chcesz rozśmieszyć Boga opowiedz mu o swoich planach :mrgreen:
Grzyby to hazard,więc opieniek nie stwierdzono,grzyby są ale niemal same pozostałości w postaci wyrośniętych i w większości nie dających się unieść z podłoża galarety.Trafiają się wyjątki,pojedyńczo,bardzo pojedyńczo wyrastają świeże muchomory.
Załącznik:
DSC_0854.JPG
DSC_0854.JPG [ 239.71 KiB | Przeglądane 8398 razy ]

Maślak to grzyb"stadny",więc w wyobraźni po drodze widziałem już kilka słoiczków z marynowanymi grzybkami,paskudne w przygotowaniu(pozbycie się skórki) ale pyszne jako przekąska.
Tylko dwa świeże malutkie i kilkanaście większych,starszych robaczywych lub w stanie rozkładu.
Załącznik:
DSC_0861.JPG
DSC_0861.JPG [ 256.42 KiB | Przeglądane 8398 razy ]

Prawdziwki,trafiły się aż dwa,jeden z nich.
Załącznik:
DSC_0862.JPG
DSC_0862.JPG [ 214.56 KiB | Przeglądane 8398 razy ]

Sytuację uratowały rydze,uzbierałem ich kilogram z małym hakiem,przeciętne średniaki i to one trafiły do marynaty.
Ten brak grzybów optymistycznie postrzegam jako zmianę warty z letniej na jesienną,dopiero pierwszy dzień października.
Trafił się też i taki osobnik,zaczyna swój byt jako czacie jajo.Było o nim napisane w wątku z wycieczki gdy znalazła je Alicja.Sromotnik smrodliwy,bezwstydny itp.i adekwatnie do nazwy czuć go jak padlinę w zaawansowanym rozkładzie.
Załącznik:
DSC_0870.JPG
DSC_0870.JPG [ 240.93 KiB | Przeglądane 8398 razy ]

Zbierać nie było za bardzo czego,ale nawet w lekki deszcz może być przyjemnie,bo nie ma złej aury,jest tylko źle dopasowana odzież do otoczenia,a lekki deszczyk doskonale tłumi odgłosy cywilizacji.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 01 paź 2020, 18:36 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Dziwna sprawa z tymi opieńkami. To znaczy osobliwe jest nie to, że ich o tej porze nie ma (jak donosi Marianowski) - tylko to, że jak napisał Michał trafiają się u was - i to już pod koniec września. Widocznie Jura jest pod tym względem wyjątkowa, bo na nizinach opieńka jest grzybem, który zamyka sezon.
Zazwyczaj zbiera się ją w ostatnich dniach października, lub na początku listopada, kiedy innych grzybów w lesie już nie uświadczysz.
Nie napisałbym tego, gdyby nie to, że wyspecjalizowałem się w zbieraniu wyłącznie grzybów "białych" (łąkowych) i nadrzewnych. Kiedy reszta familii wraca z lasu z pustymi koszykami do akcji wkraczam ja, i (mając swoje miejscówki) przywożę z kniei hurtowe ilości opieńki miodowej, której smak moim zdaniem jest esencją leśnej, grzybowej ambrozji. Dzieje się to najczęściej pod koniec października - czasem na początku listopada - kiedy na łąkach spotkać można wyłącznie ostatnie, nie pierwszej świeżości kanie.
Można śmiało powiedzieć, że to taki ostatni smak jesieni.
Wniosek z tego taki, iż to prawdopodobnie klimat jest przyczyną kalendarzowych odmienności u grzybiarza nizinnego i wyżynnego :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 01 paź 2020, 19:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Opieńki są różnie,od września po listopad,a grzybami typowymi,popularnymi i masowo zbieranymi najpóźniej w sezonie grzybowym są tzw.zieleniatki.Występują w całym kraju,zdarzało mi się nie raz zbierać je początkiem grudnia.Znam takich co trafiali je tydzień przed wigilią,sporadycznie ale jednak.
U Ciebie też z pewnością występują https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%85ska_zielonka
Jest też odmiana siwa,cofnij się w tym wątku kilka stron wstecz,te siwe dość późno nazbierał i wkleił zdjęcie Smar.
Edit:
Trzecia strona.Post Smara 18 grudnia :idea:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 01 paź 2020, 19:34 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
O zieleniatkach na tym forum czytałem nie raz (jestem tu od samego początku), ale znam je tylko z literatury. Do lasu zaglądam wyłącznie po nadrzewne : szmaciaki, boczniaki, żółciaki, no i właśnie opieńki.
A jeśli chodzi o kalendarzowy rekord w zbieraniu grzybów, to bodajże w 2012 roku (ale głowy nie daję) po wyjątkowo suchej i bezgrzybnej jesieni prawdziwy wysyp nastąpił dopiero w grudniu i styczniu.
I to również gatunków klasycznych - w tym leśnych - na przykład podgrzybka brunatnego i prawdziwków :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 01 paź 2020, 19:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Boczniaki też nadrzewne,wiosną nie zbierasz :?:
Edit:
Przypomniało mi się,gość z Górnego Śląska też rusza temat grzybów nadrzewnych.Może widziałeś,może nie,fajne filmiki koleś tworzy. https://www.youtube.com/results?search_ ... y+wszystko


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 01 paź 2020, 19:49 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Zbieram. A na przykład żółciaka siarkowego wyłącznie latem, bo tylko wtedy jest smaczny i jadalny.
Ale do lasu zaglądam wyłącznie po nadrzewne, które wymieniłem powyżej. Z tej listy jedynie żółciaka siarkowego mogę znaleźć na wierzbach, topolach, czy dębach rosnących na nadrzecznych łąkach.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Grzyby
PostNapisane: 01 paź 2020, 19:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Jak bardziej zdziadzieje i będę miał dość schylania się po grzyby do ściółki to może przejdę na nadrzewne,pod warunkiem że nie będę musiał nosić drabiny z sobą :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 06:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL