Teraz jest 29 mar 2024, 07:11




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 sie 2020, 10:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
sław Miro napisał(a):
Zupełnie inny region, ale podobny temat:

Introdukcja gatunkowa w XIXw. to chyba zjawisko powszechne na terenie całej Europy.Na terenie Jury,w okolicy Złotego Potoku to nie tylko drzewa które jak przypuszcza Marcin73 nasadzone w akurat XXw.przez wybitnego leśnika, ale znaczne bardziej zauważalna hodowla pstrąga założona w 1880r.Pewnie przeciętny konsument kupując tam pstrąga nie ma pojęcia że później spożywa tzw.pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss),który w rzeczywistości jest jednym z gatunków łososia pacyficznego,i podobnie jak drzewa z postów wyżej dotarł do nas z Ameryki Płn.Hoduje się tam też pstrąga źródlanego (Salvelinus fontinalis) który jest faktycznie pstrągiem ale również przybyszem zza Atlantyku,znacznie smaczniejszym niż p.tęczowy.Przybysze często czmychają z hodowli,tęczowy jak to łosoś w jurajskich ciekach długo nie gości i zgodnie z łosiowym instynktem spływa w dół rzeki i jeśli ma szczęście dotrze do Bałtyku,więc raczej nie jest konkurencją dla naszych pstrągów potokowych.Źródlany uciekinier przystępuje do tarła z naszymi potokowcami,lecz późniejsze potomstwo to nie płodna krzyżówka,więc i tu tragedii nie ma,jedynie jako konkurencja pokarmowa w mniej żyznych w drobną faunę wodach.Zresztą karpie też nie nasze,ale te są z nami od średniowiecza więc inna bajka,szczęśliwie w naturze się nie rozmnażają choć są przeróżne przesłanki od czasu do czasu w temacie tarła.Jeśli o ryby lososiowate chodzi trzeba przyznać że na potrzeby handlowo-hodowlane udało się bez większego faulu na rodzimej ichtofaunie,gorzej z hodowlami zanieczyszczającymi często unikalnie czyste rzeczki,ale to inny temat,wina przepisów,czyli człowieka...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2020, 10:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Późnym popołudniem na Sokolich.
Krótki spacer może 3-4km.w kompletnej ciszy ścieżkami niezbyt daleko od przystanku.Niby posępnie ale bardzo jednak przyjemnie,aura wczoraj bezwietrzna,dosłownie nie drgnęła żadna gałązka,trochę jakby ciemno.W lesie nadal zielono,trudno w tej zieleni domyśleć się końca pierwszej dekady pażdziernika.
Załącznik:
DSC_0876.JPG
DSC_0876.JPG [ 283.76 KiB | Przeglądane 7243 razy ]

Natrafiłem na opieńki ale takie nie pierwszej młodości,biorąc przykład z Rybaka przy ścieżce spotkałem się również z kozakiem i prawdziwkiem.
Załącznik:
DSC_0885.JPG
DSC_0885.JPG [ 322.72 KiB | Przeglądane 7243 razy ]

Z grzybów z poza głównego nurtu taki ciekawy gość.Gałęziak,są dwa,żółty i strojny,jeden podobno smaczny,drugi trujący.Jakimi cechami wyróżnia się ten sfocony przeze mnie :?:
Załącznik:
DSC_0870.JPG
DSC_0870.JPG [ 188.57 KiB | Przeglądane 7243 razy ]

Jednak są miejsca które szybciej ulegają jesieni,jakby muśnięte innym promieniem słońca.
Załącznik:
DSC_0878.JPG
DSC_0878.JPG [ 273.09 KiB | Przeglądane 7243 razy ]

Końcem dnia na przystanku spotykam Joźina z swym ojcem kończących również w tym miejscu wypad na Sokole.
Miło było poznać Ojca i pogawędzić Panowie.Pozdrawiam :)
ps.
Odniosę się tutaj do czatu.Miło że pamiętacie o mnie,w czwartek jadę do medyka,niech się wypowie co i jak,i co dalej.Już jestem wdzięczny lekarzowi że wykręcone coś jak mokra szmata z powrotem wygląda jak noga.Na szczęście inteligentny wirus nie atakuje prywatnej służby zdrowia.Planujcie,może dołącze,ale na łażenie po górkach się nie piszę,znaczy wejść mogę ale zejście...
Na ognisko absolutnie legalne jest fajne miejsce na Sokolich koło gajówki,oficjalnie jest to pole biwakowe.
Załącznik:
DSC_0798.JPG
DSC_0798.JPG [ 188.23 KiB | Przeglądane 7243 razy ]

Załącznik:
DSC_0907.JPG
DSC_0907.JPG [ 277.37 KiB | Przeglądane 7243 razy ]

Zdjęcia z lata tego roku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2020, 11:49 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Taką koralówkę, jak z Twojego zdjęcia jadłem z jajecznicą. Pychota.
Ale że zbieram je niezbyt często (a gatunków ich mnogość) nie będę autorytatywnie polecał.

[...] Wywaliłem. markpm


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2020, 12:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
PostTen post został usunięty przez markpm 10 paź 2020, 19:48.

Powod:

OT


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2020, 21:48 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
(...)

Takie uwagi proszę kierować na PW / Robert


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 22:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Szukając jesieni
Pogodowa odmiana skłoniła mnie by trochę pospacerować między drzewami na Jurze.Sokole,buki wciąż mocno liściaste i "w środku" jesieni nadal nie widać.
Załącznik:
DSC_0935.JPG
DSC_0935.JPG [ 266.71 KiB | Przeglądane 6898 razy ]

Słońca do dna lasu dociera miejscami niewiele,stąd mokro,rośnie mnóstwo niedużych purchawek.obecnie to dominujący gatunek,chyba purchawka chropowata.
Załącznik:
DSC_0931.JPG
DSC_0931.JPG [ 126.81 KiB | Przeglądane 6898 razy ]

zdarzają sie też podgrzybki.
Załącznik:
DSC_0918.JPG
DSC_0918.JPG [ 217.06 KiB | Przeglądane 6898 razy ]

Zacisza wystawione na słońce obfitują w kanie,jest ich dość dużo ale jakby skarżąc się na niskie temperatury nie osiągają specjalnie imponujących rozmiarów.
Załącznik:
DSC_0899.JPG
DSC_0899.JPG [ 194.93 KiB | Przeglądane 6898 razy ]

Od długiego już czasu obserwuje"leśne graffiti",a w zasadzie jego odwrót,brak świeżych"dzieł".Czyżby rewolucja cyfrowa miała zbawienny wpływ na las.Może to jeden z nielicznych jej plusów że młodzi dziś wolą smartfon od porządnego scyzora :?: :mrgreen:
Załącznik:
DSC_0930 (1).JPG
DSC_0930 (1).JPG [ 222.52 KiB | Przeglądane 6898 razy ]

Jesień w sumie czuć,jest szczególnie odczuwalna gdy w cieniu mocniej powieje,natomiast że nadchodzi świetnie ją widać na skrajach wyeksponowanych dłużej na słoneczne promienie.
Załącznik:
DSC_0942.JPG
DSC_0942.JPG [ 336.06 KiB | Przeglądane 6898 razy ]

Załącznik:
DSC_0945.JPG
DSC_0945.JPG [ 150.65 KiB | Przeglądane 6898 razy ]

Chyba ta prawdziwie kolorowa jesień tego roku będzie najpóźniejszą jaką w swym życiu pamiętam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 23:02 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dlaczego najpóźniejszą? Naprawdę w Sokolich jej nie widać? Sprawdzę to jutro

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 paź 2020, 07:51 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Wczoraj było pięknie, a jak na złość musiałem siedzieć w domu :(
Z zewnątrz buczyny już ozłocone, jednak w środku lasu w większości całkiem zielono i pozostaje jeszcze na złotą jesień poczekać.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 paź 2020, 10:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak napisał(a):
Dlaczego najpóźniejszą? Naprawdę w Sokolich jej nie widać? Sprawdzę to jutro

Patrząc na pierwszą i piątą fotkę zgadłbyś że są jesienią cyknęte :?: :shock:
Michał napisał(a):
Wczoraj było pięknie, a jak na złość musiałem siedzieć w domu

Znam ten ból,nieraz przezywałem.Jednak w cieniu potrafi być nieprzyjemnie,a o cień na Sokolich jest nie trudno.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2020, 13:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Zobaczyć jesień
Poniedziałkowy spacerek ścieżkami po Sokolich,czyli pięć dni później,tyle wystarczyło by zrobiło się tam jesiennie kolorowo.Ponad wiecznie zielonym sosnowym lasem brunatno miedziane Sokole Góry.
Załącznik:
DSC_0994.JPG
DSC_0994.JPG [ 97.12 KiB | Przeglądane 6700 razy ]

Na dole mozaika kolorów,szczególnie na skrajnych ścieżkach.
Załącznik:
DSC_1005.JPG
DSC_1005.JPG [ 266.89 KiB | Przeglądane 6700 razy ]

Skrajne ścieżki zdarza że się że przylegają do pól uprawnych,a tam takie kwiatki :shock: Może czegoś nie wiem,ale dla mnie chabry to raczej letnie kwiaty,jednak na polnych zagonach widziałem ich wiele.
Załącznik:
DSC_1000.JPG
DSC_1000.JPG [ 104.64 KiB | Przeglądane 6700 razy ]

Aby docenić kontrast jesieni potrzeba błękitnego nieba,Kamienne Górki takie wrażenia z środka lasu oferują w sposób doskonały,
Załącznik:
DSC_1008.JPG
DSC_1008.JPG [ 242.03 KiB | Przeglądane 6700 razy ]

Załącznik:
DSC_1012.JPG
DSC_1012.JPG [ 276.81 KiB | Przeglądane 6700 razy ]

ale nie zawsze,o jesienny półmrok też tam wcale nie trudno.
Załącznik:
DSC_1007.JPG
DSC_1007.JPG [ 308.85 KiB | Przeglądane 6700 razy ]

Celem był Górny Ostrówek,ale pogoda siadła i błękit zasłoniły chmury,szkoda.Stamtąd rozciąga się jedna z najbardziej jurajskich panoram,że nie ściemniam zdjęcie z przed 13-tu lat.
Załącznik:
2088.jpg
2088.jpg [ 65.07 KiB | Przeglądane 6700 razy ]

Widać góry,wzgórza z pięknymi ostańcami i kawałek na lewo ruiny zamku.Mam i taką szeroką panoramę z zamkiem ale nie jesienną.Może się uda jeszcze w tym roku,jednak prognozy twierdzą inaczej...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2020, 14:14 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Fajnie, że chociaż pojedyncze Forowe Ktosie (Ty, Michał …) mogą korzystać z pięknych jesiennych krajobrazów a jeszcze fajniej, że dzielicie się wrażeniami z pozostałymi nieszczęśnikami, którzy złoto jesieni oglądają li tylko w miejskich okolicznościach :cry: . Ja jestem totalnie uziemiona i kilometry nabijam autem po aglomeracji, a przebarwioną roślinność dostrzegam jedynie „kątem oka” między asfaltem a budynkami. Dzięki więc ogromne za ten powiew swobody, który chciwie wyłapuję z takich, jak Twoja, relacji :) .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2020, 20:49 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Kasiu. Nie martw się. Jeszcze nasycisz oczy i rozruszasz nogi. Zobaczysz. Przetrwasz te złe chwile. Pamiętasz naszą wycieczkę rok temu w skały kroczyckie? Jeszcze przyjdzie czas, gdy to my będziemy się sycić Twoimi obrazami.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 28 paź 2020, 21:16 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Rybaku. Dzięki Ci za to ziarnko optymizmu ...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2020, 22:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Kasiu,dużo się kręcę ale po płaskim,wolałbym normalnie działać bo w sumie i tak by się od czasu do czasu podskoczyło na Jurę.
Katarzyna_m napisał(a):
Dzięki więc ogromne za ten powiew swobody, który chciwie wyłapuję z takich, jak Twoja, relacji .

Nie ma za co,jak mogę idę do na Jure,a napisanie relacji nie stanowi dla mnie problemu,obawiam się tylko,i to zawsze,czy pisanie o niczym stanie się nudne w odbiorze.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2020, 22:58 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
O Jurze nigdy nie będzie „o niczym”. Wystarczy inna pora roku, czy choćby inne światło (co w zasadzie jest równoznaczne) i już mamy Jurę w innym ubranku, w innym nastroju, z innym wyrazem. Ale zawsze ciekawie. Oczywiście dla Jej miłośników. Czyli dla nas, jak mniemam.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 07:11


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL