Teraz jest 28 mar 2024, 09:52




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 lis 2019, 11:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Z ciekawości odwiedziłem wczoraj Wartę,jeśli zima będzie kolejną tylko z nazwy to latem pozostanie chyba tylko Dolina (bez) Warty.
Wodowskaz w Pocześnie Borku,niegdyś wskazywał stany wody,wysokie,niskie i normalne,te normalne pozostawiły na nim trwały ślad w postaci żółtawego osadu.Jakże obecnie daleko mu do lustra wody :shock:
Załącznik:
DSC_0436-600x800.JPG
DSC_0436-600x800.JPG [ 157.22 KiB | Przeglądane 13350 razy ]

Od kilkunastu lat jesienna Warta to spacer z wędką muchową i spotkanie z lipieniami.Do spotkań i wczoraj dochodziło ale były to małe rybki.Wolałbym aby to ze mną coś było nie tak i dlatego takie wyniki,ale tak naiwny nie jestem.Brak wody,nadmierne nagrzewanie się latem,łatwość w dostępie do miejsc ich bytowania spowodowała pewnie spadek pogłowia.
Jest sporo takich malutkich lipieni co może napawać optymizmem,ale jeszcze trzeba wody.
Załącznik:
DSC_0437-800x533.JPG
DSC_0437-800x533.JPG [ 67.79 KiB | Przeglądane 13350 razy ]

Podmyte "burty".Takie dziury w podmytych brzegach urozmaicone i umocnione dębowymi konarami były kiedyś domem dorodnych miętusów,niekorzystne pH wody w rzece spowodowało ich wymarcie.Miejsce po miętusach zajęły rosłe pstrągi,dziś niestety te doskonałe dla nich schrony są ponad lustrem wody.
Załącznik:
DSC_0435-800x533.JPG
DSC_0435-800x533.JPG [ 167.94 KiB | Przeglądane 13350 razy ]

Przykro jest patrzeć jak powoli ale skutecznie umiera rzeka której kiedyś poświęciło się sporo czasu aby nadal żyła.Wtedy jednak byliśmy wstanie coś zrobić,dziś bardzo boli ta bezsilność.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2019, 21:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Pochmurny.powszedni listopadowy dzień fajnie spędzić nad Wiercicą.Rzeka miejscami w świetnej kondycji,dominujący Jej mieszkańcy już po odbytym tarle,zajmują teraz mniej bystre miejsca,czasem bardzo głębokie ale wprawne oko w tak klarownej wodzie nie ma większego problemu z ich dostrzeżeniem.Kilkanaście razy widzieliśmy zimorodki,dwa razy urządziły nam pokaz łowiecki,niestety nie do sfotografowania te stworzenia,szczególnie długą lufą gdy światła mało.
Początek spaceru wypadł gdzieś między Sygontką a Julianką,podążając cały czas wschodnim brzegiem rzeki która z pewnością jest ucztą dla oczu każdego kto lubi sąsiedztwo wody,szczególnie tak wyjątkowej.Obecność bobrów i ich roboty zaobserwować można niemal na każdym kroku,w trzcinowiskach trzeba bacznie uważać by nie zarwać"sufitu" bobrzego żeremia,spotykałem takie wiosną,ale początek budowy bezpośrednio w rzece widzę pierwszy raz.
Załącznik:
IMG_0810-800x533.JPG
IMG_0810-800x533.JPG [ 100.39 KiB | Przeglądane 13265 razy ]

Roślinność podwodna mimo krótkich już dni nadal bujna,niemal jak latem wciąż piętrzy wodę i tym samym spacer wydeptaną wędkarską ścieżką możliwy tylko w odpowiednich buciorach.Wody dużo jak latem,ale krystaliczna jak zimą.Fenomenalna ta Wiercica.
Załącznik:
IMG_0811-800x533.JPG
IMG_0811-800x533.JPG [ 96.54 KiB | Przeglądane 13265 razy ]

Niestety dochodzimy do miejsca gdzie rzeka powoli traci swój żywy charakter,powoli zwalnia,rośliny już nie tak bujne,to wpływ hodowli tęczaka (oncorhynchus mykiss) a dokładnie zapory piętrzącej wodę dla hodowlanych stawów.(300m rzeki w górę od hodowli)
Załącznik:
IMG_0812-800x533.JPG
IMG_0812-800x533.JPG [ 64.75 KiB | Przeglądane 13265 razy ]

Gospodarka po polsku,czy ktoś kontroluje działalność takich hodowli,czy mogą się rozrastać w nieskończoność,czy operat urzędy rozdają na chybił trafił bez badań wpływu na środowisko naturalne.Początkowo była tylko po zachodniej stronie rzeki z niej samej zasilana,teraz znacznie większa powstała na wschodnim brzegu,zasilana jest silnym czystym potokiem,kiedyś daleko w górę tego strumienia zapuszczały się duże potokowce,dziś już nie,potok pracuje dla chama który nie potrafi uszanować żywicielki i częstuje unikalny skarb wszelkimi produktami ubocznymi.Czysty potok powyżej hodowli trafia jako ściek do rzeki która obecnie tak tam wygląda.
Załącznik:
IMG_0813-800x533.JPG
IMG_0813-800x533.JPG [ 103.18 KiB | Przeglądane 13265 razy ]

Sytuacja nieco się poprawia poniżej następnego silnego strumienia(200m niżej),ale mimo że miejsca wyeksponowane na światło słońca,drzew tam niewiele to hodowlane ścieki spowodowały pustynie,roślinności podwodnej brak.
Załącznik:
IMG_0816-800x533.JPG
IMG_0816-800x533.JPG [ 62.23 KiB | Przeglądane 13265 razy ]

Przykłady powyżej to takie zauważalne natychmiast"gołym okiem",ale temat oddziaływania na rodzime środowisko naturalne jest głębszy.Odkąd istnieje ta hodowla coraz trudniej poniżej spotkać pstrąga potokowego(Salmo trutta fario),zwyczajnie słabo odpowiada mu środowisko zanieczyszczone i z pewnością nowi mieszkańcy,uciekinierzy z stawów hodowlanych mniej wymagający od środowiska i znacznie bardziej potrzebujący pokarmu,w stawach dokarmiano je systematycznie,w naturze nie gardzą niczym,narybkiem potokowego również.Dlatego nad Wiercicę nie mam zahamowań by zabrać wędkę muchową i łowić niewielkie tęczaki (25-35cm).Wędka muchowa umożliwia selektywne łowienie tych ryb które jeszcze nie wyzbyły się do końca nawyków z hodowli,ryby naturalnego żeru na tak dobrane przynęty baardzo rzadko reagują.Dziś mam kolację z kilku takich niedużych pstrągów tęczowych.
Załącznik:
DSC_0452-800x449.JPG
DSC_0452-800x449.JPG [ 118.77 KiB | Przeglądane 13265 razy ]

Ciężkie czasy,pomyśleć że w latach osiemdziesiątych,potem dziewięćdziesiątych myśleliśmy że gorzej już być nie może,bo kłusownicy siatkarze,elektrycy,na tarle na glizdę jacyś tam łowili.Teraz masowo jakiś baran robi masakrę i nikt nie potrafi go wyprostować.
Zaczynam wątpić czy żyję w cywilizowanym kraju.
Chcąc jakoś optymistycznie zakończyć mam nadzieję że kilka śródpolnych potoków poniżej Wiercicy przywraca nieco normalności,osobiście tego dziś sprawdzić nam nie było dane bo dzień niestety już krótki.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 12:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
W piątek spacerowałem trochę brzegami Warty która obecnie niesie wody więcej niż jeszcze jesienią ale wciąż mało.Stan jaki mamy obecnie za starych dobrych czasów obserwowało się podczas letnich niżówek,więc jeśli nadchodząca wiosna i lato będą podobne do tych z roku minionego to Warta znowu będzie potokiem.
Obecnie bystrza i spyrki na nowo ożyły,miło jest obserwować i słyszeć żwawą rzekę,przyroda wokół też niczego sobie pomimo dość bliskiego sąsiedztwa dużych wiejskich osiedli.
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 123.54 KiB | Przeglądane 12156 razy ]

Pale po nieistniejącym(starym) moście w Poczesnej świetnie służą za wodowskaz,widać że wody więcej jak jesienią,widać ślady ostatniego zrzutu wody z Poraja w postaci zalegających gałęzi na brzegu.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 114.91 KiB | Przeglądane 12156 razy ]

Jeśli teraz z zbiornika porajskiego zrzucono mnóstwo wody czy będzie on wstanie pomóc rzece latem podczas suszy.
Pomimo niepokojących oznak dotyczących rzeki spacer po tamtych okolicach jest dla mnie zawsze czymś bardzo przyjemnym,przyroda jeszcze surowa ale powoli budzi się do życia,również i ja słyszałem skowronka między Zawodziem a Korwinowem :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 12:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Ładna, czysta woda. W sobotę BP w Sławkowie była dość wysoka i tradycyjnie mętna. Ryby na zero, za to nałowiłem piłek cały tuzin :mrgreen: , chłopaki na boisku mają niezly wykop ;)


Załączniki:
bp.jpg
bp.jpg [ 396.84 KiB | Przeglądane 12149 razy ]
bp1.jpg
bp1.jpg [ 751.69 KiB | Przeglądane 12149 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 13:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Otwórz sklep sportowy :mrgreen:
Na szczęście warciana woda klarowna.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 17:14 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
W Wiercicy poniżej stawów wody mało, w Pilicy jak na datę w kalendarzu też mało, w Białce Zdowskiej ledwo ledwo.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 19:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Słabo z wodą chyba w całym kraju.
Wiercica już tak ma że latem woda"grubsza" i płynie wolniej niż zimą.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2020, 19:55 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
Słabo z wodą chyba w całym kraju.

W centrum kraju, w środku zimy Warta prowadzi wodę na poziomie niżówki z końca sierpnia.
Aktualny zrzut z Jeziorska to 22 m3/s.
Przed dekadą o tej porze roku bywało wody zazwyczaj dwukrotnie więcej. Wiosną wraz z roztopami Warta wylewała na łąki przy zrzucie min. 54 m3/s.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2020, 16:27 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Szacują, że bezśnieżna zima z małymi opadami da na wiosnę gigantyczną suszę jak się nic nie zmieni w temacie. Ja mam poważny problem bo mam klasyczną studnie... :|


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2020, 23:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Dzisiejszy dzień niemal cały spędziłem nad Wartą.Odwiedziłem odcinek pełen meandrów w okolicach Prusicka i Ważnych Młynów.Woda znacznie wyższa od tej letniej,taka jak za dawnych czasów zawsze wiosną była.Trudno powiedzieć czy jest to efekt dość częstych opadów,czy zrzut wody z porajskiego zbiornika.Że wody więcej łatwo zauważyć rozglądając się z mostu drogowego w Ważnych,dla porównania można zobaczyć fotki tego miejsca z ubiegłego lata w tym wątku.
Załącznik:
DSC_0553-800x600.JPG
DSC_0553-800x600.JPG [ 129.9 KiB | Przeglądane 11853 razy ]

Ujście Pisi też się o wiele okazalej prezentuje.
Załącznik:
DSC_0556-800x600.JPG
DSC_0556-800x600.JPG [ 178.93 KiB | Przeglądane 11853 razy ]

Łąkowe starorzecza zasilone dużą ilością świeżej wody z rzeki cieszą oko,gdyby tak było całą wiosnę...
Załącznik:
DSC_0588-800x600.JPG
DSC_0588-800x600.JPG [ 122.68 KiB | Przeglądane 11853 razy ]

Załącznik:
DSC_0592-800x600.JPG
DSC_0592-800x600.JPG [ 143.97 KiB | Przeglądane 11853 razy ]

Również próg spiętrzający po letnim odpoczynku nabrał życia.
Załącznik:
DSC_0606-800x600.JPG
DSC_0606-800x600.JPG [ 178.21 KiB | Przeglądane 11853 razy ]

Spacer tym razem taki trochę bardziej przeprawowy,bo teren tam nie najłatwiejszy,można rzec dziewiczy,cieszy oko tak samo jak rzeka która nagle ożyła/odżyła.Żab jeszcze tam nie widziałem,ale ptaki słychać,szczególnie w lesie.Coraz więcej zieleni,i ten luty jakiś taki marcowy się zrobił,chwilami gdy słońce wyjrzało przyjemnie było jak w kwietniu,ale i burzę z wyładowaniami ( trzy grzmoty) i obfitym dwudziestominutowym deszczem też zaliczyłem :mrgreen: Koniec dnia przyjemny,bezwietrzny z wąskim sierpem Księżyca i ostro skrzącą się Wenus.
Warto wytrzymaj tak do połowy maja...
ps.Gdy tylko rzeka przybierze wyłazi kultura narodu.Źródło wiedzy dla socjologa albo GUSu,jakie płyny nad wodą rodacy wchłaniają...
Załącznik:
DSC_0570-800x600.JPG
DSC_0570-800x600.JPG [ 173.52 KiB | Przeglądane 11853 razy ]

Kiedy to się skończy :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 09:58 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
Dzisiejszy dzień niemal cały spędziłem nad Wartą. Woda znacznie wyższa od tej letniej,taka jak za dawnych czasów zawsze wiosną była.Trudno powiedzieć czy jest to efekt dość częstych opadów,czy zrzut wody z porajskiego zbiornika.

Poniżej w linku odpowiedź na to pytanie:
https://wiadomosci.wp.pl/bardzo-mokry-luty-w-olsztynie-poznaniu-i-wroclawiu-w-tym-miesiacu-tak-wysokich-opadow-jeszcze-nie-bylo-6482750713985153a

Miejmy nadzieję, że ta tendencja utrzyma się jak najdłużej.

Marianowski napisał(a):
ps.Gdy tylko rzeka przybierze wyłazi kultura narodu.Źródło wiedzy dla socjologa albo GUSu,jakie płyny nad wodą rodacy wchłaniają...
Kiedy to się skończy :?:

Na ile znam rodaków - to nigdy.

Dzięki za świeże wieści znad Warty :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 10:25 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Maćko napisał(a):
Szacują, że bezśnieżna zima z małymi opadami da na wiosnę gigantyczną suszę jak się nic nie zmieni w temacie. Ja mam poważny problem bo mam klasyczną studnie... :|


Miejmy nadzieję, że nie będzie tak źle...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2020, 11:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Warta powyżej Częstochowy też ma się nieźle,ale nie ma tak dużego przyboru wody jak np.w okolicy Ważnych Młynów.Jednak ślady raczej dość świeże wskazują że jeszcze nie dawno wody było więcej.Silne zimowe wichury podokładały jeszcze co nieco do"piekiełek warciańskich",są to stałe punkty urozmaicające pozytywnie nadrzeczny krajobraz.Tu na szczęście powalone drzewa w nurt nikomu nie przeszkadzają.
Załącznik:
DSC_0556-900x506.JPG
DSC_0556-900x506.JPG [ 169.64 KiB | Przeglądane 11771 razy ]

Załącznik:
DSC_0553-900x506.JPG
DSC_0553-900x506.JPG [ 164.67 KiB | Przeglądane 11771 razy ]

Warciane pralki wreszcie zagadały na całego,uwielbiam przebywanie w takim"klimacie" gdy przyjemny dla ucha szmer wody odcina odgłosy cywilizacji.Jedno z miejsc gdzie promil spadku jest porównywalny dla podhalańskiego potoku,szkoda że te rzeczne wyjątki nie są choć dwa razy dłuższe.
GÓRSKA Warta,pralki jak na Białce Tatrzańskiej :)
Załącznik:
DSC.JPG
DSC.JPG [ 190.93 KiB | Przeglądane 11771 razy ]

Nie mam nic przeciwko aby nadchodzący rok był mokry i ciepły...
Fotki niestety z telefonu,te z poprzedniego postu powyżej też.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2020, 11:55 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Nie widziałem takich bystrzy na Warcie, jak z ostatniego zdjęcia. No może w okolicach Działoszyna, ale tam bardziej przypominają regularne kamienne progi.

Marianowski napisał(a):
Nie mam nic przeciwko aby nadchodzący rok był mokry i ciepły...

Kibicuję temu i zaklinam rzeczywistość. Mam nadzieję, że ten rok będzie gorący i mokry. W pogodzie występują cykliczne zmiany, być może 2020 będzie podobny do 2017-tego ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2020, 11:33 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Z zaklinania nici :(
Byłem na Wartą 17 i 28 marca. Sytuacja katastrofalna, widoki na przyszłość również. Stepowienie nadwarciańskich łąk postępuje.
Zbiornik Jeziorsko zapełniony ledwie w połowie, po trosze z uwagi na prace modernizacyjne przy zaporze, ale przede wszystkim ze względu na bardzo mały dopływ wody do zbiornika. Spuszczania wody nikt nie zauważył - opróżnił się w sposób naturalny - mam na myśli te nowe oblicze natury :|
Wiosenny, wirtualny przegląd rzek nie napawa optymizmem:

Załącznik:
Screenshot_2020-04-10 Hydrologia - pogodynka pl(2).png
Screenshot_2020-04-10 Hydrologia - pogodynka pl(2).png [ 40.29 KiB | Przeglądane 10891 razy ]


https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/prognoza,45/susza-w-polsce-prognoza-opadow-na-kolejne-miesiace-scina-z-nog,319282,1,0.html

https://www.radiolodz.pl/posts/57329-zbiornik-jeziorsko-bez-wody-rozpoczela-sie-modernizacja-zapory

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny luty był wyjątkiem potwierdzającym regułę.
Mam nadzieję, że u Was na południu jest nieco lepiej, bo na mapach sumarycznych opadów jakby bardziej niebiesko.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:52


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL