Teraz jest 29 mar 2024, 08:44




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 maja 2020, 20:16 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
A propos tego, że komuś należała się korona jak psu buda między 1305, a 1333 byli również królowie tzw tytularni, niekoronowani. Wynikało to ze związków rodowych i deklaracji.
I tak. W Polsce władali, nieoficjalnie, ale z pretensjami do tronu:
1.Wacław III 1305-sierpień 1306
2.Henryk Karyncki lipiec-sierpień 1306
3. Rudolf Habsburg 1306 - lipiec 1307
4. Jan Luksemburski 1310- 1333

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 20:31 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
A propos tego, że komuś należała się korona jak psu buda między 1305, a 1333 byli również królowie tzw tytularni, niekoronowani. Wynikało to ze związków rodowych i deklaracji.
I tak. W Polsce władali, nieoficjalnie, ale z pretensjami do tronu:

4. Jan Luksemburski 1310- 1333

A nie do 1335 roku?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 20:38 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
To czemu wszystkie źródła (łącznie z internetem :wink: ) podają że Włodowice lokował Łokietek? A co to by zmieniło kto lokował - w tydzień wybudowano by wały, mury i bramy jak za Gierka podobno siano owies bo prędzej wschodził niż trawa?
Łokietek zmarł 2 marca a Kazimierza koronowano 25 kwietnia. W tamtych czasach to ci pozostali pretendenci do tronu dowiedzieli się o śmierci Łokietka pewnie już po koronacji Kazimierza!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 20:53 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
smar napisał(a):
Rybak napisał(a):
Jedno jest raczej pewne: Włodowice jeśli były lokowane przez Jana nie posiadały wałów, bram ani fos

Jeżeli były lokowane przez Łokietka również ich nie posiadały :mrgreen:

W 1327 roku były jeszcze wioską. "Oppidum" pojawia się dopiero w dokumencie z 1386 roku.
Czy to nie jest więc tak, że Włodowice nie były lokowane ani przez Jana (zmarł 1346, praw do korony polskiej zrzekł się w 1335) ani przez Łokietka (zm. 1333)?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 20:55 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
smar napisał(a):
To czemu wszystkie źródła (łącznie z internetem :wink: ) podają że Włodowice lokował Łokietek? A co to by zmieniło kto lokował - w tydzień wybudowano by wały, mury i bramy jak za Gierka podobno siano owies bo prędzej wschodził niż trawa?

Nie wszystkie, "najważniejsze" źródło internetowe podaje "Kiedy nastąpiła lokacja osady dokładnie nie wiadomo. Przypuszczalnie akcja ta miała miejsce w latach panowania Kazimierza Wielkiego lub, co mniej prawdopodobne, w okresie andegaweńskim."


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 21:08 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nie wiem jakie źródła (poza internetem) to podają, ale zwyczajnie wydaje mi się to nielogiczne. Łokietek w 1327 musiał się bronić. Przed Janem i jego pretensjami do tronu. Musiał też dbać o Mstów, bo nowe oppidium stanowiłoby przynajmniej konkurencję dla kanoników, a ci żyli z nim w zgodzie. Na początku rozważań wisi pytanie, gdzie są umocnienia. Byłyby potrzebne, gdyby Łokietek musiał się bronić. Dlaczego zatem nie ma po nich śladu? Najdrobniejszego. Dlatego szukam inaczej i znajduję czasową okupację Jana, bo taka miała miejsce nieopodal.
Odnośnie pytania dlaczego Jan rościł sobie pretensje nie do 1333, a do 1335 wyjaśniają postanowienia Zjazdu w Wyszehradzie.
Istnieje oczywiście możliwość, że umocnienia Włodowic były, a teraz nie ma po nich śladu. Ale to byłoby dość bolesne

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 21:56 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
OK! mea culpa - skrót myślowy zbyt daleko idący. Dyskutujemy z Rybakiem o uposażeniu klasztoru we Mstowie i tu wszystkie źródła podają że za Łokietka w 1327 nastąpiła zamiana Włodowic na Skarżyce
"W tym czasie Włodowice nie były miastem ani parafją. Prawdopodobnie miastem i parafją zostały w końcu XIVw. lub na początku XVw." (X. Wiśniewski)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 22:01 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tylko, że ja ostatnio ważę sobie Księdza lekce. Jak mam wybierać między Wiśniewskim a sław Miro to obstawiam Drugiego. Już się ostatnio na wycieczce zastanawialiśmy w czwórnasób skąd "Skubaniec" ma takie "wejścia" :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 22:47 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Tylko, że ja ostatnio ważę sobie Księdza lekce.


"Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek..." bywa dobrym, czasem najlepszym, a bywa że i jedynym zachowanym źródłem, bo dokumenty do których miał dostęp Ksiądz Wiśniewski uległy zniszczeniu. I jeśli chodzi o wygląd kościołów czy stan parafii to wierzę mu zdecydowanie, bo w części z nich po prostu sam był. Podobnie jeśli chodzi o aspekt historyczny kościołów, parafii i miejscowości w wieku XX, XIX i XVIII, im jednak dalej w las tym więcej błędów, nieścisłości, a czasem po prostu teorii Księdza.
Jeśli więc szukamy czegoś o wieku np. XIV to bardziej ufam Semkowiczowi czy Buczkowi niż X. Wiśniewskiemu. A najbardziej ufam rękopisom i Ulanowskiemu :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2020, 22:55 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Teraz by się przydał lajk, jak na fejsie :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 cze 2020, 08:08 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Chciałem tylko pokazać że nawet u X. zamiana włości nie była równoważna z lokacją (na co zwrócił nam uwagę sław Miro) . A o owej zamianie napisał na podstawie Liber Beneficjorum Długosza - wyraźnie podał źródło. Zgadzając się z ogólną myślą:
sław Miro napisał(a):
...Podobnie jeśli chodzi o aspekt historyczny kościołów, parafii i miejscowości w wieku XX, XIX i XVIII, im jednak dalej w las tym więcej błędów, nieścisłości, a czasem po prostu teorii Księdza...

bo informacje z tych stuleci najczęściej czerpał z ksiąg parafialnych które się zachowały a starsze ze wspomnianych wcześniej opracowań bądź... zasłyszanych wieści. Ale akurat w przypadku Włodowic chyba niczego szczególnego nie "zmyślił" więc darujmy sobie ten sąd nad nim :wink:

Rybak napisał(a):
Tylko, że ja ostatnio ważę sobie Księdza lekce.

A jakie są te Twoje lepsze źródła (no może poza sław Miro :mrgreen: )?

ps.
sław Miro napisał(a):
Jeśli więc szukamy czegoś o wieku np. XIV to bardziej ufam Semkowiczowi czy Buczkowi niż X. Wiśniewskiemu. A najbardziej ufam rękopisom i Ulanowskiemu :D

A masz jakieś rękopisy z XIVw?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2020, 08:39 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
smar napisał(a):
A masz jakieś rękopisy z XIVw?

Z XIV wieku nie, z 1414 już tak (dla Mazowsza), oczywiście mam w sensie "mam dostęp" :).
Z interesującego nas terenu od roku 1447.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2020, 14:56 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@sław Miro - czy w wykazach XV-wiecznych, albo wcześniejszych pojawia się "praepositus ecclesie"?
I w ogóle czy ktoś czytał, albo słyszał o kapelanie Wacławie we Włodowicach w 1385 roku? Natknąłem się na fragmencik książki, której nie mogę otworzyć :cry:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 cze 2020, 16:54 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Natknąłem się na fragmencik książki, której nie mogę otworzyć :cry:

Spróbuj zaklęcia "Alohomora" :wink: :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 cze 2020, 18:07 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bardzo śmieszne. "Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych" tom 7 Lwów 1938.
Ktoś kombinował tak jak my teraz.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 190 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 08:44


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL