Teraz jest 28 mar 2024, 09:47




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 cze 2020, 06:36 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
@Smar - chodzi mi nie tyle o powierzchnię jako taką a o bardzo niefortunny kształt. Znacznie wydłużone wały i "mało ustawne wnętrze" :P co przy braku naturalnych ograniczeń raczej dziwi.

Natomiast czy struktura naturalna czy antropogeniczna? Mając na uwadze lokalizację, typ podłoża i potencjalne procesy rzeźbotwórcze nie kojarzę tego typu tworów naturalnych.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 09:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak napisał(a):
Dałbyś radę zrzucić z lidara Grdyń ?

Chyba Smar w robocie nie da rady :wink: Wystarczy w takim powiększeniu :?:
Załącznik:
grdyń.jpg
grdyń.jpg [ 149.29 KiB | Przeglądane 3642 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 09:49 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
@Marianowski: a obliczyłbyś azymutalną współrzędną wschodu Słońca we Włodowicach w dniu przesilenia letniego?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 09:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Tak obliczę ale dopiero wieczorem bo zaraz kończę i jadę po towar.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 10:22 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@Marianowski. Dzięki wielkie. Idealnie wyszło.
@smar. Podoba mi się Twój tok myślenia.
Grdyń to etymologicznie albo wypukłość (grdyka) , albo pochodna słowa "gród"

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 13:55 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Michał napisał(a):
... z trzeciej lokalizacja w dolince otoczonej z 3 stron wyższymi skalistymi pagórkami nie jest najrozsądniejsza.

Po oglądnięciu wzajemnego usytuowania tych pagórków i "owalu" zacząłem kombinować czy patrząc z "owalu" nie wskazują one jakichś charakterystycznych kierunków. I tak ten na NEE ma azymut (w stosunku do S) ok. -122stopnie. Niestety Słońce 21 czerwca wschodzi na azymucie ok. -131,5 stopnia czyli w dniu przesilenia letniego jest już powyżej tego pagórka (wschodzi w miejscu pagórka w połowie maja i przełom lipiec/sierpień). Z kolei Grdyń ma skałkę wysuniętą na wschód, następnie obniżenie i skalny masyw na zachodzie. Wyszło mi że kulminacja Słońca w dniu równonocy jesiennej ma miejsce mniej-więcej w połowie tego obniżenia a punkt kulminacji (czyli godzina 12 w południe) w ciągu roku przemieszcza się prawie dokładnie między skałkami osiągając skrajne pozycje w połowie lutego wschodnią i na przełomie października/listopada zachodnią. Zachód Słońca w punkcie wyznaczonym przez trzecie wzniesienie ma miejsce około 20 kwietnia i 20 sierpnia. Jak widać nie są to zbyt charakterystyczne daty. A wszystko to zakładając hipotetycznie że był to jakiś krąg kultowy/obserwatorium/cmentarz - funkcje te prawie zawsze w takich przypadkach się przeplatały


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 14:55 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
20 sierpnia urodził się Bolesław Krzywousty, a 20 kwietnia - moja exteściowa.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 16:16 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Grdyń to etymologicznie albo wypukłość (grdyka) , albo pochodna słowa "gród"

Znacznie bardziej "grodowo" wygląda Wzgórze Bolesława Krzywoustego/Twojej exteściowej :mrgreen:
Załącznik:
3gorka.jpg
3gorka.jpg [ 34.35 KiB | Przeglądane 3586 razy ]

Tylko trochę małe...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 20:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Widzę że Panowie nie mogąc się doczekać na mnie poszli dalej z tematem sami :wink: ale skoro się słowo rzekło to proszę.
Co tam Włodowice,obliczyłem Wam dla Grdynia,będzie jeszcze precyzyjniej dla Waszych potrzeb :)
Grdyń N50*32'31,89"
E19*28'39,19"
Za wschód uznałem moment gdy 50% tarczy Słońca jest ponad horyzontem,wówczas osiąga wartość azymutalną -50*22',południk o takiej wartości dokładnie tnie tarczę na pół,jest tam wtedy godzina 4:32:11.
Odnosząc się do obserwacji Smara to słonko i przesilenia miały wymiar bardziej religijny,z jego ruchów niewiele wynikało dla gospodarki ludów żyjących w megalicie.W Ameryce Południowej starożytni astronomowie są przereklamowani głównie przez datę 2012 i ich kalendarz,ale prawdziwi kozaccy astronomowie żyli w pradawnej Europie i ich kalendarz opierał się na Księżycu,oczywiście i Słońce grało swą rolę,ale jak już wcześniej wspomniałem bardziej dla religii.
Najsławniejszy jest Stonehenge na podstawie którego wiadomo że twórcy o Księżycu wiedzieli wszystko to co my dzisiaj,miesiąc synodyczny,węzły wstępujące i zstępujące oraz nachylenie płaszczyzny orbity które pozwalało na określenie momentu zaćmień (Czarne Słońce,Czerwony Księżyc).Stworzyli kalendarz który pozwolił im doskonale funkcjonować gospodarczo(zasiewy,zbiory,pływy morskie co do godziny itp.),W całej Europie takich kalendarzy napotyka się wiele,od bardzo północnej Szkocji gdzie dziś oprócz mikrego mchu nic nie rośnie po dość dalekie południe.Stonehenge jest wyjątkowy,jakby stolica i skupisko wiedzy odzwierciedlające postęp wraz z rozwijającą sie wiedzą/nauką.To pewnie główny powód że do rozmiaru jaki dziś widzimy powstawał 1500 lat,również jego usytuowanie nie jest kardynalne ale NE–SW.
Wiedza ta nie zniknęła,zapewne była przekazywana i do dziś wykorzystywana.Żydzi dziś mają rok 5780,a zmiana na 81 nastąpi chyba we wrześniu,oczywiście chodzi o stary hebrajski kalendarz nadal stosowany w synagogach by wyznaczać daty świat itp.Arabowie podobnie,kalendarz mahometański i rok 1441-wszy,również katolikom nie jest obce słowo synod.Święta wielkanocne wyznacza cykl Księżyca,są zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni wiosennej lub trzeciej w roku.
Zwyczajnie tych bardzo starożytnych cwaniaków traktujemy nie grzecznie,a oni byli tacy jak my,tak samo inteligentni,ale mniej zaawansowani technologicznie.
Uff,znów mnie poniosło :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 20:25 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tak czy siak Słownik mówi o mogiłach i konkluduje, że chodzi o dawną osadę. Rozumiem, że chodzi Mu o kurhany i obok nich grodzisko. Ten, kto konstruował wpis zapewne nie tylko widział te dwa stanowiska, ale czerpał z ówcześnie panującej o nich opinii miejscowych. Informując jednakże cały świat o swojej "rewelacji" publikacją mógł przyczynić się do jej unicestwienia (poszukiwacze skarbów itp.). Słownik wydano końcem XIX wieku.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 21:06 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
@Marianowski: wstyd mi jak cholera bo za diabła nie rozumiem co Ty mi wyliczyłeś a sam z rachunków uznaję się niby za dobrego(????). Ale to już nieważne - wg. moich obliczeń skaliste wzgórza nie trafiają w jakieś kardynalne punkty typu równonoce czy przesilenia z dokładnością do zorientowania piramid egipskich tj. jednej minuty kątowej :wink: . Ale z drugiej strony nie wyklucza to jednak sytuacji że położenie Słońca na nieboskłonie w stosunku do tych skał nie wyznaczało w jakiś sposób np. momentu siewu (tak, wiem, 20 kwiecień to zbyt późno ale jak obserwowano moment zachodu Słońca w jakiejś odległości "na lewo" od 3-ciej skałki to mógł być akurat ten czas!). Pierwsze słyszę że Stonehenge były takim dokładnym obserwatorium że potrafiło wyliczać momenty zaćmień Słońca i Księżyca z nieomal współczesną dokładnością podobnie jak nie uważam by to nasze Włodowickie obserwatorium miało konkurować z Majami w opracowaniu bardziej precyzyjnego kalendarza :wink: Moja myśl to tylko hipoteza czy ten owal i towarzyszące mu wały (przy pewnej dozie dobrej woli i wyobraźni układające się w dodatkowe kręgi wokół tegoż owalu) nie były jednak jakimś rodzajem kręgu kultowego...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 21:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Moja myśl to tylko hipoteza czy ten owal i towarzyszące mu wały (przy pewnej dozie dobrej woli i wyobraźni układające się w dodatkowe kręgi wokół tegoż owalu) nie były jednak jakimś rodzajem kręgu kultowego...

Trudno to jakoś ogarnąć,może i było to miejsce kultu,amatorsko to żadnych hipotez nie da się doprowadzić dalej niż właśnie hipoteza :wink:
Smar,podałem współrzędne Grynia N i E a azymut dla wschodu podczas przesilenia to 50 stopni i 22 minuty,czyli tyle na wschód od punktu kardynalnego N
Teraz już chyba wiesz wszystko.aha,podałem jeszcze czas dla zjawiska.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 22:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
I tak ten na NEE ma azymut (w stosunku do S) ok. -122stopnie. Niestety Słońce 21 czerwca wschodzi na azymucie ok. -131,5 stopnia

Wcześniej mnie to umknęło.Wartości azymutalne to punkt kardynalny N 360 stopni lub zero,tak zbudowane są kompasy/busole i również tak podawane są wartości azymutalne ciał niebieskich :wink:
Jeszcze raz, dla przesilenia letniego wschodzące Słońce będzie miało wartości azymutalne 50 stopni i 22 minuty w okolicy Grdynia.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 23:34 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Marianowski napisał(a):
Wartości azymutalne to punkt kardynalny N 360 stopni lub zero,tak zbudowane są kompasy/busole i również tak podawane są wartości azymutalne ciał niebieskich :wink:
Jeszcze raz, dla przesilenia letniego wschodzące Słońce będzie miało wartości azymutalne 50 stopni i 22 minuty w okolicy Grdynia.


“Gdybym to ja tak potrafił... Są tacy, co potrafią, a są tacy, co nie potrafią. W tym cała rzecz”.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2020, 06:12 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
smar napisał(a):
I tak ten na NEE ma azymut (w stosunku do S) ok. -122stopnie. Niestety Słońce 21 czerwca wschodzi na azymucie ok. -131,5 stopnia

Wcześniej mnie to umknęło.Wartości azymutalne to punkt kardynalny N 360 stopni lub zero,tak zbudowane są kompasy/busole i również tak podawane są wartości azymutalne ciał niebieskich :wink:
Jeszcze raz, dla przesilenia letniego wschodzące Słońce będzie miało wartości azymutalne 50 stopni i 22 minuty w okolicy Grdynia.

180 - 50 = 130; Mnie wyszło 131,5 a o te 1,5 stopnia nie będę się spierał (zwłaszcza że teraz widzę że pomyliłem się o stopień i miało być 130,5 :oops: ).
W Almanachu Astronomicznym na rok 2020:
https://www.as.up.krakow.pl/ac/Almanach_2020.pdf
azymuty wschodu i zachodu Słońca i Księżyca są akurat podawane od południa


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:47


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL