Teraz jest 29 mar 2024, 12:49




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 lip 2020, 06:19 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
PostTen post został usunięty przez smar 01 lip 2020, 06:21.

Powod:

podwójny post


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2020, 07:43 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Jeszcze raz wszystko dokładnie przejrzałem i wyszło mi że się zgadzamy - ja wziąłem wschód Słońca z Almanachu w którym podano gdzie górna krawędź tarczy słonecznej się pojawia a Ty jakimś dobrym programem wyliczyłeś precyzyjnie moment i miejsce wschodu środka tarczy słonecznej. po uwzględnieniu powyższego zgadzamy się do ułamka stopnia. Dziękuję Ci za wyliczenia bo sprawdzają one moje szacunki. Niestety - jak napisałem wcześniej - kierunki wyznaczane przez skałki różnią się co najmniej o kilka stopni od tych mających wyjątkowe znaczenie :(


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2020, 08:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Smar,dzięki(bez sarkazmu :) )za przypomnienie mi że jest almanach.Poważnie na śmierć o nim zapomniałem bo aby amatorsko obserwować dziś właśnie wystarczy program Stellarium.Nawet poprowadzi montaż paralektyczny w celach astrofoto.Jest prosty łatwy i intuicyjny,wprowadzasz współrzędne geograficzne miejsca i wio.
Natomiast nie wiem dlaczego w almanachu S jest wartością zero,spytam hmm,może Janusza Wilanda dlaczego.Pewne jest jedno że gdybyś spytał jakiegokolwiek fana astronomii w jakim kierunku chciałby mieć widok mając jeden do wyboru to z pewnością bierze S.Każdy obiekt go przecinający właśnie wtedy góruje,czyli jest najwyżej więc warunki do obserwacji najbardziej dogodne.
Wracając do wartości azymutalnych to są one baaardzo chwilowe i dlatego mapy nieba czy atlasy są sporządzone według siatki równikowej,ale że wszechświat nie stoi w miejscu to atlasy wydawane są na tzw.epoki.Dziś nadal jest to siatka 2000,niebawem będzie obowiązywała 2050,w zasadzie jesteśmy jakby po środku,ale dla amatora te sekundy kąta nie mają większego znaczenia.
Dzięki Smar że czytasz uważnie te moje pierdoły :)
sław Miro napisał(a):
“Gdybym to ja tak potrafił... Są tacy, co potrafią, a są tacy, co nie potrafią. W tym cała rzecz”.

:) A skąd ten cytat :?:

ps.Jeszcze wracając do zdania "Niestety - jak napisałem wcześniej - kierunki wyznaczane przez skałki różnią się co najmniej o kilka stopni od tych mających wyjątkowe znaczenie :("
Zwróć uwagę że"obserwatoria celtyckie"były sytuowane NE–SW.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2020, 09:06 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
sław Miro napisał(a):
“Gdybym to ja tak potrafił... Są tacy, co potrafią, a są tacy, co nie potrafią. W tym cała rzecz”.

:) A skąd ten cytat :?:

Z Kubusia Puchatka :D


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2020, 09:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Z Kubusia Puchatka

:) Uleciało :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2020, 11:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Marianowski napisał(a):
Natomiast nie wiem dlaczego w almanachu S jest wartością zero,spytam hmm,może Janusza Wilanda dlaczego.Pewne jest jedno że gdybyś spytał jakiegokolwiek fana astronomii w jakim kierunku chciałby mieć widok mając jeden do wyboru to z pewnością bierze S.

"KaŜdy z nas obserwując niebo zauwaŜył, iŜ patrząc w kierunku
południowym widzimy duŜo więcej gwiazd w ciągu roku, niŜ w kierunku
północnym, gdzie widoczne są tylko te same okołobiegunowe konstelacje. Na
południu, co miesiąc mamy widoczne inne gwiazdy. Podczas swojej wędrówki po
nieboskłonie w ciągu doby kaŜda gwiazda osiąga swoje najwyŜsze połoŜenie na
niebie zwane kulminacją górną, mówimy wtedy gwiazda góruje, a takŜe
gwiazda ta osiąga swoje najniŜsze połoŜenie zwane kulminacją dolną, mówimy
wtedy gwiazda dołuje. Obydwie te kulminacje mają miejsce wtedy, kiedy gwiazda
przecina południk lokalny danego miejsca obserwacji.
W astronomii obserwacyjnej uŜywany jest takŜe system określania
azymutów, nazwijmy go „astronomiczny”, w którym azymut liczony jest od
kierunku południowego. W przeciwieństwie do „geograficznego”, gdzie azymuty
(liczone od kierunku N) były w przedziale 0°-360°, to w „astronomicznym”
azymuty przyjmują wartości od 0° do +180° licząc na zachód od południa
lokalnego i od 0° do -180° licząc na wschód od kierunku S. Jak widać wschodnia
część horyzontu ma azymuty ujemne, a zachodnia dodatnie, czyli odwrotnie jak
znaki w przypadku wyznaczania długości geograficznej.
W programie AstroJaWil uŜywam prawie wszędzie „astronomicznego”
systemu azymutów, ale na prośbę niektórych uŜytkowników, bardzo
przyzwyczajonych do tego „geograficznego”, wprowadziłem moŜliwość wyboru
systemu w funkcji HORYZONT, jednej z najczęściej uŜywanej funkcji programu. "


Zanim mailowo zadam pytanie Januszowi postanowiłem sam poszukać w necie odpowiedzi i trafiłem akurat na Jego PDF, jak widać obserwatorzy woleli wartości np,+10 czy -10 gdzie południk lokalny N-S w punkcie S miał wartość zero.Współczesne programy już się w to nie bawią bo w sumie to powoduje zamieszanie.
źródło pdf który pozwala bardzo przystępnie zrozumieć podstawy astronomii: https://www.astronomia.szczecin.pl/prel ... ii_ajw.pdf


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 08:13 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
smar napisał(a):
Po oglądnięciu wzajemnego usytuowania tych pagórków i "owalu" zacząłem kombinować czy patrząc z "owalu" nie wskazują one jakichś charakterystycznych kierunków. I tak ten na NEE ma azymut (w stosunku do S) ok. -122stopnie. Niestety Słońce 21 czerwca wschodzi na azymucie ok. -131,5 stopnia czyli w dniu przesilenia letniego jest już powyżej tego pagórka

Pomijając zaokrąglenia wynikające że faktu że była to "zgrubna przymiarka" popełniłem zasadniczy błąd polegający na nie uwzględnieniu rzeźby terenu. A przecież w Geoportalu można odczytać dokładne współrzędne topograficzne każdego punktu. I tak pagórek NEE znajduje się o 119m na północ i 275m na wschód od "centrum Owalu" (na marginesie daje to równe 300m w linii prostej - z pewnością przypadek ale fajny :mrgreen: ) Czyli jego azymut w stosunku do S wynosi 113,4 stopnia (66,6 stopnia licząc od północy). Ale jednocześnie znajduje się on 19m wyżej (drzewiej różnica ta mogła być jeszcze większa) niż centrum owalu co daje 3,8 stopnia. Czyli Słońce aby ukazać się powyżej tego pagórka musi już być kilka swoich średnic (średnica to ok. pół stopnia) powyżej horyzontu! Czyli ma wtedy azymut bardziej na południe... (@Marianowski - spróbował byś w ramach jakiegoś luzu go wyliczyć?) Może jednak są jakieś zależności we wzajemnym usytuowaniu Owalu i pagórków tylko szukając ich należy uwzględnić nie tylko kąty na płaszczyźnie ale i "w pionie" - wynikające z różnic wysokości :?:
I jeszcze jedna "militarna" refleksja dotycząca tych struktur - gdyby Owal miał być grodziskiem to wszelkie wały i okopy na zewnątrz zdecydowanie osłabiałyby jego obronność - służyłyby atakującym a utrudniały obronę broniącym. Czyli nie tylko miejsce (jak zauważył Michał) jest kiepskie z punktu widzenia obronności ale i "projekt" do kitu :wink: Za to chyba niewykluczony jest kultowy charakter założenia - w takich przypadkach często dojście do centralnego "kręgu" jest poprzedzone wcześniejszymi wałami... Jedno jest pewne - coś tam kiedyś było


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 09:18 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
W Irlandii na tzw "Wzgórzu Tara" znajdują się cmentarzyska w kształcie kręgów. Wszystkie otoczone fosą i wałem. Niektóre oplata kolejny wał o większej średnicy.

Czy ktoś widział w necie zdjęcie z motolotni, drona wykonane tak, by uchwycić w oddali Włodowice patrząc z zamku Bąkowiec?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 09:59 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Mam prośbę/pytanie do Admina: czy mieszkańcom Włodowic znane są te "okopy" w lesie a jeśli tak to co się o nich mówi?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 14:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Czyli jego azymut w stosunku do S wynosi 113,4 stopnia (66,6 stopnia licząc od północy). Ale jednocześnie znajduje się on 19m wyżej (drzewiej różnica ta mogła być jeszcze większa) niż centrum owalu co daje 3,8 stopnia. Czyli Słońce aby ukazać się powyżej tego pagórka musi już być kilka swoich średnic (średnica to ok. pół stopnia) powyżej horyzontu! Czyli ma wtedy azymut bardziej na południe... (@Marianowski - spróbował byś w ramach jakiegoś luzu go wyliczyć?)

Ok,ale zanim to zrobię to powiem krótko że zakręciliście mną jak"diabeł słońcem",Rybak dziękuje mnie za screen Grdynia a Ty stoisz w Owalu i gapisz się na inne wzgórze i próbujesz kolejne warianty.Normalnie beret się kręci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Załącznik:
geo..jpg
geo..jpg [ 123.23 KiB | Przeglądane 14640 razy ]

Załącznik:
mapa.jpg
mapa.jpg [ 158.98 KiB | Przeglądane 14640 razy ]

Skoro stoisz w środku Owala to masz tam współrzędne trochę inne ale w sumie niewiele zmieniają,lecz do obliczeń potrzebne.N 50*32'53,10" oraz E 19*28'51,43 a wszystko 362mnp.
Słońce pierwszego dnia lata wstaje tam na azymucie o wartości 50*22' o godz.4:32:12. a Ty chcesz się dowiedzieć jakie wartości azymutalne osiągnie będąc 3,8* nad horyzontem jeśli dobrze zrozumiałem?
Przeliczając 3,8 stopnia,po prostym przeliczeniu 0.8 daje 48 minut kątowych.
Gdy Słońce osiągnie wysokość 3*48' nad horyzontem to osiągnie azymut o wartości 56*35',a będzie to o godz.5:04:50.
ps.Wszystkie wartości dla środka tarczy,i wkurza mnie czemu na klawiaturach qwerty nie ma klawisza z symbolem stopnia,a może jest jakiś skrót?
Owal piszę z dużej bo trzeba jakoś ten twór nazywać :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 14:53 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@Marianowski. Dziś rano zastanawialiśmy się ze smarem, czy wzgórze zamkowe w Morsku i Góra Głowienna nie leżą na tym samym równoleżniku. Leżą. :P może nie idealnie, ale w równonoc słońce zachodzi i wschodzi na tych przeciwległych "punktach".

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 15:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
(na marginesie daje to równe 300m w linii prostej - z pewnością przypadek ale fajny ) Czyli jego azymut w stosunku do S wynosi 113,4 stopnia (66,6 stopnia licząc od północy)

Właśnie,jak już na siłę chcemy się doszukiwać jakichś znamion astronomicznych tego miejsca to faktycznie chrzanić te trzysta metrów,ale już te 66 stopni jest intrygujące.Celtowie i nie tylko oni lubili w takich kalendarzach/obserwatoriach zawrzeć jakichś element który byłby cechą rzeczywistą tego miejsca.
Ty akurat stanąłeś w środku Owalu,a ówcześni astronomowie mogli inaczej,właśnie tak aby ten kąt miał wartość 63 stopnie,tyle co moment górowania Słońca na szerokościach 50 stopni w pierwszy dzień lata, liczone właśnie od północy co miało równoważyć dobre i złe siły.Mogli też wspomagać się drewnianymi słupami,takie ruchome gnomony po których już po kilku latach nie było śladu,dlatego jednoznaczne stwierdzenie czy dane miejsce było czy nie wykorzystywane do takich celów jest kosmicznie trudne.
System metryczny to "nowość",ale miary kąta to chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć od kiedy ludzkość stosuje...

"Dziś rano zastanawialiśmy się ze smarem, czy wzgórze zamkowe w Morsku i Góra Głowienna nie leżą na tym samym równoleżniku. Leżą. :P może nie idealnie, ale w równonoc słońce zachodzi i wschodzi na tych przeciwległych "punktach"."

Rybaku i o czym to świadczy,Jasna Góra i elektrownia w Czewie też :wink: :mrgreen: Po drodze jest jeszcze kościół św Zygmunta a równoleżnikiem są Al,N.M.P. Miejsc takich bez liku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 17:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Dziękuję Marianowski - dokładnie o to co wyliczyłeś mi chodziło; niestety ciągle "nie trafiam" - zawsze "wychodzi" na lewo od Skałki :cry:
Odnośnie Morska i Góry Głowiennej - pierwsze co stwierdziłem to że jest to oczywiście przypadek (bo nikt Góry nie usypywał ani skały na której Bąkowiec stoi nie lepił) ale zbieżność jest idealna. Dlatego jeśli na Głowiennej rzeczywiście było jakieś starożytne miejsce kultu to kulminacja Bąkowca z niego widziana była idealnym reperem równonocy! (Na marginesie - Jasna Góra i komin elektrociepłowni to nie przypadek - komin wszak stoi na przedłużeniu Alei a Aleje wytyczono ze wschodu na zachód tak by łączyły kościół św. Zygmunta i Jasną Górę. A tu już bym się doszukiwał pewnych analogii! Zwróć uwagę, że Jasna Góra stoi na wybitnej kulminacji ale kościół św. Zygmunta również! Zarówno Krakowska jak Warszawska w stosunku do kościoła opadają.Kościół ten stoi bowiem na końcu grzbietu zaczynającego się u stóp Jasnej Góry który za kościołem opada ku Warcie; grzbietu leżącego dokładnie w linii W-E! Nie jest to takie oczywiste na pierwszy rzut oka bo zabudowa miasta zaciera perspektywę :wink: )


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 20:07 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
To w/w kontekście jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi. Jeśli stoimy na zamku w Morsku i 22 września patrzymy na Górę Głowienną (już wiem, że ją widać, bo znalazłem zdjęcia), to słońce zajdzie za nią. A gdzie się schowa 23 grudnia? Czy aby nie za Grdyniem?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lip 2020, 20:58 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
To w/w kontekście jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi. Jeśli stoimy na zamku w Morsku i 22 września patrzymy na Górę Głowienną (już wiem, że ją widać, bo znalazłem zdjęcia), to słońce zajdzie za nią. A gdzie się schowa 23 grudnia? Czy aby nie za Grdyniem?

Nawet jeśli to też byłby przypadek bo Grdynia też nikt sztucznie nie stworzył. Spróbuję to jutro wyliczyć


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 12:49


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL