Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


foto/miejsca - z aparatem w podmokłych lasach poniżej jurajskiej kuesty - 1.03.2018

Przełom lutego i marca w ostatnich lata często już powiew wiosny przynosiły, bywało iż w 2 połowie lutego żmije były już aktywne, a teraz od kilku dni mrozy po kilkanaście stopni. Podczas ostatnich dwóch spacerów z psem (ok.15km trasa pod kuestą w okolice stawów koło Jaworznika i powrót przez Białą Górę/Rzędkowickie Gaje) wychodziłem na "znajomego" lisa, ale bez lustrzanki szansa na zdjęcia z szarpiącym się na smyczy psem zerowa. Dziś koło południa niebo przetarło się, mróz na słońcu mocno zelżał i bez czworonoga powędrowałem do lasu w Dolinie Górnej Warty. Oczywiście lisa nie było, znaczy spotkałem go wracając na zboczach Głowiennej Góry ale był za gęstymi krzakami, więc przez Budziska lasami wzdłuż strumyków w kierunku Parkoszowickiego Potoku.
Wyszła ok. 6km pętla i bardzo przyjemny spacer na przełaj po zimowym lesie. W zacienionych obniżeniach mróz dokuczliwy, lecz na śródleśnych polankach, czy w świetlistych olsach czuć że słońce coraz wyżej i mocniej świeci :)
Włodowice

Łagodne w tym miejscu zejście z jurajskiej kuesty.
Na Budziskach kilka płochliwych saren, w zaroślach zerwały się spłoszone dwa dziki, nową zwyżkę myśliwi postawili przy kilku potężnych sosnach samotnie na piaszczystym garbie pośród podmokłej łąki rosnących.

Przyroda okolic Włodowic

Od kilku dni srogie mrozy, a odwadniające kuestę małe strugi leniwie płynące ku Warcie nie zamarzły. Zresztą w kilku innych miejscach leśne mokradełka/torfowiska (nie typowe bagna/oparzeliska bo to wiadoma sprawa) też nie scalone na kamień i trzeba uważać chodząc. Niby nawet mokrą wiosną tam zazwyczaj wody/błota tylko po kolana, ale raz że przy takiej temp. wracać parę km w przemoczonych butach i spodniach to tak średnio przyjemnie, dwa jak ktoś nie zna terenu może skończyć się nieco gorzej. W części bliżej Mrzygłodu wydobywano po lasach torf, a bliżej G. Włodowskiej glinę (batoński ił dokładniej) i wyrobiska choć bardzo małe bywają głębokie.

Przyroda okolic Włodowic

Na jednej z śródleśnych łąk po raz pierwszy w tym roku spotykam żurawie. Co prawda słychać je było już od kilkunastu dni, ale zobaczyłem dopiero dziś.

Przyroda okolic Włodowic

To dość płochliwe ptaki i przy chrzęszczącym pod nogami śniegu/lodzie podejść bliżej rady nie dałem.

Przyroda okolic Włodowic

Za to pasąca się obok sarna mimo donośnego klangoru uciekających żurawi, z typowym dla gatunku zaciekawieniem sprawdzała kogo licho za kępę tarniny przyniosło. Zadanie miała utrudnione bo w bezruchu stałem pod wiatr za plecami mając plątaninę zarośli.

Przyroda okolic Włodowic

j.w.

Przyroda okolic Włodowic

Trzymając niewielki dystans zwierzak zatoczył łuk i spokojnie powędrował na drugą część łąki.

Przyroda okolic Włodowic

Zamarznięte małe rozlewiska na śródleśnych łąkach, dość dziwne wysoko nad wciętym w iły korytem potoku, aż sprawdziłem czy przypadkiem bobry się nie zadomowiły. Zimą czy jesienią chodzi się tu bardzo przyjemnie, wiosną wysokie gumowce, grube spodnie/bluza, kapelusz i moskitiera wskazana:

Przyroda okolic Włodowic

Tak wygląda to miejsce początkiem maja - zielsko ma 30 i więcej cm wysokości, człowiek zapada się na kolejne 30zm w rzadkim błocie...
foto z początku maja 2010r.

Przyroda okolic Włodowic

... a każdy ruch skutkuje poderwaniem się ogromnych rojów owadów tam żyjących.
foto z początku maja 2010r.

Przyroda okolic Włodowic

Ale i tak bardzo tam lubię chodzić ;)
foto z początku maja 2010r.

Przyroda okolic Włodowic

W drodze powrotnej jeszcze dzicza rodzinka ryjąca na kueście.

Przyroda okolic Włodowic

Bardzo szybko locha gniewnie sapnęła i młodziaki karnie czmychnęły w kserotermiczne zarośla tarniny, głodu i dzikiej róży porastające wychodnie wapieni piaszczystych dolnego keloweju.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl