Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - foto - początek maja nad Górną Pilicą (8 i 10.V)

Dwa wyjazdy z kajakami początkiem maja idealnie w czasie gwałtownej zmiany pogody - 8 jeszcze zimno znaczy 6-8stC, 10 już w zacisznych nasłonecznionych miejscach 20 stopni więcej...

Fotki wymieszane z Sony TX30 i FUJI XF10

Zapraszamy na KajakiemPoPilicy.pl - spływy Pilicą, Krztynią, Liswartą, Wartą itd.


8.10.2021r. - przed startem polało krótko a konkretnie (dobrze że jest wiata na ul. Senatorskiej), później już coraz więcej słońca.

KajakiemPoPilicy.pl

Pilica między Szczekocinami a Przyłękiem

KajakiemPoPilicy.pl

Bobry grasują na całego.

KajakiemPoPilicy.pl

Na skraju mokradeł zrywa się i szybko odlatuje za drzewa bocian czarny.

KajakiemPoPilicy.pl

Na skraju szutrowej drogi w zacisznym nasłonecznionym miejscu wygrzewa się żmija zygzakowata.

KajakiemPoPilicy.pl

Ostatnia prosta przed metą przy spalonym młynie w Łąkietce.

KajakiemPoPilicy.pl

Pierwsza załoga już prawie u celu...

10.05.2021r. - ponownie Górna Pilica, acz nie tylko...
Kajakarze wybrali się jedynkami na długą 23km trasę : start na Żebrówce w Bonowicach, potem 5km Krztynią i dalej już Pilicą przez Przyłęk do Łysakowa. Pogoda dopisała perfekcyjnie, dziś pierwszy w tym roku dzień z iście letnimi temperaturami, poziom wody wraca do normy i co fajne jest ona jak na Pilicą klarowna :)

KajakiemPoPilicy.pl

Start na Żebrówce.

KajakiemPoPilicy.pl

Górna Pilica, kawałeczek w dół rzeki od Foltyn wspaniałe potężne dęby na brzegu, zarys starej młynówki i dobrze zachowane pozycje ziemne z czasów IIWŚ

KajakiemPoPilicy.pl

Wypalona w środku potężna stara sosna

KajakiemPoPilicy.pl

Jeden z dębów i głęboka młynówka

KajakiemPoPilicy.pl

Niski suchy garb między mokradłami a rowem/młynówką zaraz przy korycie Pilicy zryty pozycjami ziemnymi "Stellung a2" ciągnącymi się lewym brzegiem rzeki od okolic Szczekocin po Sulejów. W wielu miejscach poszczególne linie okopów i stanowiska bojowe, ziemianki głębokie doskonale zachowane. Zazwyczaj wiją się równolegle do meandrującej rzeki na wyższych suchych brzegach. Dostępu do nich broniła nie tylko sama Pilica ale także mokradła i bagienka zajmujące spore połacie doliny. To podobnie jak w przypadku jurajskich średniowiecznych Orlich Gniazd i "Stellung b1" doskonałe wykorzystanie warunków naturalnych i topografii terenu. Warto mieć na uwadze iż w średniowieczu brody na traktach handlowych były tylko w Łanach (dawny Żarnowiec), Przedborzu i Sulejowie. Znaczy były jakieś mniejsze przeprawy i dłubanki, lecz o znaczeniu lokalnym.

KajakiemPoPilicy.pl

Meandry Górnej Pilicy

KajakiemPoPilicy.pl

Skromny i piękny położony na prawym wyższym brzegu Pilicy XVIIIw. kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Przyłęku (Szlacheckim)

KajakiemPoPilicy.pl

Koniec na uregulowanym odcinku w Łysakowie.
Uczestnicy zeszli z wody spaleni słońcem i zadowoleni ze spływu :)

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl