Grzęda Mirowska, 1,5km wał skalny rozczłonkowany licznymi erozyjnymi zakolami rozciągający się między ruinami zamku Mirów ulokowanego na zachodnim jej krańcu, a odbudowanym zamkiem Bobolice na skraju wschodnim. Jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych fragmentów północnej części Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Obszar objęty Parkiem Krajobrazowym Orlich Gniazd i Natura 2000 -
Ostoja Kroczycka to nie tylko bogactwo środowiska abiotycznego z wyniosłymi ostańcami i jaskiniami, świata przyrody ożywionej z licznymi zaroślami i murawami kserotermicznymi i murawami naskalnymi, ale również namacalne dowody historii tego terenu.
Niestety Grzędy dotyka palący problem całej Wyżyny K-Cz jakim jest postępująca sukcesja roślinna pochłaniająca tak jeszcze kilkadziesiąt lat temu charakterystyczny krajobraz kulturowy z otwartymi przestrzeniami i wapiennymi skałami dominującymi w krajobrazie. By temu przeciwdziałać co pewien czas mechanicznie usuwane są krzewy i drzewa, oraz w coraz większej części miejsc (okolice Olsztyna, Podlesic, Rzędkowic) wprowadzany jest wypas owiec i kóz. Poprzednio wycinka na mniejszą jednak skalę była prowadzona
wiosną 2006r. i w ciągu tych 10-ciu lat masywy ponownie zarosły do tego stopnia że wędrując biegnącym grzbietem Szlakiem Orlich Gniazd na widoki raczej liczyć nie można było...
Poniżej kilkanaście zdjęć wykonanych dziś w południe, niestety pogoda nie dopisała i pod koniec zaczynał padać deszcz, oczywiście dopiero jak wszystkie ścięte zostaną uprzątnięte w pełni będzie można docenić ogrom pracy i zmiany w krajobrazie. Koniecznie trzeba będzie wybrać się z aparatem jak spadnie więcej śniegu i w maju.
Jedno z moich ulubionych zdjęć Grzędy z 2010r. większe zdjęcie -
tutaj (1600px)
Grzęda jesienią 2014r.
Na początek zamek Mirów.
Wycinka na Grzędzie Mirowskiej - 2015r.
Wycinka na Grzędzie Mirowskiej - 2015r.
Wycinka na Grzędzie Mirowskiej - 2015r.
Praktycznie przy samym szlaku w masywie Trzech Sióstr jest niewielki awen ze zniszczoną szatą naciekową i bardzo śliskim podejściem do otworu - warto go zabezpieczyć gdyż o wypadek nietrudno a ludzi tam chadza wielu.
Wycinka na Grzędzie Mirowskiej - 2015r.
Masyw z Turnią Kukuczki, dzięki wycince ponownie byłem w kilku miejscach od których by przez ostatnie lata dotrzeć trzeba się było przez gęste krzaczory przedzierać.
Grzęda Mirowska i zamek Mirów.
Zakole z Krótką Grzędą i Mniszkiem
Odsłonięte szczytowe partie skał między Skrzypcami a Skałą z Grotą. Biegnie tu w dół do Jaskini Stajnia stroma ścieżka, którą nie raz biegało się w górę by założyć stanowisko nad Niemiecką Drabiną. Teraz było tak ślisko że nie odważyłem się zejść.
Grzęda Mirowska widziana ze skalnej półki nad Klawiaturą
Wycinka na Grzędzie Mirowskiej - 2015r.
Wycinka na Grzędzie Mirowskiej - 2015r.
Wycinka na Grzędzie Mirowskiej - 2015r.
Skrzypce z otworami wejściowymi Jaskini Suchej i Skała z Grotą wewnątrz której jest Jaskinia Stajnia (cenne stanowisko archeologiczne).
Ścieżka u północnego podnóża Grzędy którą od kilku lat zazwyczaj wycieczki prowadzam, po obecnej wycince będzie można też w końcu górą chodzić.
Można ponownie bez problemów dojść do mojego ulubionego miejsca :)
Bezmózgowcy zamek pobazgrali...
Mirów.
Powrót do spisu wycieczek »»»