Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


miejsca - Krótki spacer na skraju Przewodziszowic - 29.11.2015

Tydzień temu udostępniono dla turystów odwiedzających jurajską Gminę Żarki nową atrakcję jaką jest krótki Szlak Rajce wytyczony przez masyw skalny nad Przewodziszowicami. Informacja o wydarzeniu pojawiła się m.in. na Forum Jurajskim gdzie wkrótce zamieszczono zdjęcia z masywu Rajce "ozdobionego" infrastrukturą turystyczną, a czy wykonanie zostało pozytywnie ocenione? wystarczy zerknąć do zalinkowanego tematu. Dziś przed południem piękne lekko zimowe warunki z ostrym słońcem, ale zanim się wybraliśmy słoneczko za chmurami się skryło i szarobura aura nastała...


Przewodziszowice

Samochód zostawiliśmy na skraju wsi i najpierw piaszczystą dolinką w pobliżu reliktu przeniesionego cmentarza wojennego z WW doszliśmy do linii WN pod którą pokonujemy górkę by wyjść na asfaltowej alejce do ruin strażnicy obronnej.

Przewodziszowice

Koło wiaty pod ruinami zamku wchodzimy na terenowy odcinek Szlaku Rajce.
Pierwsza tablica na zachęcającą nie wygląda nie tylko ze względu na treść ale i żarówiasto zielone słupki.

Przewodziszowice

W stronę kolejnej tablicy - na plus i to duży, że faktycznie wycięto sporo zielska i uprzątnięto ścieżkę, którą jeszcze wiosną nie dało się tak łatwo przejść.

Przewodziszowice

Kolejna tablica i bardzo nieelegancko umieszczone/zamontowane tabliczki ze strzałkami.

Przewodziszowice

"Barierki" nad Studnią w Przewodziszowicach, sama studnia zakratowana, obmurowano jej obrzeże, na szczycie ławeczka. Oglądając zdjęcia zamieszczone na FJ wiedziałem że należy nastawić się na niezbyt solidne wykonanie - rzeczywistość była dużo gorsza. Nie dość że "barierki" wykonano z nieheblowanych zamontowanych niestarannie kantówek, to w mojej ocenie stanowią spore zagrożenie, gdyż słabo zakotwiczone do podłoża całe się chwieją i marnie zabezpieczają przed upadkiem z miejscami sporej wysokości. No i najważniejsze - kto wpadł na idiotyczny pomysł i co nim kierowało, by elementy drewniane pomalować na tak jaskrawy kolor? gdzie tu ochrona i kształtowanie krajobrazu?

Przewodziszowice

jw.

Przewodziszowice

Stare porośnięte mchem znakowanie Szlaku Warowni Jurajskich.
Na najwyższej skałce Rajców również żarówiasta i chwiejna barierka + "schodki" tzn zapaprane cementem podłoże skalne :( Samo zejście częściowo po własnych śladach, jeżeli ktoś nie wchodzi na szlak od wsi, gdzie tablicę z jego przebiegiem zamontowano, to za bardzo nie wie gdzie pójść.

Przewodziszowice

Sople na północnych ścianach ostańca skalnego którego szczyt wieńczą ruiny średniowiecznej strażnicy obronnej.

Przewodziszowice

Córka przechodzi szczeliną wewnątrz masywu i czeka ją jeszcze zejście już na południowej ścianie skały.

Przewodziszowice

U podstawy ruin.

Przewodziszowice

Ostaniec przy brzozie.

Przewodziszowice

Tablica umieszczona na początku szlaku.

Żarki

Odnowiony budynek młyna w Żarkach, obecnie Muzeum Dawnych Rzemiosł "STARY MŁYN"

W ramach podsumowania, z jednej strony plus że lokalne społeczności zaczynają się angażować w rozwój turystyki i dbają o otoczenie miejscowości, ale priorytetem na Jurze winna być ochrona przyrody i krajobrazu. Natomiast w tym przypadku:
- wybrano dziwny sposób oznakowania przebiegu szlaku, strzałki są olbrzymie i bezmyślnie przykręcone wkrętami do żywych drzew,
- barierki są bardzo niestabilne i niestarannie wykonane,
- kolor barierek razi i nijak ma się do ochrony krajobrazu,
- obmurowanie studni i "schodki" wykonane bardzo niestarannie i uważam je za niepotrzebną ingerencję w środowisko.
Jeżeli inicjatorom i wykonawcom autentycznie zależy na otoczeniu to wystarczy w/w rzeczy poprawić...



Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl