Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - foto - włodowickie kruki... - 16-17.03.2021r.

Wczorajsze późne popołudnie i dzisiejszy poranek mimo pięknej pogody nie należały do przyjemnych.
Efektem spaceru było znalezienie na jurajskiej kueście w Gminie Włodowice 11 martwych lub dogorywających kruków i myszołowa. Myszołowy objęte są ścisłą ochroną gatunkową, kruki ochroną częściową, a obecnie mają okres lęgowy.
Żaden nie nosił widocznych obrażeń zewnętrznych, padły lub zatruły się ptaki padlinożerne i/lub drapieżne żerujące często wspólnie i poszukujące pożywienia na tym samym terenie. Żyjącym w pobliżu roślino/owadożerne nic nie było...

Stosowne zgłoszenie z dokumentacją fotograficzną (20 zdjęć) wysłałem do:
Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu
Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach
Gminy Włodowice
Nadleśnictwa Siewierz, Lasy Państwowe
Powiatu Zawierciańskiego
Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
16.03.2021 - skłon kuesty na przedłużeniu ul. Myszkowskiej we Włodowicachj.w.Sójka w pobliżu źródła nieopodal dawnego, obecnie zrekultywowanego, wysypiska śmieci.
Podobnie jak kruka z poniższego zdjęcia, mimo dość dokładnych poszukiwań, nie znalazłem ich kolejnego dnia rano. Może przeżyły, może lisy mieszkające w pobliżu skorzystały...16.03.2021 - skraj lasu, mokradeł i kuesty między źródłem a Budziskami.W pobliżu tej ambony i nęciska znalazłem sójkę i kruka z powyższych zdjęć, a dzień później padłego myszołowa.Bardzo przykry widok na skłonie kuesty, w promieniu 20-25m leżało 11 martwych lub dogorywających kruków...17.03.2021 - kruk zwyczajny (Corvus corax)17.03.2021 - kruk zwyczajny (Corvus corax), kuest w okolicy Włodowicj.w.j.w.Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) znaleziony w pobliżu ambony myśliwskiej.Obok niego sporo strzępków jakiegoś mięsa. Później, po zabraniu przez policję, resztki mięsa zakopałem/zasypałem grubo ziemią.
Schodziłem w pobliżu, oraz nieodległych miejscach gdzie kruki się grupowały i gromadnie szukały pożywienia kilkanaście kilometrów po łąkach, lasach, zaroślach wierzbowych i trzcinowiskach. Żadnej padliny, lub czegoś podrzuconego nie znalazłem.Obok jednego z padłych na kueście kruków "wypluwka" ze bardzo podobnym świeżym mięsem.

Na zgłoszenie wysłane mailowo około godz. 18, bardzo szybko zareagowała Policja, jednak o godz. 20 po ciemku nie było sensu jechać w teren. "Wizja lokalna" z wykonaniem dokumentacji fotograficznej, opisowej, koordynatami GPS, spisaniem zeznań, zabraniem ptaków do badania odbyła się 17.03 późnym popołudniem.
Poza Policją otrzymałem odpowiedź od Nadleśnictwa Siewierz, Starostwa Powiatowego w Zawierciu (przekazali zgłoszenie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii), Małopolskiego Biura OTOP, oraz rozmawiałem tel. ze znajomym pracownikiem ZPKWŚ. Do dnia zamieszczenia wpisu tzn 24.03, ze strony Gminy Włodowice i RDOŚ cisza ...Skan powiadomienia z Komendy Powiatowej, szczerze jestem zdziwiony jak szybko i profesjonalnie Policja zareagowała.
To jaki będzie efekt postępowania to już zupełnie inny temat, ale kto wie gdyż podczas wizji w terenie jeden z policjantów podpytywał o to czy chodząc po lesie nie widziałem wnyków. Później rozmawiałem jeszcze z myśliwym należącym do koła łowieckiego działającego na tym terenie i sporo nieciekawych rzeczy przyszło się dowiedzieć :(Odpowiedź Nadleśnictwa SiewierzSkan art. na lokalnym portalu Zawiercianskie.pl

Info zamieściłem też na Facebooku, na moim prywatnym profilu, na grupach Polska i przyroda, Podróże po Jurze, I Love Jura Krakowsko-Częstochowska

Zdarzenie bardzo nieprzyjemne (w innym miejscu znalazłem jeszcze jednego padłego kruka), z populacji liczącej blisko 20 osobników ostały się 4 w tym szczęśliwie jedna gniazdująca obecnie para.


Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl