Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - foto - włodowickie kruki... - 16-17.03.2021r.

Wczorajsze późne popołudnie i dzisiejszy poranek mimo pięknej pogody nie należały do przyjemnych.
Efektem spaceru było znalezienie na jurajskiej kueście w Gminie Włodowice 11 martwych lub dogorywających kruków i myszołowa. Myszołowy objęte są ścisłą ochroną gatunkową, kruki ochroną częściową, a obecnie mają okres lęgowy.
Żaden nie nosił widocznych obrażeń zewnętrznych, padły lub zatruły się ptaki padlinożerne i/lub drapieżne żerujące często wspólnie i poszukujące pożywienia na tym samym terenie. Żyjącym w pobliżu roślino/owadożerne nic nie było...

Stosowne zgłoszenie z dokumentacją fotograficzną (20 zdjęć) wysłałem do:
Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu
Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach
Gminy Włodowice
Nadleśnictwa Siewierz, Lasy Państwowe
Powiatu Zawierciańskiego
Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
16.03.2021 - skłon kuesty na przedłużeniu ul. Myszkowskiej we Włodowicachj.w.Sójka w pobliżu źródła nieopodal dawnego, obecnie zrekultywowanego, wysypiska śmieci.
Podobnie jak kruka z poniższego zdjęcia, mimo dość dokładnych poszukiwań, nie znalazłem ich kolejnego dnia rano. Może przeżyły, może lisy mieszkające w pobliżu skorzystały...16.03.2021 - skraj lasu, mokradeł i kuesty między źródłem a Budziskami.W pobliżu tej ambony i nęciska znalazłem sójkę i kruka z powyższych zdjęć, a dzień później padłego myszołowa.Bardzo przykry widok na skłonie kuesty, w promieniu 20-25m leżało 11 martwych lub dogorywających kruków...17.03.2021 - kruk zwyczajny (Corvus corax)17.03.2021 - kruk zwyczajny (Corvus corax), kuest w okolicy Włodowicj.w.j.w.Myszołów zwyczajny (Buteo buteo) znaleziony w pobliżu ambony myśliwskiej.Obok niego sporo strzępków jakiegoś mięsa. Później, po zabraniu przez policję, resztki mięsa zakopałem/zasypałem grubo ziemią.
Schodziłem w pobliżu, oraz nieodległych miejscach gdzie kruki się grupowały i gromadnie szukały pożywienia kilkanaście kilometrów po łąkach, lasach, zaroślach wierzbowych i trzcinowiskach. Żadnej padliny, lub czegoś podrzuconego nie znalazłem.Obok jednego z padłych na kueście kruków "wypluwka" ze bardzo podobnym świeżym mięsem.

Na zgłoszenie wysłane mailowo około godz. 18, bardzo szybko zareagowała Policja, jednak o godz. 20 po ciemku nie było sensu jechać w teren. "Wizja lokalna" z wykonaniem dokumentacji fotograficznej, opisowej, koordynatami GPS, spisaniem zeznań, zabraniem ptaków do badania odbyła się 17.03 późnym popołudniem.
Poza Policją otrzymałem odpowiedź od Nadleśnictwa Siewierz, Starostwa Powiatowego w Zawierciu (przekazali zgłoszenie Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii), Małopolskiego Biura OTOP, oraz rozmawiałem tel. ze znajomym pracownikiem ZPKWŚ. Do dnia zamieszczenia wpisu tzn 24.03, ze strony Gminy Włodowice i RDOŚ cisza ...Skan powiadomienia z Komendy Powiatowej, szczerze jestem zdziwiony jak szybko i profesjonalnie Policja zareagowała.
To jaki będzie efekt postępowania to już zupełnie inny temat, ale kto wie gdyż podczas wizji w terenie jeden z policjantów podpytywał o to czy chodząc po lesie nie widziałem wnyków. Później rozmawiałem jeszcze z myśliwym należącym do koła łowieckiego działającego na tym terenie i sporo nieciekawych rzeczy przyszło się dowiedzieć :(Odpowiedź Nadleśnictwa SiewierzSkan art. na lokalnym portalu Zawiercianskie.plOdpowiedź Urzędu Gminy Włodowice przysłana mailem 20.04.2021r. dla przypomnienia zgłoszenie wysłałem 16.03


Info zamieściłem też na Facebooku, na moim prywatnym profilu, na grupach Polska i przyroda, Podróże po Jurze, I Love Jura Krakowsko-Częstochowska

Zdarzenie bardzo nieprzyjemne (w innym miejscu znalazłem jeszcze jednego padłego kruka), z populacji liczącej blisko 20 osobników ostały się 4 w tym szczęśliwie jedna gniazdująca obecnie para.


Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl