Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - Luty 2022r. na kueście i w lasach Doliny Górnej Warty

Zbieranina fotek z leśnych spacerów między Włodowicami, Rudnikami, Mrzygłodeam a Górą Włodowską.

Fotki z Samsung GX10 i innych pstrykadeł.
Góra Włodowska

Co prawda z ostatnich dni stycznia, ale parę dni w tą czy tą...
Było się nie lenić i jednak zabrać lustro to były by fajne fotki walczących lisów na jurajskiej kueście... Poniżej uciekający pokonany w szybkiej choć głośnej potyczce, odległość jakieś 8-8,5m edycja: tak dla porównania zdjęcie wykonane lustrzanką z +/- 2 razy większego dystansu sprzed lat wielu bo 10 wykonane w sąsiedztwie dzisiejszego.

...

14.02 - jelenie masowe wycinki przepłoszyły, ale populacja dalej silna, no i w pobliżu ponownie widziałem łosia :)

...

Żuraw w pobliżu Mrzygłodu.

...

Kruki ponad kuestą

...

Ostatnie kilka wyjść w lasy Doliny Górnej Warty niezbyt optymistycznie nastraja. Oddziały LP pocięte mocno, ogromne ilości wiatrołomów z lipca, oraz ostatnich wichur + pełno drobnych gałązek bardzo utrudniają ciche chodzenie.
Zwierzaki rozproszyły się w dalszych częściach lasów gdzie wycinki i myśliwi nie uprzykrzają tak żywota. Saren sporo, jeleni też, lisy łatwiej na kueście spotkać niż w lasach. Natomiast co smuci, bardzo smuci - obecnie między Włodowicami a Mrzygłodem/Światowitem łatwiej łosia spotkać niż dzika. Dosłownie, łosie ostatnio widuję za każdym wyjściem, a dziki całe dwa + świeżo obgryziony szkielet jednego zdechlaka. Cóż dobro tuczarni i walka z ASF wyeliminowała je prawie całkowicie, albo mam wybitnego pecha. W to drugie powątpiewam...
Łosi na obszarze ok. 15km k.w. widuję 5 sztuk w tym klępa z dwoma łoszakami - dokumentacyjnie, gdyż rozsądnie trzymają się terenu gdzie "czysty kadr" nie trafia się prawie wcale. Dodatkowo dziś było ciemno, padał śnieg z deszczem a mój aparat tylko w niskich czułościach w miarę pracuje i do tego up... się knefel od stabilizacji :(

...

Niestety bez słońca - żurawie poniżej kuesty w Górze Włodowskiej.

...

Jelenie przed południem poniżej jurajskiej kuesty. Spłoszone nie przeze mnie, a pilarzy tnących las przy Budziskach...

...

j.w.

...

j.w.

...

W nocy 17/18 wiało aż zwiało krzyż z wieży kościoła pw. św. Bartłomieja we Włodowicach

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl