Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - spacer - okolice Bystrzanowic, Sierakowa i Lgoty Błotnej - 1.03.2023r.

Słońce, słońce to w teren, ale nieco dalej i mniej jurajsko...

Foto z Samsung GX10 i Xcover4s przepuszczone przez SilkyPixLeśny dukt biegnący na zachód od Gajówki Ostrów przez mały pagórek buczyną porośnięty w stronę Lisiej Góry.
Poranek słoneczny lecz mroźny i dopiero jak wychodziłem z lasu zrobiło się ciepło.Krzyż baonu Skała w lasach koło Sierakowa (Kacze Błota, okolice Janowa/Julianki, dolina Kozyrki, północny skraj Progu Lelowskiego)j.w.
Przyznam się bez bicia że byłem po raz pierwszy, choć dawno dawno temu próbowałem tam dostać się rowerem i nie trafiłem. Na usprawiedliwienie ze po solidnych deszczach, miałem ze sobą tylko topograficzną 50-tkę na której akurat krzyża nie zaznaczono i jechałem tak bardziej na pamięć że +/- w okolicy ma być. Na mapach Compassu jest, lecz gdyby nie flaga to trafić było by trudno.

Wygwizdów

Mogiła Romów (pod linkiem opisy wcześniejszego i kolejnego krzyża), ciekawostką może być fakt iż przez długi czas była na części map oznaczona w innym miejscu.

Wygwizdów

Krzyż na miejscu dawnej osady Wygwizdów, zniszczonej przez trąbę powietrzną w latach 60-tych XXw. W terenie dalej doskonale czytelne ślady zabudowań i zdziczałe drzewa owocowe.

Wygwizdów

W marcu 2011r. był w tym miejscu jeszcze stary pochylony krzyż.

Lgota Błotna

Zdjęcie wykonałem z wysokiej ambony myśliwskiej na wschodnim skraju mokradeł leżących na północ od Lgoty Błotnej k/Lelowa. Mokradła oczywiście w sporej części zmelioryzowane rozciągają się między Lelowem, Mełchowem, Konstantynowem a Bystrzanowicami. Natomiast na wprost widoczne graniczne dla Wyżyny Częstochowskiej i Progu Lelowskiego wzniesienia, od prawej, Lisia Góra, rezerwat Bukowa Kępa (w głębi) i po lewej Dąbrówki

Lgota Błotna

jw.

Lgota Błotna

Super świetlista kępa brzóz na suchym wypłaszczeniu ponad mokradłami. Wygląda że koszona regularnie gdyż w przeciwieństwie do całego sąsiedztwa nie było jeżyn po pas.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl