Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka piesza - Na Rzędkowickie Skały, czyli zwykły spacer z psem - 02.12.2014Nietypowo, bo poniżej nie będzie relacji z wycieczki a kilka fotek ze spaceru z psem na Skałki Rzędkowickie. Jest to jedna z kilku moich stałych tras na "zimną część roku" kiedy na skałkach nie ma ludzi a i szansa na spotkanie czworonoga z gadziną (żmijami znaczy) w tarninach jest zerowa. Pogoda nijaka, ale to tez ma swój urok.


Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies, lub mapki on-line na Wikiloc (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Włodowice

Opłotki Włodowic

okolice Rzędkowic

Na przełaj przez rozległe pastwiska między Włodowicami, Rzędkowicami a Morskiem-Zaborze.
Zróżnicowane murawy, w tym napiaskowe, na górkach kilka małych skałeczek i spore zarośla tarniny dającej schronienie licznym drobniejszym zwierzakom.

okolice Rzędkowic

Dalej wędrujemy wąską ścieżką wśród typowych dla Jury przełomu XX i XXIw. nieużytków zarastających tarniną, głogiem, jałowcami i sosnami.

okolice Rzędkowic

Pyrek (na wschód od remizy w Rzędkowicach) to jedno z moich ulubionych miejsc w okolicach Rzędkowic, na wprost widok na Wilczy Kamien i Skałki Podlesickie, ale widać stamtąd też S. Rzędkowickie, Górę Zborów i Skałki Morskie.

okolice Rzędkowic

Na polach znajduję pierwszowojenny rosyjski pocisk z karabinu Mosin (chyba, bo to nie moja tematyka, ale trafiam nań za pozycjami austrowęgierskimi). Od spodu całkiem gruba "poduszka" lodu, zjawisko wypychania kamieni i innych przedmiotów z gruntu to nic innego jak właśnie podnoszenie mrozowe.

Skałki Rzędkowickie

A oto i Skałki Rzędkowickie, po prawej masyw Okiennika Rzędkowickiego, po lewej Lechfor. Ładniejsze fotki w galerii

Skałki Rzędkowickie

W oknie Okiennika Rzędkowickiego, widoczna m.in. Góra Zborów

Skałki Rzędkowickie

Erozja pod skałami i na ścieżkach postępuje coraz szybciej, na samych skałkach w kilku miejscach miała miejsce wycinka krzaczorów.

okolice Rzędkowic

Kamionki, czyli niewielkie łomy wapienia, na Białej Górze między Rzędkowicami a Górą Włodowską. Eksploatowany jest tu wapień płytowy i uławicowiony, w którym znajdziemy liczne skamieniałości organizmów morskich, głównie amonitów, jury górnej (oksfordu). Od Okiennika R. do Włodowic wędruję, z małymi modyfikacjami, zielonym szlakiem pieszym.

okolice Włodowic

Polną drogą do domu...

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl