Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


piesza wędrówka - okolice Ryczowa, czyli Straszykowe Skały - 3.11.2019r.

Tym razem wbrew części prognoz słońca było tyle co kot napłakał, lecz spacerek i tak udany. Celem były niknące w lesie, wróć już całkiem zarośnięte Skały Straszykowe górujące nad Ryczowem. A lat temu no 30 już będzie rosły tylko pojedyncze sosny i cały grzbiet był otwartą przestrzenią z potężnymi masywami skalnymi. To do Rzędkowic, Mirowa i właśnie na Straszykowe najczęściej jeździło się powspinać...

Fotki z wodoodpornego pstrykadła, fotki sprzed lat 12 są w relacji z czerwca 2007, lub jesienne z 2008.
okolice Ryczowa

Kamienisty, dawniej śródpolny, dukt na skałki

okolice Ryczowa

Zapomniałem jak doskonale czytelne są wojenne pozycje ziemne na szczycie Straszykowej.

okolice Ryczowa

Listopadowa macierzanka.

okolice Ryczowa

Kulminacje Straszykowych z zalesionymi Ruskimi Górami w tle.

okolice Ryczowa

Straszykowe Skały

okolice Ryczowa

Widok w kierunku Długiej.

okolice Ryczowa

W Wąwozie pod Straszykową

okolice Ryczowa

Otwór główny Jaskini w Straszykowej Górze, lat temu setki spaliśmy tam w lutym z żoną (wtedy nawet jeszcze nie "dziewczyną") przy ognisku, pod cienkim śpiworem bez karimat za to na iglastych gałązkach... Tak wiem że nie wolno palić ognisk w jaskiniach, jedynym wytłumaczeniem fakt iż to bardzo dawno temu, byliśmy nastolatkami i w komorze wstępnej jest doskonała wentylacja (4 otwory), specyficzne ukształtowanie spągu, a główny ciąg systemu poza zasięgiem dymu.

okolice Ryczowa

Wnętrze komory wstępnej, widać dwa główne otwory (ten po prawej wyprowadza na półkę skalną), za moimi placami na końcu pochylni gdzie odchodzi przełaz w dalsze partie jest mały komin/studzienka na powierzchnię, a czwarty otwór jest w formie ciasnej szczeliny koło głównego wejścia. I to właśnie pod tym 4 otworem ognisko płonęło.

okolice Ryczowa

Na skalnej półce.

okolice Ryczowa

Wąwóz pod Straszykową.
Na Compassowskich mapach opisany jest on jako Wąwóz Ruska, dla mnie i wielu innych osób Wąwóz Ruska to dużo głębsza i bez porównania bardziej skalista równoległa formacja leżąca już w obrębie rezerwatu Ruskie Góry.

okolice Ryczowa

Na żółtym szlaku między Ryczowem a drogą Kwaśniów-Złożeniec, który biegnie przez ciężką do ujęcia na fotkach skalną bramkę.

okolice Ryczowa

Jeszcze raz trochę typowej dla Jury kamienistej drogi.

okolice Ryczowa

Na Grochowcu Wielkim

okolice Ryczowa

j.w.
edit dni parę po wycieczce:
tęskny wzrok żony w stronę Podzamcza - życie przewrotne straszliwie jest i okazało się że ta wizyta w Straszykowej symboliczna była niesłychanie...Na zakończenie jeszcze króciutki postój na odkrywce geologicznej osadów jury środkowej koło Ogrodzieńca. Niestety ni ślimaków ni małży nie było, a trafiają się tu śliczności:Ślimak, bajos, jura środkowa.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl