Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - w poszukiwaniu jelenich zrzutów - 6.04.2021r.

Kwiecień plecień to przeplata trochę zimy trochę lata...
W tym roku przysłowie, niestety, sprawdza się doskonale i dzisiejszy poranek przywitał bielą jurajskich krajobrazów. Wyjazd na zakupy został odwołany, na wspólny spacer pogoda zbyt kiepska, więc wybrałem się do lasu pod włodowicką kuestą.
Lasy nad Górną Wartą

Po trzech godzinach wędrówki w szarówce i symbolicznie popadującym od czasu do czasu śniegu przez olsy, zarośla wierzbowe i sosnowe lasy poprzedzielane bagnistymi dolinkami potoków uchodzących do Warty, oraz starymi wyrobiskami torfu, stwierdzam że starczy. Doszedłem mocno klucząc wzdłuż Budzisk prawie do torów CMKi i mając totalnie przemoczone, jak gąbka, buty mimo poprawiającej się pogody obieram kierunek powrotny.

Lasy nad Górną Wartą

Wiosna, wiosna czy to ty? ... tak w postaci ośnieżonego wawrzynka wilczełyko.

Lasy nad Górną Wartą

Lasy na piaszczystych garbach mamy naprawdę bardzo urozmaicone, zdarzają się super płaty grądów i dąbrowy, ale też i na skrajach bagnisk potężne świerki dające zwierzakom schronienie pod niskimi gęstymi gałęziami.

Lasy nad Górną Wartą

W odnogach głęboko wciętych potoków wyniesiona na 2,5-3 metry ponad okoliczne mokradła spora "wyspa" suchego lasu z potężnymi dębami stałą się, sądząc po tropach i śladach bytności, ulubionym miejscem jeleni. Przedzierając się w jej kierunku płoszę małe stado, lecz że ciemno i gęsto więcej fotek zwierzaków nie ma :(

Lasy nad Górną Wartą

W pobliżu ostrych meandrów Budziska stwierdzam że dość i wychodzę z bagienek na biegnącą równolegle do potoku, skrajem sosnowego boru, ścieżkę. Wychodzi słoneczko, w miarę równo pod nogami to i iść można trochę szybciej, ale po prawej kątem oka dostrzegam jakiegoś buro-rudawego zwierzaka. Mam zapiętą szeroką Sigmę, zanim przepiąłem teleobiektyw dwa młode dziki (te same co na fotce z 20.03) powoli odbiegły za mały garb.

Lasy nad Górną Wartą

Poszedłem ich śladem i za górką widok na który czekałem ostatni miesiąc :)

Lasy nad Górną Wartą

Znaczy świeży zrzut poroża jelenia, komplet/para.

No i teraz czy:
"głupi ma szczęście"
"wytrwałość popłaca"
a może jak to młodzież mawia "miej ... a będzie ci dane"?

Wolę wariant drugi, za drugą dorodną parą (pierwszą znalazłem 4.03) schodziłem ostatnimi czasy w tych lasach grubo ponad 100km.

Lasy nad Górną Wartą

Kawałeczek dalej na jeleniej ścieżce, którą ze zwykłego lenistwa poszedłem, bo do leśnego duktu przez krzaczory trzeba by, leżą kolejne zrzuty...

Lasy nad Górną Wartą

Po prawej 100% para 3,5kg każda tyka, po lewej z drugiego miejsca. Jak zobaczyłem z daleka myślałem drugi komplet, po podniesieniu już tak pięknie nie było. Znalezione obok siebie, prawy i lewy, ale różnice w wielkości/wykształceniu i wadze bardzo duże (3kg i 1kg).

Lasy nad Górną Wartą

Mimo iż po lasach pod kuestą chodzę dużo i od dawna to do tej pory poza jakimiś jelenimi "ogryzkami" i sarnimi parostkami zrzuty się nie trafiały.
Jelenie widywałem nie raz, nie dwa, wiem gdzie mają swoje ulubione ostoje, wiem gdzie żerują i wycierają poroża, to nic w ręce nie wpadło.
A teraz w ciągu miesiąca co wyżej + jeden połamaniec którego dostał pies i 5 sarnich.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl