Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka piesza - Skałki Kroczyckie - 11.05.2014

W minionym tygodniu zrobiłem sobie szybki 17km spacerek moją stałą trasą z Kostkowic przez Skałki Kroczyckie, Skałki Podlesickie, Skałki Rzedkowickie i Rzędkowickie Gaje do Włodowic. W pierwszej części pogoda wyśmienita z doskonałą widocznością od Białej Góry przez obrzeże Gór Świętokrzyskich, Pasmo Przedborsko - Małogoskie i Bełchatów, później troszkę się zachmurzyło i zdjęć nie robiłem. W terenie totalne pustki, dwie małe ekipy wspinaczy na G. Zborów, kilka na Rzędkowickich Skałach i grupa młodzieży na zielonym szlaku wędrująca w stronę Podlesic.Wodząca

Potok Wodząca k/Wrzosków.
Urocze miejsce gdzie mimo bliskości Zalewu Kostkowice znajdziemy spokój i ciszę, a przy odrobinie szczęścia zaobserwujemy zimorodki i bobry.

Skałki Kroczyckie, Słupsko

Słupsko

Skałki Kroczyckie, Słupsko

Słupsko - skaliste, położone nad Zalewem Kostkowice, wzgórze zamykające pasmo Skałek Kroczyckich. Jedno z największych grodzisk Jury (ładny i doskonale czytelny przebieg obwałowania), jakiś czas temu masywy skalne zostały odsłonięte, jednak sukcesja roślinna jest nieubłagana i skały ponownie zakrywa gęstwina krzewów.

Skałki Kroczyckie

Teren prywatny wstęp wzbroniony - coraz więcej takich tabliczek na całej Jurze. Jeszcze trochę lat i tak jak dawno temu pisałem na Forum Jurajskim wycieczka po głównym grzbiecie Wyżyny będzie przemykaniem między posiadłościami, hotelami i budkami z piwem/chińskimi pamiątkami. Czy dramatyzuję? w pewnym stopniu tak, ale wiele miejsc na Jurze jest bezpowrotnie straconych. Zatraciły one swój pół-naturalny charakter, lub stały się terenami niedostępnymi i jest to proces postępujący wręcz w geometrycznym tempie...

Skałki Kroczyckie

Marzanka wonna kwitnąca powyżej Jaskini Pod Oknem

Skałki Kroczyckie

Rusałka osetnik na skałkach Góry Zborów. W pobliżu latał paź królowej, jednak nie chciał pozować ;)

Skałki Kroczyckie, Góra Zborów

Charakterystyczny słup triangulacyjny na szczycie Góry Zborów

Skałki Kroczyckie, Góra Zborów

Widok ze szczytu Góry Zborów na Kroczyce, wzgórza nad Hutą Szklaną a w tle doskonale widoczna Biała Góra położona na wschód od Żarnowca.

Skałki Kroczyckie, Góra Zborów

Widok ze szczytu Góry Zborów na Wodną Skałę (Kołoczek), w tle po lewej kolumny dymu z elektrowni Bełchatów, a po prawej hałda w Kamieńsku

Skałki Kroczyckie, Góra Zborów

Czerwony Szlak Orlich Gniazd prowadzący kamienistą ścieżką na szczyt Góry Zborów

Skałki Kroczyckie, Góra Zborów

Sadek, położona u podnóża G. Zborów bardzo ciekawa jaskinia z oberwanym stropem. Obecnie to rodzaj cyrku skalnego do wnętrza którego można dostać się widocznym otworem, lub ciasną studzienką z górnej części masywu.

Skałki Podlesickie

Już po drugiej stronie drogi Żarki - Kroczyce, czyli obszar skałek Podlesickich a dokładniej roślinność w górnej części studni Jaskini Żabiej.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl