Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - Dworski Las po raz n-ty - 13.03.2021r.

Sobotni poranek mroźny, słoneczny i niesłychanie wietrzny. Na kueście i w lasach Parkoszowickiego Potoku wiele mokradeł zamarzniętych dzięki czemu chodziło się wyśmienicie, ale daremnie. W sensie zwierzaki nie chciały pozować, bo spacerek bardzo przyjemny i ponownie "odkryłem" coś ciekawego na wydawało by się schodzonej do cna włodowickiej kueście...
Koło południa wracam do domu i jedziemy na krótki przedobiedni spacer z psem do pobliskich Żerkowic, dokładniej do Dworskiego Lasu gdzie ostatnio spacerowaliśmy 24.04.2020 i 25.03.2020. Toż to aż rok temu!!!

Fotki z Sony TX30

Dworski Las

Szczytowa część najwyższej, czy też może najbardziej odsłoniętej skałki między Żerkowicami a Dworskim Lasem. Jest dobrze widoczna ze Szlaku Orlich Gniazd, lecz dojście do niej na przełaj przez pole prowadzi. Ogólnie zgrupowanie dość sporych skałek ostatnimi czas lekko odkrzaczonych przez wspinaczy i może dzięki temu lepiej widać wgłębienie w szczytowej części wyglądające na przemodelowane ręką człowieka.

Dworski Las

Widok ze szczytu w kierunku buczyn nad Doliną Krztyni/Buczyn w Szypowicach i Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego.

Dworski Las

Ostatni raz byłem na szczycie tej skałki dokładnie 1.V.2008r. - 13 lat temu. Starznie czas leci, a w sumie szlakiem poniżej chodzę/jeżdżę minimum kilkanaście razy w roku...

Dworski Las

W tle widać miejsce bardzo, ale to bardzo znane - Góra Janowskiego z ruinami zamku Ogrodzieniec.

Dworski Las

Na szczycie 3 niewielkie wyrobiska z gładkimi, ładnie "mytymi", bryłami wapienia skalistego i sporą ilością rdzawych iłów rezydualnych. Zapewne efekt intensywnych paleogeńskich/neogeńskich procesów krasowych.

Dworski Las

Zsuwamy się po błotku, a w dolince jeszcze sporo śniegu...
Tędy ma biec nowa nitka DK78, trzeba korzystać póki tu spokój

Dworski Las

W Dworskim Lesie nie brak dużych, a dziwnie wielopiennych buków.

Dworski Las

Śnieżyczka przebiśnieg z kundlem w kadrze.

Dworski Las

Jeszcze raz przebiśniegi.

Dworski Las

Wawrzynek wilczełyko, niestety nic innego nie kwitło na naszej trasie.

Dworski Las

Widoczek ze skraju lasu w stronę Pańskiej Góry i źródliskowej części Doliny Krztyni.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl