Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - Lipówki w Olsztynie - 14.12.2020r.

Wycieczka to określenie mocno na wyrost, ot króciutki spacerek podczas powrotu z centrum handlowego w Poczesnej.
Na przedświąteczne zakupy (Poczesna to najbliższy nam duży hipermarket, no Dąbrowa jest trochę bliżej, ale wybitnie jej nie lubię) jedziemy obwodnicą Myszkowa i dalej przez Postęp, Jastrząb, gdyż Poraj z przyległościami dalej rozgrzebany. Po zakupach lepiej już było nadłożyć drogi niż pchać się ponownie Doliną Warty i w ten oto sposób wylądowaliśmy na Lipówkach...

Foto z Sony TX30

Jurajski Olsztyn

Widok na Zamkową Górę / Słoneczne Skały zwieńczone ruinami Zamku Olsztyn, jednego z najstarszych i najważniejszych Orlich Gniazd. Ujęcie o tyle miłe iż całkowicie bez współczesnej zabudowy rozlanej z 3 stron pod zamczyskiem.
Miłośnikom Jury rzecz doskonale znana, jednak część turystów jest zaskoczona iż metrykę ma on sięgającą drugiej połowy XIIIw.
Warto sięgnąć do tekstu Z. Holcera "Zamek Olsztyn pod Częstochową - zarys historii", wydanego w 2019r. przewodnika C. Hadamika "Zamek Olsztyn krok po kroku", czy dużo cięższego kalibru K. Nabiałek "Starostwo olsztyńskie od XIV do połowy XVII wieku" + bieżące informacje z prowadzonych na zamku badań archeologicznych i prac rekonstrukcyjnych.

Jurajski Olsztyn

Połowa grudnia a pięciornik nadal kwitnie na murawach naskalnych.

Jurajski Olsztyn

Charakterystyczny grzybek skalny na zachodnim skraju Lipówek.

Jurajski Olsztyn

Na mini-przełęczy koło otworu niewielkiej Jaskini w Lipówkach.
Dawniej tędy wiodła ma stała trasa wędrówek z wycieczkami od Sokolich Gór przez Biakło, Lipówki do zamku. Teraz przejście zagrodzone i drogi nadkładać trzeba. Jeszcze dawniej, dużo dawniej często spaliśmy tu pod namiotem czy skalnymi okapami i mimo bezpośredniego sąsiedztwa miasteczka poza niedzielą i sezonem pielgrzymkowym na skałach spokój był...

Jurajski Olsztyn

Widok na Biakło i zalesione Sokole Góry - mimo że okolice Olsztyna to jeden z niewielu obszarów półotwartego krajobrazu typowego dla Jury do lat 90-tych, nawet tu sukcesja roślinna prze nieubłaganie.

Jurajski Olsztyn

Widok w kierunku zachodnim z doskonale widoczną płasko-szczytową hałdą ponad zalesionym Obniżeniem Górnej Warty.
To oczywiście pozostałość po Częstochowskim Obszarze Rudonośnym (wydobycie sferosyderytów ilastych / rud żelaza), o czym wielokrotnie wspominałem w starszych relacjach.

Jurajski Olsztyn

Widok +/- na wschód, no południowy wschód, czyli w przełęcz między Górą Knieja a głównym gniazdem Sokolich Gór z dominującą Pustelnicą i Puchaczem.

Jurajski Olsztyn

Pięciornik raz jeszcze.

Jurajski Olsztyn

Zbliżenie na Biakło.

Jurajski Olsztyn

Bardzo ładny krzew jałowca.

Jurajski Olsztyn

Biakło zwane Małym Giewontem.

Tradycyjnie w starszych relacjach jest więcej dużo lepszych zdjęć i opisów...

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2021 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl