Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - spacer - na Okiennik Wielki i Skałki Morskie - 15.12.2023r.

Ostatnimi czasy co prawda chodzę sporo, ale po lasach w Dolinie Górnej Warty, a to zupełnie inny rodzaj chodzenia. Kilometrów nieraz sporo w ciężkim lecz płaskim terenie i do tego "noga za nogą". W śnieżną zimę dwa razy przeszedłem z domu na Skałki Morskie i trzeba proces zintensyfikować, bo wiosną będzie cienko...
Stąd 17km spacer uskuteczniany wcześniej wielokrotnie - MPK z Włodowic do Pomrożyc skąd powrót per pedes drogą nie najkrótszą. Na blogu są relacje z takich spacerów czy włóczenia z psami po okolicznych górkach.

Foto z Sony TX30 przepuszczone przez SilkyPix

Mapa wycieczki

Pomrożyce

Pola inwazyjnej nawłoci w Pomrożycach

Pomrożyce

No i sypać zaczęło, momentami dość intensywnie

Piecki

Winnica w Pieckach

Okrąglik

Horyzont na Okrągliku/Żerkowskiej

Okiennik

Okiennik Wielki zwany Skarżyckim, tak doskonale wiem że na gruntach Dupic. Wejście na górę jak lodowisko, a nie tylko ja sie tam dziś drapałem. Nawet fajnie wyszło gdyż sylwetka w tle okna dopiero ogrom masywu ukazuje.

Okiennik

Wiat ci u nas dostatek (zważywszy że po drugiej stronie masywu też są). Miejsca stało się niesamowicie popularne i w ciepłe dni wspinaczy obozujących tłum, więc faktycznie może potrzebne, ale na miłość Najwyższego tablice można było w mniej losowy sposób ustawić. Podpowiem że są proste a całkiem skuteczne programy do wizualizacji przestrzennej, a do ich obsługi nie trzeba xx miesięcznego kursu.

Piaseczno

W lasach między Piasecznem a Lgotką miejscami dość zimowo

Skałki Morskie

Kapliczka nad Lgotką, w lesie zmieniam nieco plan i rezygnuję w wizyty na Bleszczowe

Skałki Morskie

Jedno z dwóch ulubionych miejsc na Skałkach Morskich - kompleks 3 sporych ostańców w bukowej kępie nad Wapiennikiem Ptasińskich.

Skałki Morskie

Jak poprzednio.

Skałki Morskie

Jeszcze jedno ujęcie z widocznym sporym starym wyrobiskiem u podstawy skał. Czy stąd również pozyskiwano kamień do wypalania wapna w położonym niżej wapienniku?

Morsko

Przy leśnej drodze z Podlesic do Morska samotna mogiła czerwonoarmisty poległego w 1945r.

Włodowice

Kwatera wojaków poległych w 1914r. na włodowickim cmentarzu. Przy lepszej pogodzie w tle miedzy krzakami jest widok na Skałki Rzędkowickie. Polecam poszukać w necie archiwalnych zdjęć, warto.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl