Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka piesza - Do wrót Piekła, czyli piesza wędrówka po okolicach Chęcin - 19.10.2014



Sposób spędzenia wolnej niedzieli, na która co dość istotne zapowiadano ładną pogodę zmieniał się mi kilkukrotnie. Miał być pieszy spacerek po Ponidziu, później rower po południowej Jurze, w sobotę po południu stanęło na rowerze z Ponidzia do domu, a skończyło się na dość szybkiej przebieżce po wzgórzach Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Plan zmieniłem dosłownie kilkadziesiąt minut przed wyjazdem, stąd trasa nie była zbyt dobrze przygotowana, a jedna z map wgranych do tel. okazała się być błędnie skalibrowana. Przyczyną zmiany planów był dość silny wiatr, pod który prowadziła by znaczna część mojej zakładanej trasy rowerowej.
Wracając do wędrówki, impulsem do takiej a nie innej trasy był ciekawy blog CK Rajd Commando, a głównie chęć odwiedzenia Miedzianki. Pogoda dopisała, praktycznie całą trasę za wyjątkiem wygwizdowia na Miedziance i powrotu z Chęcin do Tokarni przeszedłem w koszulce z krótkim rękawkiem. W terenie, na szlakach znaczy, ludzi zero, w rezerwatach i w Chęcinach pojedyncze małe grupki. Na Jurze w miejscach z takim potencjałem był by pewnie tłok...
A okolice Chęcin mają ów potencjał kolosalny, rezerwaty i dawne kamieniołomy bardzo ciekawe, podobnie jak na Jurze obecnie częściowo odsłonięto szczyty niektórych wzniesień, są ciekawe tablice informacyjne, odnowiono oznakowanie szlaków (miejscami nie zbyt szczęśliwie wybrano miejsce znakowania ścieżek edukacyjnych). W takiej szybkiej ocenie, również ze względu na bliskość czystej Nidy/Wiernej Rzeki, śmiało wygrywa ten obszar konkurencję z np. Olsztynem...

+/- 32km, czas dość szybkiej momentami wędrówki z postojami na fotki (część z kompakta, część z lustra), krótka penetracją jaskini, ok. 7h
Grzywy Korzeczkowskie - Grząby Bolmińskie - rez. Góra Miedzianka - Dolina Chęcińska - Pasmo Zelejowskie - Chęciny - Góry Chęcińskie - Tokarnia


Mapa wycieczki

Mapa wycieczki, link do mapki on-line na GPSies, lub mapki on-line na Wikiloc (nie jest to track GPS, jedynie schematyczny zarys)

Grzywy Korzeczkowskie

Wycieczkę rozpoczynam na opłotkach Korzecka od wdrapania się na Grzywy Korzeczkowskie.
Oczywiście na początku, skręcając zbyt wcześnie z asfaltu, mylę drogę jednak dzięki temu trafiam do fantastycznego i bardzo głębokiego wąwozu. Dopiero po jego pokonaniu i krótkim przedzieraniu się przez dość gęsty tam las wchodzę na żółty szlak pieszy.

Grzywy Korzeczkowskie

Widok ze skraju lasu (z żółtego szlaku) północnego zbocza Grzyw Korzeczkowskich na zamek Chęciny, rez. Góra Rzepka (koło niego 2 duże żurawie, budują coś sporego EDIT: będzie to "Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej") i wzgórza, którymi będzie biegła trasa mojej wędrówki.

Grzywy Korzeczkowskie

Na szlaku przez Grzywy Korzeczkowskie, jesień w pełni a pod stopami kamienista wapienna ścieżka. Skały wieku jurajskiego, jednak w odróżnieniu od Jury K-Cz, las z bardzo dużym udziałem dębów i klonów.

Grzywy Korzeczkowskie

Na północnym krańcu Grzyw pod wzgórzem Chrostynia leśnicy autostradę szykują.

Dolina Hutki

Między Grzywami a Grząbami głębokim przełomem płynie Hutka, niewielki dopływ Białej Nidy

Grząby Bolmińskie

Za Jedlnicą szlak wprowadza stromą ścieżką na szczyt Grząb Bolmińskich.

Grząby Bolmińskie

Grząby Bolmińskie, zbudowane z wapieni jurajskich, podobnie jak inne okoliczne wzgórza mają charakter wąskiej grani. Informacje o wzgórzach można znaleźć m.in. na bardzo ciekawej stronie MAŁOGOSZCZ i okolice na fotografii

Grząby Bolmińskie

Widok w kierunku Małogoszczy na jeden z bardzo licznych tu zakładów związanych z przemysłem wydobywczym i cementowym.

Grząby Bolmińskie

Kamienista droga z Bolmina do Podpolichna przecinająca Grząby.

Grząby Bolmińskie

Widok na ładnie położony kościół XVIIw. pw. Narodzenia NMP w Bolminie.
W nadziej na ciekawe widoki opuszczam żółty szlak i wchodzę na szczyt grzbietu, przez co przegapiłem ścieżkę prowadzącą w dół. Jednak znajduję inną równie ciekawą i do szlaku docieram na śródleśnych polach.

rez. Miedzianka

Pierwszy, iście jurajski, ładny widok na skalisty grzbiet Miedzianki, wcześniejsze psuły domy miejscowości Miedzianka.

rez. Miedzianka

Droga ku Miedziance.
O ile wcześniej pod stopami sporo jurajskich skał i piasku to tu podłoże przybiera czerwoną, miedzianą, barwę a i w budynkach widać liczne bryły charakterystycznego czerwonego piaskowca triasowego.

rez. Miedzianka

Widok ze szczytowych partii jednego z 3 wierzchołków Miedzianki na północny zachód.

rez. Miedzianka

Środkowy wierzchołek Miedzianki w tle olbrzymiego kamieniołomu Ostrówka, Pasma Zelejowskiego i Gór Chęcinskich.
Szczytowa część rezerwatu, podobnie jak naszego jurajskiego rez. G. Zborów, została wykarczowana, dzięki czemu odsłonięto bardzo liczne dawne wyrobiska powstałe podczas poszukiwań m.in. rud miedzi i galeny. Opis wzgórza na podstronie linkowanej już wcześniej witryny MAŁOGOSZCZ i okolice na fotografii.

rez. Miedzianka

rez. G. Miedzianka

rez. Miedzianka

Otwór Jaskini w Sztolni Zofia na Miedziance.
Po wyjściu rozmawiam ciekawie chwilę ze starszym małżeństwem mieszkającym w Miedziance - ponoć są plany udostępnienia obiektu dla turystów. Edit: parę miesięcy później pojawił się tekst o zamiarze udostępnienia sztolni w Miedziance

rez. Miedzianka

Z plecakiem i bez ubrań na zmianę zbyt daleko w głąb nie docieram, trzeba coś zostawić na kolejny wyjazd ;)

Dolina Chęcińska

Wygodną szutrową drogą biegnącą między dawnymi wyrobiskami (cały obszar od Miedzianki po Chęciny jak olbrzymie kretowisko wygląda) kieruję się do Charężowa.

Dolina Chęcińska

Charężów i zdaje się wypływ wód odwadniających wyrobisko potężnego kamieniołomu Gałęzice.

Dolina Chęcińska

Domy Gałęzic położone na wzg. Ostrówka prawie na krawędzi kamieniołomu.

Kamieniołom Ostrówka

Kamieniołom Ostrówka w Gałęzicach należący do Nordkalk, opis na stronie Geotyda

Kamieniołom Ostrówka

Kalcyt na jednym z bloków skalnych ograniczających drogę.

Kamieniołom Ostrówka

Kamieniołom Ostrówka

Kamieniołom Ostrówka

Kamieniołom Ostrówka

Kamieniołom Ostrówka

Kamieniołom Ostrówka

Stokówka

Na podejściu do kamieniołomu Stokówka.

Stokówka

Kamieniołom Stokówka, "Szpara Gałęzicka" - opis na podstronie Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny (są też opisane inne miejsca z mojej wędrówki).

Góra Żakowa

U wrót Piekła, czyli u podnóża rez. Góra Żakowa.
Oznakowanie ścieżki między szczytem nad Stokówką a dnem dolinki kuleje, dobrze że w dolinie piasek i wystarczyło skręcić tam gdzie większość śladów prowadziła ;)

Jaskinia Piekło, Góra Żakowa

U wrót Piekła, czyli główne wejście do Jaskini Piekło.

Jaskinia Piekło, Góra Żakowa

Jaskinia Piekło

Góra Żakowa

Czyżby jeden z mieszkańców pobliskiej jaskini?

Góra Żakowa

Są i skałeczki...
Dalsza wędrówka skalisto-błotnistą ścieżką przez las żywo przypominający wschodnie krańce Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego.

Góra Zelejowa

Kolejny ciekawy kamieniołom na terenie rez. Góra Zelejowa, opis na stronie Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny, a super archiwalne fotki na MAŁOGOSZCZ i okolice na fotografii.

Góra Zelejowa

Góra Zelejowa, podobnie jak Miedzianka częściowo wykarczowano fragmenty terenu. Gdyby tak przywrócić dawny wygląd tego wzgórza, pozostawiając niewielkie remizy drzew i krzewów miejsce miało by naprawdę potężny potencjał turystyczny.

Góra Zelejowa

Góra Zelejowa.

Góra Zelejowa

Zawilec wielkokwiatowy na grani Góry Zelejowej.

Góra Zelejowa

Widok na Chęciny.

Góra Zelejowa

Skalna grani Góry Zelejowej, dobrze że się tu z rowerem nie wybrałem bo to faktycznie grań. Coś w rodzaju jak nasz Grzebień w DOl. Cisowej tylko w większej skali.

Góra Zelejowa

Skalna grani Góry Zelejowej, tabliczka poświęcona pamięci gen. M. Zaruskiego.

Góra Zelejowa

Góra Zelejowa.

Góra Zelejowa

Rzut okiem wstecz na Pasmo Zelejowskie.

Chęciny

Zabudowania, mur i obronna furta chęcińskiego klasztoru Franciszkanów.

Chęciny

Detal jednej z bram w drodze na Rynek.

Chęciny

Chęciński Rynek, jak wszędzie ostatnio "rewitalizowany" znaczy przerobiony na kamienno-betonową pustynię...

Chęciny

Zachód słońca spod muru chęcińskiej warowni.

Chęciny

Zamek Chęciny, sam armata spoczywa jeszcze na budowanych schodach Ścieżki Mnicha

Podzamcze Chęcińskie

Droga ku Tokarni.

Chęciny

Ostatnie spojżenie na zamek i do mety czas ruszać.
Ostatni odcinek tzn. poboczem 7-emki z pędzącym sznurkiem samochodów w jedną i drugą stronę przyjemny nie był, jednak nie ma innej możliwości by przekroczyć Czarną Nidę.

Tokarnia

Zaryglowana brama Skansenu Wsi Kieleckiej w Tokarni, godz. 18:30 - koniec wędrowania i super spędzonego dnia.
Ostatecznie dobrze że nie pojechałem rowerem bo na Zelejowej i Stokówce chyba bym go w krzaki wrzucił, a i wiatr po południu/wieczorem był naprawdę bardzo silny.

Powrót do spisu wycieczek »»»



Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl