Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - Czworaki, na północno-zachodnich krańcach Gminy Włodowice - 15 i 20.04.2021r.

Dwa wyjścia w przedostatni fragment nieprzedeptanego w tym roku dużego kompleksu leśnego północno-zachodniej części Gminy Włodowice. Tak po prawdzie w pasie pomiędzy CMKą, Borami Dolnymi a Czworakami jeszcze wcześniej się być nie zdarzyło, tylko na wschód od Czworaków (między stawami Gorzkowce a CMKą) często chodziłem parę lat temu z psem.

Fotki wymieszane z Samsunga GX10 i Sony TX30.
między Borami a Czworakami

Pierwsze podejście 15.04 - było totalnie nieudane, w nocy spadło parę cm śniegu a w dzień ciągłe opady śniegu, śniegu z deszczem i samego deszczu. Do tego lejąca się z każdej gałęzi lodowata breja sprawiła iż po 3h byłem totalnie przemoczony. Nawet w gumowcach mokro :(

między Borami a Czworakami

Żuraw podrywający się ze skraju trzcinowiska na wschód od Borów. Szkoda że lustro zostało w domu.

między Borami a Czworakami

Piękną mamy zimę tej wiosny...
Jedyny plus iż byłem we wspaniałych miejscach (a to na dobrą sprawę peryferia Myszkowa) i spotkałem łosie :)
Ślady żerowania, tropy, odchody widywałem często i w różnych miejscach jednak samego zwierzaka ostatnio widziałem parę lat temu.


Poniżej fotki z 20.04
Przed południem rodzinny spacer wkoło mniejszego z dzibickich zalewów, a potem jeszcze do lasu. Teraz warunki idealne, wody tyle że bez stresu można chodzić.

między Borami a Czworakami

Mniejszy zalew na Białce Zdowskiej w Dzibicach.

między Borami a Czworakami

Bagno zwyczajne masowo porastające skraj torfowiska z kolejnej fotki.

między Borami a Czworakami

Niewielkie, lecz wspaniałe torfowisko na północny-wschód od Borów.

między Borami a Czworakami

Na jego skraju koło dziczych barłogów znajduję kolejny zrzut poroża.

między Borami a Czworakami

Mała dzika piaskownia nieopodal Borów.

między Borami a Czworakami

Dość długi, znacznie wyniesiony ponad otaczające go rozlewiska niewielkich potoków, piaszczysty wał porośnięty sosną. Jest to pozostałości rozmywanych/erodowanych stożków napływowych lub powierzchni akumulacji fluwialnej strefy peryglacjalnej okresu młodszych zlodowaceń.

między Borami a Czworakami

Trawiaste wyspy nad bagnami.

między Borami a Czworakami

Kolejne trzęsawisko z falującą pod stopami "matą" roślinną i sporą ilością odchodów łosia. Musze tu podejść w lecie, może rosiczki będą?

między Borami a Czworakami

Kawałek dalej śródleśne wrzosowisko i młodnik w którym znajduję mocno już ogryziony niekompletny szkielet najprawdopodobniej łani.
Na marginesie obserwacja która mnie mocno zastanawia - lasy mrzygłodzko-włodowickie schodziłem lata temu, zresztą co roku po nich kilkadziesiąt razy wędruję, tej wiosny zajrzałem chyba w każdy zakamarek i prawie nie znajduje padliny. Czasem jakieś kości znajdę, parę lat wstecz podczas "srogiej" zimy kilka padniętych saren, trochę lisów lecz te pewnie odstrzelone. Jak na sporą populację kopytnych i brak dużych drapieżników/padlinożerców dziwne.

między Borami a Czworakami

Wracając już koło samochodu dostrzegam ślicznie wybarwioną wygrzewającą się na skraju lasu żmiję. Było ich więcej lecz zapozować nie chciały.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl