Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka piesza - Okolice Smolenia w bajecznej zimowej scenerii - 24.01.2010

Parę fotek z wczorajszej wycieczki we wschodniej części Pasma Smoleńsko - Niegowonickiego. Początek wycieczki był średnio udany, bo nie trafiłem w mostek ukryty pod grubą warstwą śniegu i jedno z przednich kół wisząc mieliło sypki śnieg, a lekki w SJ-cie (samochód terenowy) tył nie łapał przyczepności na śniegu. Na szczęście na odsiecz przybyła, za co ślicznie dziękuję, ekipa olkuska w sile ludzi 4 i po szybkim wypchnięciu pojazdu udaliśmy się przez zaśnieżone pola zobaczyć czy są sowy na Kol. Dobrej.
Kolonia Dobra

Sów nie było, za to w oddali uciekły trzy sarny a my przespacerowaliśmy się po małych górkach i dolinkach. Samochodami wspólnie zjechaliśmy do Wierbki skąd ja pojechałem do Cisowej. Pod wyciągiem parking zastawiony, ale na stoku tłoku nie było, za to droga to czyste lodowisko. Zostawiłem samochód nad Dołkami i na azymut, koło zbiornika wodociągów powędrowałem na Grzebień.

Grzebień, Dolina Cisowej

Przedarcie się na szczyt grzbietu przez zarośla tarniny i sosny pokryte grubą warstwą lodu śniegu i szadzi proste nie było, ale widoki z góry warte były wysiłku.

Grzebień, Dolina Cisowej

Widok z Grzebienia

Grzebień, Dolina Cisowej

Widok z Grzebienia

Grzebień, Dolina Cisowej

Częściowo odsłonięte skałki w dolinie poniżej przysiółka Dołki

Grzebień, Dolina Cisowej

Widok ze wschodniego krańca Grzebienia na Dolinę Cisowej i wieś Cisowa.

Grzebień, Dolina Cisowej

Zdjęcie mocno spłaszczyło perspektywę, w rzeczywistości okoliczne wzgórza są jak a Jurę strome. Sam Grzebień to wydłużona grań o skalistych stromych południowych i północnych zboczach.

Grzebień, Dolina Cisowej

Widok z Grzebienia

Grzebień, Dolina Cisowej

Widok z GrzebieniaSzybki przejazd do Smolenia i nie zauważając poniższej tabliczki idę na zamek Na terenie rezerwatu bardzo dużo połamanych i powalonych z korzeniami drzew, ale nie widać by mury mocniej ucierpiały.

Zamek Smoleń

Zamek Smoleń

Zamek Smoleń

Zamek Smoleń

Zamek Smoleń

Zamek SmoleńZ zamku schodzę około 15:15, w sumie dość czasu by szybko przejść na Zegarowe, jednak przyroda weryfikuje plany. Niebieski szlak zawalony drzewami, co jakiś czas słychać łamiące się kolejne drzewa, a czas ucieka. Skręciłem na przełaj w kierunku czerwonej ścieżki edukacyjnej i dalej za jej znakami przez Skałę Oczko do asfaltu koło ośrodka ZPK.

Zamek Smoleń

Stołp smoleńskiego zamku w promieniach zachodzącego słońca

Jeszcze krótki postój na zakupach w Pilicy, 20km maksymalnie zalodzonymi drogami i koniec wycieczki. Podsumowując - to co możemy zobaczyć obecnie w terenie i na zdjęciach zamieszczanych ostatnio na forum, to dopiero początek. Usuwanie szkód potrwa pewnie do późnej wiosny, a może jeszcze dłużej i zapewne krajobraz wielu miejsc zmieni się diametralnie.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl