Między Wartą, Nidą i Pilicą - fotorelacje autora JuraPolska.com z prywatnych wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych.
Jura Krakowsko - Częstochowska


wycieczka piesza - Świąteczna pętla z Żarek w okolice Suliszowic - 26.12.2013

Rodzina stwierdziła, że nie ruszają 4 liter, więc w świąteczne przed południe wsiadam do samochodu i jadę do Żarek z zamiarem odświeżenia sobie w pamięci skałek górnej części Doliny Wiercicy. Pojazd parkuję na ryneczku w Żarkach i równo o godz. 11 ruszam na wędrówkę, wracam przed godz. 16, czyli tempo wędrówki typowo rekreacyjne z chodzeniem od skałki do skałki zaglądaniem w każdą dziurę itp. Pogoda do chodzenia idealna, tylko miejscami trochę błota i starego topniejącego lodu, niestety do zdjęć światła wybitnie nie było...


Mapka wycieczki

Mapka z trasą wycieczki, link do mapki on-line na GPSies.com

Jaroszów

Opłotki Jaroszowa, zabudowa wykraczająca poza dotychczasowe granice wsi.

Okolice Wzg. Czatachowa

Okolice Wzgórza Czatachowa.
Z dolinki między Jaroszowem a Wzg. Dębina wędruję przecinkami pod liniami energetycznymi, które doprowadzają na boisko przy drodze 793.

Skałki Doliny Wiercicy

Skałki Doliny Wiercicy
Przekraczam drogę 793, zaglądam na skałki w kępie przy samej drodze skąd skrajem pól wchodzę w obręb zwartego kompleksu Lasów Złotopotockich i pod pierwszym dużym masywem płoszę poszukiwaczy z wykrywaczami metalu.

Skałki Doliny Wiercicy

Skałki Doliny Wiercicy
Szczytowa ciekawie ukształtowana część powyższego masywu.

Skałki Doliny Wiercicy

Skałki Doliny Wiercicy, głęboki okap kolejnego masywu skalnego.


Skałki Doliny Wiercicy

Skałki Doliny Wiercicy


Skałki Doliny Wiercicy

Skałki Doliny Wiercicy - w pobliżu Okiennika ponad pół wieku temu ktoś "podpisał się" na pniu buka. Po obejściu całego płatu świetlistej buczyny ponownie przechodzę przez drogę 793 i na skróty docieram do niebieskiego szlaku pieszego, który w tej części wiedzie wysypaną żużlem leśną drogą.

Skałki Doliny Wiercicy

Skałki Doliny Wiercicy
Niebieski szlak opuszczam na wysokości pierwszych większych skałek na północ od niego i od skałki do skałki wędruję równolegle do przebiegu szlaku w kierunku Suliszowic.

Jurajski szlak

Niebieski Szlak Warowni Jurajskich koło Szuliszowic-Zastudnia.
Niby typowy dla Północnej Jury obrazek, ale po wyczynach naszych urzędników asfaltujących leśne dukty kto wie jak długo jeszcze?

Suliszowice

Suliszowice - Zastudnie.
Przy ostatnim masywie skalnym trochę nadwyrężyłem kolano i odpuszczam terenową trasę w kierunku Siedlca. Asfaltem wędruję przez całą wieś i dalej w kierunku Zaborza.

okolice Suliszowic

Buk o ciekawym pokroju przy wąskim asfalcie do Zaborza. Na wysokości Srogiej Skały opuszczam asfalt i wchodzę na niewielkie wzgórze.

Nad Zaborzem

Widok w kierunku Doliny Wiercicy z masywu (Tankowiec? Brzeźniczka?) wnętrze którego kryje Studnię w Tankowcu.

Nad Zaborzem

Widok na piaskownię w Zaborzu i wschodni skraj Sokolich Gór.
Przy dobrej pogodzie to jeden z lepszych pkt widokowych w tej okolicy.

Biała Góra, Jaroszów

Mimo że już kilka razy bezskutecznie próbowałem z rowerem znaleźć krótszą drogę przez Białą Górę, tym razem pieszo wbijam się w las i ponownie nic z tego nie wychodzi. W lesie sporo powalonych drzew + gęsta sieć płytkich parowów rozwiniętych w osadach piaszczystych licznie eksploatowanych przez okolicznych mieszkańców. Ostatecznie tradycyjnie trafiam do dolinki dnem której biegnie leśny odcinek Żareckiej Drogi.

Żarecka Droga

Żarecką Drogą przez duży obszar otwartych pól i nieużytków schodzę w kierunku położonych w dole Żarek

Opłotki Żarek

Grudzień, a miejscowi wypalają trawę...

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2020 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl