Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy...


Jura Krakowsko Częstochowska - wycieczka piesza - Dolina Wodąca, fragment mniej znany - 17.04.2021r.

Nie ma się co tu za dużo produkować, typowy niezbyt długi spacer po Jurze, po drodze jeszcze zakupy w piekarni na Rynku w Pilicy.

Przy okazji odpowiem na pytania stale zadawane na fejsie/maila/PW - dlaczego nie opisuję jak dojść/dojechać, ile czasu na wędrówkę, jakim szlakiem, czemu nie ma trasy GPX, czemu nie ma historii zamku, cen biletów, etc.??? Jednym słowem czemu nie ma gotowca? ano nie ma i nie będzie, opisywać tego nie muszę. Jako przewodnik działam na tym terenie intensywnie od 17 lat, na niezłą ;) znajomość topografii i przyrody regionu pracowałem od przełomu lat 80/90tych. Blog jest dosłownie okrojonym turystycznym pamiętnikiem, upublicznionym co prawda, ale dalej pamiętnikiem gdzie znajdują się zdjęcia i informacje dla mnie istotne. Że ma całkiem spore grono czytelników przekonałem się wielokrotnie często w najmniej spodziewanych momentach - to miłe i autentycznie cieszy, lecz na charakter wspisów nie wpłynie. Zwracam w nich raczej uwagę na mniej znane ciekawostki, kto zainteresowany znajdzie inne informacje bez trudu, a mapy turystyczne oraz doskonałe topograficzne, "satelitarne", LIDAR i wiele innych dostępne są za darmo on-line. Zresztą wydatek 10zł na przydatną turystyczną mapę Compassu, w kosztach ogólnych wycieczek, jest wręcz pomijalny. Pisałem wielokrotnie w różnych miejscach - ta najwartościowsza turystyka to samemu zaplanowana trasa, wyszukane informacje i małe, prywatne odkrycia. Nieważne że było tam przed nami tysiąc innych, że są w necie "cukierkowe" dopracowane do najdrobniejszego szczegółu zdjęcia. Nam da satysfakcję i pozwoli dopasować wypoczynek do własnych preferencji. Oczywiście warto, naprawdę warto, korzystać z pozycji drukowanych (o literaturze fachowej nie mówiąc, szkoda że nawet popularnonaukowa nie cieszy się obecnie szerokim uznaniem), blogów, relacji itp. lecz traktujmy je jako inspirację...

I jeszcze jedno, do upadłego: Dolina Wodąca, nie Dolina Wodącej. To że na tablicach tak stoi nie oznacza iż poprawnie.

Fotki z Fuij XF10 (symulacja kliszy Velvia, stąd bijące po oczach kolorki, ale tej wiosny brakuje ich zdecydowanie).
Dolina Wodąca

Na skraju grądów porastających Zegarowe Skały kwitną olbrzymie łany kokoryczy.

Dolina Wodąca

Jeden z trzech otworów Jaskini Zegar.

Dolina Wodąca

Skały Zegarowe od zaplecza, znaczy wschodniej strony.

Dolina Wodąca

Od lewej: Grodzisko, Zegarowe i Oparanica z której lasem stromo na przełaj i miedzami do kapliczki zeszliśmy,

Dolina Wodąca

i polna drogą w stronę Kyciowej.

Dolina Wodąca

Jednak kierunek uległ zmianie i nieco miedzami, nieco na przełaj podeszliśmy na zachodni skraj Opolanicy.
Na fotce jej odsłonięty porośnięty murawami naskalnymi i kserotermicznymi wierzchołek, obecnie kwitnący żółto pięciornikiem i pierwiosnką, a w tle Biernatowa i Pośrednica.

Dolina Wodąca

Jaskinia pod Szczytem.

Dolina Wodąca

j.w. a właściwie jej potężny główny otwór.

Dolina Wodąca

Urocza ścieżka półeczką pod północno-zachodnimi "zerwami" Opolanicy.
Szok spory - ostatnio byłem tu gdzieś w 1998/99 i pamiętam jedne wielkie chaszcze, teraz elegancki świetlisty grąd.

Dolina Wodąca

Typowe dla okolic Strzegowej falujące pasiaki pól.
Niestety łyżką dziegciu w beczce miodu są często zaorane dawne polne drogi i pogrodzone tereny, lecz to pogłębiający się problem całej Jury.

Dolina Wodąca

Widok wstecz.

Dolina Wodąca

"Grabie Wrota" Oparanicy, skalne są po prawej za kadrem.

Dolina Wodąca

Zejście z Zegarowych, pisałem już na blogu iż miejsce bardzo popularne się zrobiło, a wspinacze wydeptali ścieżki i placyki pod skałami do których dawniej z maczetą w garści trzeba było przeć.

Powrót do spisu wycieczek »»»Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2022 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24
JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl